Together Magazyn » Aktualności » Będą kolejne kryte baseny w Gdańsku

Będą kolejne kryte baseny w Gdańsku

Stogi oraz Osowa – te dwie dzielnice Gdańska wkrótce wzbogacą się o nowe kryte baseny. Obiekty powstaną przy szkołach podstawowych, ale skorzystają z nich nie tylko uczniowie i nauczyciele. Pływalnie będą dostępne dla wszystkich mieszkańców.

 

Można mówić o prawdziwym boomie na baseny w Gdańsku. Codziennie z dziewięciu pływalni administrowanych przez miasto korzysta niemal trzy tysiące gdańszczan. Ten imponujący wynik wyraźnie pokazuje, że mimo bliskości Morza Bałtyckiego i kaszubskich jezior, chętnych na letnie wizyty na krytych basenach nie brakuje. Najwięcej osób pojawia się każdego dnia na pływalni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Tytusa Chałubińskiego 13 na Chełmie. Ale również pozostałe obiekty, znajdujące się w gdańskich szkołach, przyciągają tłumy.

 

Dziewięć basenów gdańszczanom nie wystarcza

– W gdańskich placówkach oświatowych działa obecnie osiem basenów. Pływalnie znajdują się w SP nr 42 i SP nr 76, w Zespole Szkół nr 21, w XV Liceum Ogólnokształcącym, Zespole Szkół Sportowych i Ogólnokształcących, Zespole Szkół Energetycznych, a także w ZSZ nr 9 i Pozytywnej Szkole Podstawowej w Kokoszkach – informuje Michał Piotrowski z Wydziału Promocji, Informacji i Komunikacji Społecznej gdańskiego magistratu. – Korzystają z nich przede wszystkim uczniowie, którzy uczą się podstaw albo doskonalą techniki pływackie.

 

Wakacyjne oblężenie

Po godzinach lekcyjnych i w czasie wakacji wstęp na baseny ma również każdy mieszkaniec. I z tego prawa chętnie korzysta. Niedawno wybudowany i na początku lipca oddany do użytku basen w Pozytywnej Szkole Podstawowej w Gdańsku-Kokoszkach w minione wakacje przeżył prawdziwe oblężenie. Obiekt przy ul. Azaliowej przez ponad dwa letnie miesiące (od 1 lipca aż do 15 września) dostępny był dla wszystkich chętnych zupełnie za darmo. Dzięki temu skorzystało z niego niemal 26 tysięcy osób, co daje ponad 40 osób na godzinę (pływalnia otwarta jest przez 7 dni w tygodniu w godz. 9–19). Do dyspozycji użytkowników oddano pływalnię z czterema torami pływackimi i dwoma rekreacyjnymi, mały basen dla dzieci, pięcioosobowe jacuzzi oraz suchą saunę. Od środy 16 września za wstęp trzeba już jednak płacić. Jednorazowe wejście kosztuje 18,50 zł, a karnet na 12 wejść – 211 zł.

 

Nowe baseny na Osowej i Stogach

Ogromne zainteresowanie basenem pokazało, że mieszkańcy Gdańska potrzebują takiej rekreacji, stąd też decyzja o budowie w Gdańsku kolejnych pływalni. Pierwszy z dwóch nowych basenów powstanie już w trzecim kwartale przyszłego roku w Szkole Podstawowej nr 81 na Osowej i ma być on bliźniaczo podobny do tego w Kokoszkach.

– Budynek kompleksu o powierzchni 1 911,58 m kw. połączy funkcję pływalni sportowej oraz obiektu rekreacyjnego – wyjaśnia Michał Piotrowski z UM Gdańsk. – Szacunkowy koszt inwestycji, na który składają się m.in. koszty adaptacyjne projektu i prace budowlane to ok. 7 mln zł. Co ważne, ma to być basen przyszkolny, ale ogólnodostępny. W godzinach szkolnych będą z niego korzystać uczniowie Szkoły Podstawowej nr 81, natomiast w godzinach ogólnodostępnych na basen będzie mógł przyjść każdy, zarówno mieszkańcy Osowej oraz innych dzielnic Gdańska.

Również w przyszłym roku rozpocznie się budowa krytej pływalni w dzielnicy Stogi. Basen stanie w miejscu starego, asfaltowego boiska Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Stryjewskiego 28, gdzie w zeszłym roku miasto zbudowało przy szkole kompleks nowoczesnych boisk ze sztuczną murawą. Informację o budowie obiektu przekazał dzieciom prezydent Gdańska podczas inauguracji roku szkolnego.

– Dla uczniów, nauczycieli oraz po godzinach pracy szkoły – dla wszystkich mieszkańców Stogów – już w przyszłym roku rozpoczniemy budować w tym miejscu krytą pływalnię – ogłosił Paweł Adamowicz, kiedy wraz z uczniami odsłonił specjalnie przygotowaną tablicę informacyjną. – Będzie to duży basen 12 na 25 metrów, w którym znajdą się cztery tory pływackie.

– Inwestycja rozpocznie się w trzecim kwartale przyszłego roku, a jej planowane zakończenie to trzeci kwartał 2017 roku – dodaje Dariusz Wołodźko z Wydziału Promocji, Informacji i Komunikacji Społecznej UM Gdańsk. – Koszt budowy to ok. 10 mln zł.

 

Odkrytych basenów na razie nie będzie

O ile na liczbę i jakość krytych pływalni w Gdańsku nie można narzekać, to jednak niektórym mieszkańcom wciąż brakuje w mieście basenów odkrytych. W najbliższej przyszłości miasto nie planuje jednak takich inwestycji, o czym poinformował na swoim Facebooku Paweł Adamowicz. – To na pewno nie jest w tej chwili priorytetem. W okresie letnim mamy dobry dostęp do morza i jezior. Boiska i baseny kryte wydają się znacznie bardziej potrzebne. Czechy dostępu do morza nie mają, więc u nich inwestycje w baseny odkryte są jak najbardziej uzasadnione – wyjaśniał prezydent Gdańska.

 

fot. Jerzy Pinkas gdansk.pl

Oceń