To milowy krok w dostępie gdańszczan do czystej wody pitnej. Jest już ona we wszystkich publicznych szkołach Gdańska. Dzięki temu młodzież nie tylko zaoszczędzi na napojach, ale też nauczy się odpowiednich zachowań zdrowotnych.
Projekt „Zdroje w gdańskich szkołach”, polegający na zaopatrywaniu placówek oświatowych w poidełka, rozpoczęto w 2013. Podczas jego pierwszej oraz drugiej edycji udało się zainstalować wodopoje w 42 szkołach. Ponieważ pomysł się sprawdził, miasto poszło o krok dalej. Od tego roku darmową wodę zdatną do picia ma zagwarantowany każdy uczeń publicznej gdańskiej szkoły.
112 szkół z wodopojem
– Kiedy rozpoczynaliśmy program, świadomość, że woda płynąca z kranu jest smaczna, zdrowa i spełniająca wszystkie wymogi, była jeszcze niewielka. Ale z roku na rok picie wody z poidełek w szkołach stało się bardzo popularne, stąd decyzja o kontynuacji na tak dużą skalę – mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.
Trzecią edycję programu zainaugurowano, z udziałem przedstawiciela spółki Saur Neptun, pod koniec roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 50. Jak już oficjalnie zapowiedziano, do funkcjonujących obecnie 42 poidełek dołączy wkrótce 70 kolejnych.
– To oznacza, że poidełka będą już we wszystkich publicznych szkołach Gdańska – podkreśla Magdalena Rusakiewicz z gdańskiego magistratu. – I jeszcze więcej dzieci będzie mogło gasić pragnienie wodą – czystą, gdańską wodą z kranu.
Poidełka przeważnie są lokowane przy sali gimnastycznej, gdyż dzieci najbardziej spragnione są po lekcjach wychowania fizycznego. Zdarza się jednak, że zdroje znajdują się przy stołówkach.
– Mnóstwo dzieci pije wodę kranową. A poidełko w naszej szkole jest naprawdę mocno eksploatowane – zauważa Piotr Szeląg, dyrektor Pozytywnej Szkoły Podstawowej przy ul. Azaliowej. – Dzieci mogą w dowolnym momencie ugasić pragnienie nie martwiąc się, że zapomniały zabrać z domu wodę do tornistra. Niektórzy uczniowie napełniają wodą własne bidony, przez co kształtujemy ekologiczną postawę zmniejszającą zużycie plastikowych butelek.
– Nie ma zdrowszego napoju dla dzieci niż woda – dodaje radna Aleksandra Dulkiewicz, która mocno przyczyniła się do powstania poidełek. – Zdroje montowane w gdańskich szkołach powodują, że mniej dzieci zaspokaja pragnienie kolorowymi, gazowanymi napojami. Bardzo cieszę się, że Gdańsk od trzech lat instaluje poidełka i program ten będzie kontynuowany.
Specjaliści od wody
W tym programie, co najważniejsze, woda dla dzieci będzie dostępna przez cały czas. Będzie darmowa, w dostępnym miejscu i dodatkowo spełni bardzo rygorystyczne normy unijne, które zawarto w rozporządzeniu ministra zdrowia z 2007 roku. Wodę tę można pić bezpośrednio z poidełka oraz napełniać nią butelki. Jest zdrowa.
Duża w tym zasługa spółki Saur Neptun Gdańsk S.A., która w imieniu miejskich władz realizuje program „Zdroje w gdańskich szkołach”. Przedsiębiorstwo to nie tylko dostarcza wodę do gdańskich domów, ale też przeprowadza jej kompleksowe badania, monitorując jakość. Są to więc specjaliści od czystości wody.
– Źródełka montujemy po uprzednim przeprowadzeniu kompleksowych badań wody wewnątrz budynku – podkreśla Serge Bosca, prezes Saur Neptun Gdańsk SA. – Finansujemy zakup urządzeń, ich montaż, a także badania wody w każdym miejscu. Dodatkowo przez cały rok oferujemy szkołom bezpłatny serwis urządzeń, co jest dla nich bardzo ważne, gdyż zdroje cieszą się wśród uczniów dużą popularnością
Szkolenie dla kadry dydaktycznej
– W ramach tegorocznej edycji akcji „Zdroje w gdańskich szkołach” Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych przeprowadzi szkolenia informacyjne dla nauczycieli – mówi Magdalena Rusakiewicz z gdańskiego ratusza. – Projekt ma za zadanie zwiększenie świadomości w zakresie konieczności prowadzenia zdrowego stylu życia poprzez działania edukacyjne dotyczące wody kranowej, skierowane do środowiska szkolnego w placówkach, w których montaż zdrojów wodnych przez firmę Saur Neptun Gdańsk zostanie przeprowadzony w bieżącym roku.
Proponowany projekt poprzez kompleksowe szkolenia dla nauczycieli dotyczące spożywania wody z kranu ma na celu promocję zachowań zdrowotnych oraz uzupełnienie prowadzonych w tym zakresie działań.
Warto dodać, że stolica Pomorza jest pionierem udostępniania wody pitnej w szkołach na terenie naszego kraju. Ten nowatorski pomysł okazał się na tyle trafny, że podobne projekty, według tego samego wzoru, zaczęły już realizować miasta Kraków, Bydgoszcz, Warszawa i Łódź.
fot. Urząd Miasta Gdańsk