Together Magazyn » Dom » Idealne łóżko do pokoju dziecięcego
łózko w pokoju dziecięcym

Idealne łóżko do pokoju dziecięcego

Łóżko jest bardzo ważnym elementem wyposażenia, które nie tylko wpływa na estetykę pokoju, ale przede wszystkim ma wpływ na komfort i odpowiednią jakość snu. Jest ważne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Wybór łóżek dziecięcych i młodzieżowych jest bardzo duży, dlatego można znaleźć model, który odpowiada potrzebom młodych ludzi. Na co zwracać uwagę, wybierając łóżka do pokoju dziecka? Co oferują producenci?

Łóżko dziecięce  i młodzieżowe – jaki wymiar będzie najlepszy?

Wybór łóżka powinien przede wszystkim uwzględniać wiek dziecka. Inny meble sprawdzi się dla małych dzieci, inny dla nastolatków, którzy sami chcą decydować o wyposażeniu swojego pokoju. Zasada mówi, że łóżko musi być do najmniej o 20 cm dłuższe niż wzrost dziecka. Oczywiście może być dłuższe, ponieważ dzieci szybko rosną, a większe łóżko wystarczy na dłużej. Dla dzieci kilkuletnich dobrym wyborem będą łóżka dziecięce o wymiarach 80 x 160 lub 80 x 200. Takie łóżko posłuży na pewno przez dłuższy czas, zapewni komfort i wygodę. Dla młodzieży można wybrać łóżko pojedyncze 90 x 200 lub 100 x 200. Wiele osób wybiera także nieco większe modele o wymiarach 120 x 200, które pomieszczą dwie osoby. Jeżeli pokój dziecięcy zamieszkuje rodzeństwo, warto wybrać wysuwane łóżko lub łóżko piętrowe. Dzieci kochają takie rozwiązanie, a ich dużym plusem jest oszczędność miejsca. Oczywiście wybierając łóżka piętrowe, należy zadbać o bezpieczeństwo małych użytkowników. W pokoju dziecięcym świetnie sprawdzi się także łóżko w kształcie samochodów czy zwierzątek. Hitem są łóżka domki, które rewelacyjnie wyglądają w pokoju dziecięcym. Maluchy będą zachwycone takim rozwiązaniem, chętnie będą spędzać noce w bajkowym łóżku. W mniejszych pokojach sprawdzą się łóżka z pojemnikiem na pościel. Szuflada pod łóżkiem pomieści nie tylko pościel, ale także inne przedmioty np. koce, zabawki czy sezonowe ubrania. W małym pokoju idealnym rozwiązaniem będą również rozkładane fotele, kanapy i wersalki z funkcją spania. Ciekawym wyborem do pokoju malucha jest także łóżko na antresoli. Poniżej przestrzeni do spania można zorganizować miejsce do nauki, przechowywania zabawek czy wypoczynku. 

Wybór łóżka do pokoju dziecięcego – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Meble dziecięce powinna wyróżniać wysoka jakość. Ważne jest staranne wykończenie, brak ostrych krawędzi, solidna budowa. Ważną rolę odgrywa również wygląd łóżka. Mebel powinien być dopasowany do pozostałego wystroju pokoju. Można wybrać model drewniany, łóżko na metalowym stelażu lub młodzieżowe łóżko tapicerowane, z dopasowanym rodzajem oraz kolorem tkaniny. Łóżko powinno być wybrane wspólnie z młodym człowiekiem, bo to on będzie z niego korzystał. Przy zakupie łóżka dziecięcego warto również zwrócić uwagę na ergonomię łóżka, sprawdzić, czy jest wygodne i gwarantuje komfortowy sen. Do łóżka należy dobrać odpowiedni materac, dopasowany do potrzeb dziecka czy nastolatka. Wiele łózek ma praktyczne i funkcjonalne rozwiązania np. wysuwana szuflada, skrzynia na pościel, zdejmowany pokrowiec, regulowane wezgłowie. Warto zwrócić na nie uwagę, aranżując pokój młodzieżowy. Jeżeli łóżko dziecięce jest rozkładane, należy sprawdzić, czy posiada system ułatwiający obsługę, specjalne blokady ułatwiające przyciśnięcie palców, a także solidne zawiasy i okucia.

Łóżka dla dzieci dostępne są w ofercie wielu sklepów. Nie warto jednak śpieszyć się z wyborem, bo to produkt, który odpowiada zdrowy i komfortowy sen najmłodszych. Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić ofertę, zastanowić się nad rozmiarem łóżka i dopasować je do indywidualnych potrzeb dziecka.

5/5 – (1 głosów)