Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Domowe sposoby na biegunkę

Domowe sposoby na biegunkę

Biegunka, nawet jeśli nie występują razem z nią czy to wymioty, czy bóle brzucha, jest bardzo mało przyjemną dolegliwością. Może mieć znaczny wpływ na nasze funkcjonowanie a w przypadku najmłodszych może okazać się również niezwykle niebezpieczna. Jak więc poradzić sobie z biegunką i jakie są domowe sposoby na biegunkę?

Jakie są przyczyny biegunki?

Istnieje naprawdę wiele przyczyn, które mogą prowadzić do biegunki. Czasami to wynik zakażenia bakteryjnego, w niektórych przypadkach za problemy odpowiada po prostu niestrawność. Obfite posiłki czy jedzenie na noc również mogą spowodować wspomniane problemy, podobnie jak wiele potraw, których nie powinno się ze sobą łączyć. Pamiętajmy jednak, że biegunka może być również objawem chorobowym, zwłaszcza w takich przypadkach, jak alergia na pokarm, zapalenie jelita grubego, zespół jelita nadwrażliwego czy nawet nadczynność tarczycy.

Popularnym powodem są również różnego rodzaju rotawirusy, które to przyczyniają się do tzw. grypy żołądkowej.

Biegunka u rocznego dziecka a ząbkowanie

To przykład, że biegunki czasem nie da się uniknąć. Gdy dziecko zaczyna ząbkować, również może pojawić się właśnie ona, która jest w tym przypadku czymś normalnym i spotykanym. Nie znaczy jednak, że nie musimy się nią przejmować – podobnie jak w innych przypadkach, musimy starać się, by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu dziecka. To właśnie z tego powodu wielu rodziców zastanawia się, co na biegunkę u rocznego dziecka będzie najlepszym rozwiązaniem. Domowe sposoby radzenia sobie z nią również w takim przypadku zostały opisane poniżej.

probiotyki Biogaia

Odwodnienie w przypadku biegunki

Odwodnienie pojawia się w przypadku biegunki dość często, zwłaszcza w momencie, gdy trwa ona naprawdę długo i męczy swoją obecnością najmłodszych. Samo odwodnienie to zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej, co oznacza, że w organizmie zaczyna brakować wody – jest jej zbyt mało, by mógł on normalnie i sprawnie funkcjonować. Już ubytek wody wynoszący około 2% wagi naszego ciała może prowadzić do objawów odwodnienia, które wzrosną, gdy wartość ta wzrośnie do 4%. W przypadku dzieci, których ciało składa się – procentowo – z większej ilości wody, niż ciała dorosłych, do odwiedzenia może dojść znacznie szybciej.

Objawami odwodnienia są:

– suchość w ustach, brak śliny, suche wargi czy śluzówki,
– silne uczucie pragnienia,
– mniejsza ilość oddawanego moczu lub mocz w ciemnym kolorze,
– zapadniecie się gałek ocznych lub ciemiączka u najmłodszych,
– apatia, płacz lub rozdrażnienie u najmłodszych,
– skurcze i drgania mięśni,
– omdlenia lub problemy w utrzymaniu równowagi.

Jak widać, są to objawy naprawdę poważne, dlatego tym bardziej musimy skupić się na tym, by podczas biegunki do niej nie doprowadzić. Obserwować musimy zwłaszcza zachowania niemowlaków i małych dzieci – z jednej strony nie zasygnalizują one wprost wzrostu pragnienia, z drugiej strony są one w 100% zależne od nas, rodziców. Jeżeli więc my nie podamy im odpowiedniej ilości wody, nikt inny tego nie zrobi.

Domowe sposoby na biegunkę

Jest ich naprawdę wiele. Wiele z nich jest również naprawdę skutecznych, jednak zalecamy, by strać się zawsze mieć w domowej apteczne leki, które pomogą w walce z biegunką. Nie jest to droga inwestycja, jednak czasami bardzo potrzebna, zwłaszcza gdy biegunka zaatakuje w weekend, a my będziemy mieli utrudniony dostęp do apteki. Jednocześnie, leki często są naprawdę skuteczne.

Dobrą opcją, jeżeli domyślamy się, że biegunka jest objawem niestrawności, jest jednodniowa głodówka. Następnie, przez kilka dni, powinniśmy zdecydować się na naprawdę lekkostrawną dietę. Jeżeli biegunka może być efektem zatrucia, tutaj również dobrym wyborem okaże się prosty specyfik, który dostaniemy w aptece – mowa oczywiście o węglu aktywnym, który nie tylko mniejsza podrażnienie błony śluzowej, ale również pochłania toksyny z naszego organizmu.

Pomocne okażą się również różnorodne zioła – i w te powinniśmy się wyposażyć, jednak w tym przypadku niekoniecznie będzie potrzebna wizyta w aptece. Warto wybrać te o działaniu kojącym i przeciwzapalnym, po czym warto spożywać je ciepłe, często i małymi łykami. Jednocześnie, to działanie, które sprawi, że nie będziemy pozwalać organizmowi na odwodnienie. Zioła, w które warto zainwestować, to m.in. szałwia, rumianek czy nagietek.

Dodatkowo warto wyposażyć się również w elektrolity. Dostępne są one znów w aptekach, ale bez problemu trafimy na nie również w wielu innych sklepach, w tym supermarketach. To właśnie one będą uzupełniały w naszym organizmie nie tylko wodę, ale również niezbędne minerały, których ilość w trakcie biegunki również będzie znacząco spadać. Dobrym rozwiązaniem okażą się również probiotyki – one tymczasem zadbają o odpowiednie wsparcie i odbudowę flory bakteryjnej, która również może ucierpieć w trakcie biegunki.

Jeżeli przyczyną biegunki są nerwy lub stres, tutaj również pomogą nam zioła, jednak w tym przypadku będzie to melisa, która wykazuje działania uspokajające. Jednocześnie, pamiętajmy o tym, że kluczowe będzie odizolowywanie osoby z biegunką od źródła stresu i problemu.

Domowe sposoby na biegunkę u dziecka

W tym przypadku często możemy stosować metody, które wymieniliśmy powyżej. W przypadku podawania jakichkolwiek leków pamiętajmy, by upewnić się, że możemy to zrobić, a dziecko nie jest na nie za małe. Sprawdzą się tutaj i zioła, i elektrolity, i probiotyki, które wspierają florę bakteryjną organizmu.

Pamiętajmy, by dawać dzieciom pić między posiłkami, a gdy dziecko karmione jest piersią, decydować się na wiele podejść do ssania – pokarm, który pojawia się na początku, jest po prostu znacznie bardziej rozwodniony.

Biegunka u dziecka – kiedy do lekarza?

Pamiętajmy, że gdy chcemy nawodnić organizm, nie decydujmy się ani na napoje gazowane, ani na soki – idealnie sprawdzi się woda, herbatki czy zioła. Dodatkowo pamiętajmy, że biegunka u niemowlaka i dziecka jest naprawdę groźna, więc gdy nie ustępuje, szybko skontaktujmy się z lekarzem, by on powiedział nam, co zrobić w tej sytuacji.

Oceń