Together Magazyn » Aktualności » Jak samemu zorganizować ślub i wesele?

Jak samemu zorganizować ślub i wesele?

Ze względu na ograniczenia budżetowe wiele Par Młodych decyduje się na samodzielną organizację ślubu i wesela. Podpowiadamy w jaki sposób przygotować uroczystość, aby o niczym nie zapomnieć.

Zorganizowanie zapierającego dech w piersi ślubu oraz wesela z pomocą profesjonalnego doradcy ślubnego, nie stanowi większego wyzwania. Niemniej jednak w pełni samodzielne przygotowanie wspomnianej uroczystości wymaga świetnej organizacji. Jak wobec tego rozplanować czas przygotowań?

12 miesięcy przed ślubem

Na rok przed ślubem należy przede wszystkim podjąć decyzję odnośnie rodzaju uroczystości. Naturalnie do wyboru mamy ślub konkordatowy, kościelny w formie oddzielnej lub też ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego. To również moment, w którym warto dokonać rezerwacji daty we wspomnianym USC oraz w parafii.

10 miesięcy przed ślubem

Do ślubu zostało 10 miesięcy, w związku z powyższym konieczne jest przygotowanie wstępnej listy gości oraz wybór świadków. Następnie warto zająć się poszukiwaniem sali oraz orkiestry i – rzecz jasna – rezerwacją terminów. Na 10 miesięcy przed ślubem należy również wybrać i zamówić suknię ślubną, a także garnitur. To niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku, kiedy decydujemy się na uszycie kreacji od podstaw.

5 miesięcy przed ślubem

Do ślubu zostało zaledwie 5 miesięcy. To ostatni dzwonek na rezerwację fotografa oraz kamerzysty, a także potwierdzenie ostatecznej listy gości oraz zamówienie i rozesłanie zaproszeń. Warto także przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, pamiętając przy tym o upływie terminu ich ważności. Jeśli bezpośrednio po ślubie planujecie odbycie podróży poślubnej, należy także przejrzeć oferty biur podróży i zarezerwować termin wyprawy oraz uprzedzić pracodawcę o planowanym urlopie.

3 miesiące przed ślubem

Na 3 miesiące przed ślubem koniecznie zakupcie obrączki i zamówcie środek transportu, którym udacie się do ślubu. Pomyślcie także o noclegu dla gości. Jeśli do tej pory nie wybraliście ślubnych dodatków, to czas już podjąć decyzję. Potwierdźcie również terminy u fotografa, kamerzysty, wizażystki i fryzjera, a także ustalcie z orkiestrą zakres repertuaru, jaki będzie towarzyszył zabawie. A jeśli już o zabawie mowa, to należy wybrać i zamówić atrakcje, jakie będą towarzyszyły uroczystości. Na koniec podejmijcie decyzje dotyczące wystroju kościoła i porozmawiajcie z księdzem o przebiegu uroczystości.

Miesiąc przed ślubem

Na miesiąc przed ślubem należy ustalić szczegóły przyjęcia (menu, alkohole etc.) oraz zamówić tort weselny i inne wyroby cukiernicze. Koniecznie zaplanujcie rozkład miejsc przy stole. Warto także udać się do florystki w celu zamówienia wiązanki ślubnej oraz umówić się z wizażystką na próbny makijaż i fryzurę.

Tydzień przed ślubem

Do ślubu zostało już tylko 7 dni! To ostatni moment na dopięcie spraw organizacyjnych związanych z dekoracjami w tym dostarczenie wizytówek na stoły weselne, omówienie scenariusza ślubu oraz wesela, a także spotkanie z księdzem w celu ostatecznego przebiegu ceremonii.

Dzień przed ślubem

Na dzień przed ślubem potwierdźcie wszystkie terminy i… weźcie głęboki oddech 😉 W końcu już jutro odbędzie się jedna z najważniejszych i zarazem najradośniejszych uroczystości w waszym życiu.

Nasza rada

Na koniec mała rada. Planując ślub warto skorzystać z pomocy Wirtualnego Organizera Ślubnego znajdującego się na platformie Wedding.pl. Dlaczego? Ponieważ aplikacja umożliwia m.in. zaplanowanie budżetu ślubnego, sporządzenie listy ślubnych zadań czy też listy gości wraz z rozplanowaniem miejsc przy stole. Ponadto na wspomnianej stronie znajdziecie największy katalog usługodawców ślubnych w Polsce. Dzięki temu szybko i sprawnie zapoznacie się z ofertami ślubnych fotografów, kamerzystów, zespołów weselnych czy też DJ’ów świadczących usługi w wybranym przez was mieście.

Oceń