Together Magazyn » Aktualności » Zakładasz firmę – wybierz dobrze!

Zakładasz firmę – wybierz dobrze!

Tekst: Małgorzata Suchecka


Zanim podejmiemy decyzję o założeniu firmy, warto przemyśleć kilka oczywistych i mniej ewidentnych aspektów działalności oraz wybrać optymalne rozwiązanie.


FORMA DZIAŁALNOŚCI

Tę decyzję koniecznie trzeba podjąć na samym początku – w pojedynkę możemy założyć jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę kapitałową, taką jak spółka akcyjna oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W przypadku większej liczby wspólników możemy również założyć spółkę osobową, np. komandytową, która często jest atrakcyjna podatkowo.

NAZWA FIRMY

Dobra, prosta nazwa to ta, która odzwierciedla, czym dana osoba się zajmuje. Przed rejestracją warto sprawdzić, czy konkurencja nie wpadła wcześniej na ten sam pomysł – użycie tej samej nazwy mogłoby się wiązać z ryzykiem naruszenia zasad konkurencji. Dodatkowo warto również sprawdzić, czy dla wymyślonej nazwy znajdziemy wolną domenę internetową.

ADRES FIRMY

Do rejestracji firmy konieczny jest adres. Adres siedziby może mieścić się w miejscu zamieszkania, wynajmowanym biurze, również tym wirtualnym, czy w innym miejscu wybranym przez zainteresowanego. Warto rozważyć, które rozwiązanie jest dla nas najkorzystniejsze – w przypadku pracy wyłącznie zdalnej nie zawsze warto inwestować w klasyczny najem lokalu.

FORMA OPODATKOWANIA

Obecnie istnieją cztery możliwe warianty opodatkowania działalności gospodarczej.

Skala podatkowa
Przy wyborze takiej formy deklarujemy jednocześnie, że będziemy odprowadzać do urzędu skarbowego 18% lub 32% naszego dochodu. Ten wyższy próg osiągamy po przekroczeniu 85 528 zł dochodu w skali roku podatkowego.

Podatek liniowy
Bez względu na wysokość dochodów, płacimy 19% podatku – ten wariant jest opłacalny w przypadku osiągania dochodów przewyższających kwotę 86 000 złotych.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

W zależności od tego, jaką działalność się wykonuje, istnieje możliwość wyboru zryczałtowanego podatku. Oczywiście nie wszyscy mogą zdecydować się na tę formę opodatkowania – lista uprawnionych osób znajduje się w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Karta podatkowa
Tu też konieczna jest znajomość ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, bo nie wszystkie firmy mogą rozliczać się na podstawie karty podatkowej.

ZGŁOSZENIE DO VAT

W większości przypadków zgłoszenie do VAT jest opłacalne, gdyż dzięki temu będzie się pomniejszał VAT, który musi zostać doliczony do faktur przychodowych. Mniej opłacalne będzie to jedynie wtedy, gdy się pracuje wyłącznie dla osób fizycznych, gdyż konieczność doliczania do rachunków stawki VAT (często przy wysokiej stawce 23%) podraża naszą usługę i nie czyni nas konkurencyjnym na rynku.

Oceń