W nadmorskiej dzielnicy Gdańska, w Brzeźnie, mieści się klub Projektornia – oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury. Lokalny dom kultury znajduje się w tym miejscu od prawie 30 lat (swój jubileusz obchodzić będzie w 2018 roku, a od sześciu lat działa pod nową nazwą). Przez cały rok Projektornia GAK zaprasza mieszkańców Trójmiasta do udziału w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych – wystawach, koncertach czy ciekawych spotkaniach, a także w zajęciach stałych. W minionym roku budynek przeszedł też duży remont, a odświeżony wizerunek tym bardziej zachęca do odwiedzania klubu. Lokalizacja Brzeźna sprzyja też organizowaniu letnich imprez plenerowych, które nawiązują do tradycji dawnego uzdrowiska. Swoje święto ma chociażby mała, urokliwa uliczka Północna, gdzie od kilku lat w jedną lipcową sobotę odbywają się warsztaty artystyczne, wystawy (m.in. wystawa złożona ze zdjęć ze zbiorów rodzinnych mieszkańców Brzeźna), koncerty i spektakle teatralne (na zdjęciu Teatr A3 ze spektaklem „Sen o nocy letniej” podczas Święta Ulicy Północnej w 2016 r.). Z kolei w Parku im. J.J. Haffnera odbywają się latem cykliczne koncerty muzyki jazzowej, rozrywkowej i klasycznej. Jodowanie, bo taki tytuł nosi impreza, to również próba powrotu do czasów świetności kurortu, jakim było Brzeźno. Projektornia GAK stara się przy tej okazji promować młodych artystów trójmiejskich, także studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Stałymi bywalcami klubu są zarówno najmłodsi, jak i seniorzy. Uzdolnione plastycznie i teatralnie dzieci angażują się w działania teatru Młoda Projektornia, który prowadzi pani Izabela Terek-Jopkiewicz. Teatr przygotowuje instalacje, spektakle multimedialne oraz krótkie filmy poklatkowe. Świetnie też rozwija się współpraca z seniorami, którzy współtworzą Teatr Seniora. Największym sukcesem grupy był zrealizowany w 2013 roku spektakl „Sanatorium” w reż. Eweliny Damps, kierowniczki klubu Projektornia GAK. Aktualnie teatr zaczął pracę nad przedstawieniem „Stara kamienica”. Natomiast w tym roku w przepięknej nadmorskiej aurze zakończył się wernisażem na plaży projekt krawiecki „Łóżkowe opowieści”. Projekt polegał na organizacji międzypokoleniowych warsztatów szycia kap łóżkowych, z których powstała wspomniana wystawa. W zajęciach uczestniczyły zarówno seniorki, jak i młode kobiety, a kapy stanowiły równocześnie prezent dla młodych mam – mieszkanek Domu Samotnej Matki w Gdańsku-Matemblewie. Projekt „Łóżkowe opowieści” uhonorowany został nagrodą za najciekawszą inicjatywę senioralną w konkursie „Aktywni Seniorzy 2016”. Zarówno teatr seniora, jak i warsztaty sfinansowane zostały ze środków Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Galerię czas otworzyć!
W listopadzie Projektornia GAK otwiera swoją przestrzeń wystawienniczą dla artystów-amatorów. Organizatorzy z ciekawością obserwują „co w duszy gra” miłośnikom sztuki i umożliwiają im pokazanie własnych dzieł podczas wystawy sztuk plastycznych w ramach „Galerii otwartej”. Przez cały listopad zbierane będą prace na wystawę, lecz przewidziano pewne ograniczenia ilościowe – nie więcej niż dwie prace jednego artysty. Wernisaż wystawy, który odbędzie się 25 listopada br., to również okazja dla artystów-amatorów do konfrontacji z profesjonalistami i do rozmowy o zaprezentowanych pracach. Tymczasem już od 28 listopada br. będzie można zgłaszać się do konkursu na krótki film amatorski „Nakręć się”. Jest to konkurs ogólnopolski, który ma coraz większą siłę rażenia. Filmy mają dotyczyć zainteresowań autorów i trwać mogą maksymalnie trzy minuty; oczywiście liczy się także niebanalny pomysł na autoprezentację. Szczegółowy regulamin pojawi się w sieci z końcem listopada, a na filmy organizatorzy czekają do 13 stycznia 2017 r. Z kolei rozstrzygnięcie nastąpi po feriach zimowych.