Społeczeństwa jako całość i składające się na nie jednostki są coraz bardziej świadome konieczności zachowań proekologicznych. Podejście to łączy się ze wzrostem świadomości znaczenia ekologii oraz konieczności osobistego zaangażowania w dobro naszej planety. Wraz ze wzrostem zaangażowania większość z nas segreguje odpady, stara się zużywać mniej wody oraz kupować pozbawione chemicznych dodatków produkty, powstające w wyniku ekologicznych upraw oraz dbałości o zastosowanie opakowań z materiałów, podlegających recyclingowi. Takie trendy systematycznie rosną w siłę i na rok 2023 nie zwalniają tempa. Wręcz przeciwnie. Coraz chętniej zaczynamy angażować się w ekologię i praktykować związany z nią zdrowy tryb życia. Już nie tylko kupujemy zdrowe produkty, ale chcemy samodzielnie je wytwarzać.
Ekotrendy na rok 2023 – rosnąca świadomość w zakresie zdrowego i ekologicznego trybu życia
Trendy są przemijające, dlatego w zakresie ekologii nie musimy mówić o modzie. Stała, nieustannie pogłębiająca się i poszerzająca tendencja do przyjmowania postawy proekologicznej stała się naturalna, a tym, co określa trendy w ekologii na kolejne lata są elementy działań proekologicznych, które wpływają bezpośrednio na nasze codzienne funkcjonowanie. O ile jeszcze jakiś czas temu trendem było kupowanie produktów eko i bio, o tyle w 2023 roku będziemy chcieli mieć je z własnego ogrodu, balkonu, tarasu, a nawet z doniczki na kuchennym parapecie. Własna uprawa lub jeśli nie będzie to możliwe, wykonywanie przetworów z ekologicznych produktów, kupionych w sprawdzonym miejscu będzie trendem, który być może utrzyma się nie tylko w 2023 roku. Warto w tym miejscu połączyć tę tendencję z sytuacją społeczno-ekonomiczną. Szalejąca inflacja sprzyja oszczędnościom, które w wyniku samodzielnej uprawy warzyw i owoców może znacznie wpłynąć na stan budżetu.
Zdrowa żywność i własne przetwory sposobem na życie w zgodzie z ekologią i oszczędności
Zycie w zgodzie z ekologią doskonale sprawdza się u osób, które posiadają własny kawałek ziemi. Jeśli mieszkamy w zabudowie wielorodzinnej, szczególnie sprawdza się taras lub balkon, na którym można wykonać mini szklarnię lub grządkę wertykalną. Warto jednak wziąć pod uwagę, że dopiero ogródek pozwoli na uprawę takiej ilości warzy i owoców, aby realnie odczuć ją w domowym budżecie. Robiąc przetwory, przedłużasz czas oszczędności na miesiące jesienne i zimowe. Wiesz, że przygotowane produkty nie zawierają konserwantów, sztucznych dodatków typu wzmacniacze smaku oraz nadmiernej ilości cukru. Jesteś eko, bo w ten sposób wpływasz również na koszty, związane z produkcją przemysłową tych produktów. Im mniej wytwarzania, magazynowania i transportowania ich, tym bardziej pozytywny wpływ na ekosystem.
Uprawa roślin we własnym ogrodzie – to staje się modne
Ogród jest miejsce, w którym można się relaksować. Zauważ, że przy wykonywaniu prac, związanych z uprawą roślin męczysz się fizycznie, a odpoczywasz psychicznie. To ważny element zdrowego trybu życia, w myśl którego aktywność na świeżym powietrzu jest zalecana każdego dnia. To modne, by we własnym ogrodzie umieścić szklarnię, w której doskonale czują się rośliny ciepłolubne, takie jak pomidory oraz papryka. A może uwielbiasz kwiaty, a Twoją pasją jest wykonywanie wiązanek? W szklarni przyspieszysz okres wegetacyjny roślin i ochronisz je przed kaprysami wiosennej i jesiennej pogody, szkodnikami oraz uszkodzeniami, powstałymi w efekcie zabaw dzieci w ogrodzie.
Jak hodować warzywa i owoce ekologicznie, by cieszyć się dużymi zbiorami?
Na ilość plonów wpływ mają zróżnicowane czynniki. Musisz zadbać o prawidłową jakość gleby, odpowiednie jej nawilżenie, przepuszczalność oraz ochronę przed uszkodzeniami. Odpowiednia ilość nasłonecznienia oraz dostęp świeżego powietrza to również bardzo ważne kwestie, których utrzymanie na właściwym poziomie znacznie ułatwia zastosowanie szklarni. Na szczęście postęp w naszych czasach dotyczy prawie każdej branży i jeśli chodzi o szklarnie to już nie ma potrzeby budowania ich tak jak kiedyś, samemu od podstaw. Bez problemu można zamówić dowolną szklarnię przez internet. Jednym z najlepiej wyposażonych dostawców takich szklarni jest ogrodosfera.pl.
W przypadku krótkotrwałych upraw sprawdzi się tunel foliowy, który jest rozwiązaniem najtańszym oraz najprostszym w zastosowaniu. Nie jest on jednak całkowicie odporny na uszkodzenia. Szklarnia poliwęglanowa to obecnie modne rozwiązanie, gwarantujące trwałość oraz optymalne efekty upraw. Do wyboru oprócz tego typu osłon dla roślin mamy szklarnie o konstrukcji stalowej, z tworzywa sztucznego lub ze szkła polistyrenowego. Poliwęglan komorowy jest jednak najpraktyczniejszy i cechuje go konkurencyjna cena. W zależności od potrzeb możesz wybrać szklarnię o rozmiarach odpowiednich na Twoją działkę oraz dla Twoich potrzeb. Warto pamiętać o odpowiedniej wentylacji, opcjonalnie ogrzewaniu, umiejscowieniu jej w najbardziej nasłonecznionym miejscu oraz by jej dach posiadał spad o wartości co najmniej 20 stopni.