Together Magazyn » Dom » Garaż blaszany czy garaż murowany – porównanie obu rozwiązań
Nowoczesny Garaż blaszany

Garaż blaszany czy garaż murowany – porównanie obu rozwiązań

Wbrew pozorom garaż to budynek, który znacznie może poprawić komfort życia. Służy on przede wszystkim do ochrony samochodu przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Garażowany samochód jest mniej narażony na korozję, a my nie musimy zimą tracić czasu na jego odśnieżanie. Garaż to także świetnie miejsce do przechowywania wszelkiego rodzaju narzędzi oraz sprzętu ogrodniczego czy sportowego. Zastanawiasz się nad budową garażu? Nie wiesz, który rodzaj wybrać – blaszany czy murowany? Przeczytaj nasz artykuł, dzięki któremu poznasz wady i zalety obu rodzajów garaży.

Garaż blaszany czy murowany – który wybrać?

Decydując się na budowę garażu mamy do wyboru dwie opcje: garaż blaszany lub garaż murowany. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy zastanowić się, jaka będzie główna funkcja naszego garażu – czy będzie to tylko miejsce na samochód, czy składzik na narzędzia ogrodnicze, a może urządzimy w nim mały warsztat? Uwzględnić należy także dostępną przez nas powierzchnię oraz środki finansowe, które możemy przeznaczyć na ten cel. Warto także zadbać o to, aby garaż pasował wyglądem do stylistyki i elewacji naszego domu.

Praktyczne garaże blaszane 

Blaszane garaże to dosyć popularne budynki, używane nie tylko jako miejsce na samochód. Oto najważniejsze KORZYŚCI jakie daje garaż blaszany.

Niższe koszty budowy

Istotnym dla wielu osób czynnikiem, przemawiającym na korzyść garaży blaszanych jest ich względnie niska cena w porównaniu z garażami murowanymi. Budowa murowanego garażu wiąże się z dużymi kosztami, na które nie wszyscy mogą sobie pozwolić. W tym wypadku świetną alternatywą są popularne garaże blaszane.

nowoczesny garaż blaszany

Szybki i łatwy montaż

Kolejną, równie ważną kwestią jest szybkość i łatwość montażu garażu z blachy. Jeśli wystarczający jest dla nas standardowy, prosty garaż na jedno auto, to możemy mieć go u siebie w zaledwie kilka dni. Z kolei, kupując garaż o nietypowej konstrukcji czy indywidualnych wymiarach czas oczekiwania może wynosić max. kilkanaście dni. Obecnie wiele firm zajmujących się produkcją garaży blaszanych oferuje nie tylko darmowy transport, ale również bezpłatny i fachowy montaż, który odbywa się w ciągu jednego dnia. Klient musi jedynie odpowiednio przygotować podłoże pod konstrukcję.

Różnorodność wyglądu

Jeszcze do niedawna garaże blaszane kojarzyły się z mało atrakcyjnymi budowlami. Obecnie prawie każdy producent garaży blaszanych ma swojej ofercie szeroki wybór różnorodnych modeli – zarówno pod kątem wielkości, konstrukcji jak i koloru. Jeśli szukamy pomysłu na tani schowek budowlany, możemy wybrać tradycyjne, proste garaże w charakterystycznym srebrnym kolorze – zastosowany w nich ocynk, chroni ściany przed pojawieniem się korozji. W zależności od potrzeb możemy także wybrać garaż na jedno lub dwa auta, lub model z wiatą. Wielu klientów wybiera także wysokiej jakości nowoczesny garaż blaszany, którego ściany są pokryte farbą lub powłoką drewnopodobną.

Mobilność garażu z blachy

Obiekty blaszane posiadają jeszcze jedną, bardzo praktyczną zaletę. W razie potrzeby możemy łatwo zdemontować metalowe konstrukcje i przenieść garaż blaszany w inne miejsce. Co więcej, ponowny montaż nie zajmuje wiele czasu.

nowoczesny garaż blaszany

Wytrzymały murowany garaż – zalety i wady

Posiadanie murowanego garażu to świetne rozwiązanie ułatwiające życie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze KORZYŚCI tegorozwiązania:

Budynek wielofunkcyjny

Jedną z pierwszych zalet garażu murowanego jest jego funkcjonalność. Planując budowę garażu, murowanego możemy znaleźć projekt, który będzie najlepiej dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Na tym etapie można wybrać wygodną dla nas wielkość, zdecydować się na dodatkowe pomieszczenie gospodarcze czy przydatne poddasze, dzięki czemu garaż będzie pełnił dużo więcej funkcji, niż tylko pomieszczenie dla samochodu. W odpowiednio zaplanowanym garażu można zorganizować miejsce na nieduży warsztat czy urządzenia do ćwiczeń.

Solidne ściany murowanego garażu to również świetne miejsce do przechowywania wielu sprzętów czy narzędzi. Wystarczy zamontować na ścianach kilka półek i uchwytów, aby móc uporządkować akcesoria ogrodnicze, rowery czy sprzęt sportowy.

murowany garaż

Wysoka odporność i wytrzymałość

Z racji rodzaju użytych materiałów, nie ulega wątpliwości, że garaże murowane są dużo trwalsze i bardziej odporne na działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych niż garaże z blachy. Jeśli zdecydujemy się dodatkowo na ocieplenie takiego budynku, zyskamy jeszcze lepszą ochronę przed mrozem czy wilgocią.

Możliwość dopasowania do wyglądu domu

Ten aspekt ma duże znaczenie dla wszystkich osób przykładających uwagę do estetycznego i spójnego wyglądu budynków. Większość inwestorów decyduje się na budowę garażu w późniejszym czasie. Budując garaż murowany, nawet kilka lat po ukończeniu domu, nie musisz obawiać się, że nie będzie on pasował do jego obecnej stylistyki. Szeroki wybór materiałów budowlanych i wykończeniowych, sprawia, że bez trudu dopasujesz jego wygląd do elewacji domu. Jest to spore ułatwienie szczególnie wtedy, kiedy decydujemy się na dobudowanie garażu bezpośrednio do ściany domu.

bramy garażowe

Oprócz wielu zalet garaże murowane posiadają też pewne WADY, o których należy wspomnieć.

Wysokie koszty realizacji

Jedną z najważniejszych wad garaży murowanych jest spory koszt ich budowy, który znacznie przewyższa ceny garaży blaszanych. Na wysokość kosztów w dużej mierze wpływa wielkość budynku, cena projektu, zakup niezbędnych materiałów, okien, bram garażowych, a także wynagrodzenie dla ekipy budowlanej. Możemy obniżyć koszty budowy takiego garażu, wykonując niektóre prace samodzielnie, wymaga to jednak posiadania odpowiedniego doświadczenia i wolnego czasu.

W kwestii kosztów należy także pamiętać o tym, że garaż murowany, zarówno wolnostojący, jak i przylegający do domu, podlega opłatom z tytułu podatku od nieruchomości. Stawki te są zależne od wielkości garażu i wynoszą kolejno 9,70 zł i 1 zł za metr kwadratowy.

Długi czas budowy

W porównaniu z garażami blaszanymi garaże murowane wymagają nie tylko dłuższego czasu realizacji, ale i wcześniejszego planowania, aby zorganizować odpowiednie terminy prac ekip budowlanych. Zarówno sama budowa jak i czas jej trwania zależą również od warunków pogodowych, które często utrudniają i opóźniają wykonanie niektórych etapów budowy.

garaż na działce

Podsumowanie

Garaż to dla wielu osób niezbędny budynek gospodarczy – najczęściej przechowujemy w nim samochody, ale może z powodzeniem pełnić również wiele innych funkcji.

Zarówno garaż blaszany jak i murowany posiada pewne plusy i minusy, które warto przemyśleć, planując budowę takiego obiektu. Kluczowe znaczenie przy ostatecznym wyborze ma nasz budżet, potrzebna powierzchnia oraz dodatkowe funkcje garażu. Murowany garaż jest trwalszy, ale też bardziej kosztowny w budowie. Z kolei garaż blaszany jest zdecydowanie tańszy, a jego budowa nie trwa tak długo. Co więcej, obecnie garaże z blachy mogą mieć tak różnorodną konstrukcję, że dorównują funkcjonalnością garażom murowanym.

5/5 – (1 głosów)