Together Magazyn » Aktualności » Czym jest szkarlatyna i jak ją zdiagnozować?
Szkarlatyna

Czym jest szkarlatyna i jak ją zdiagnozować?

Szkarlatyna, nazywana również płonicą, to choroba, której nie wolno lekceważyć. W skutek braku leczenia, może stanowić dla dziecka zagrożenie życia. Nie ma na nią obecnie szczepionki, ale obawiajmy się – stosując się do zaleceń lekarza zarówno dzieci, jak i dorośli szybko wracają do zdrowia!

Czym właściwie jest szkarlatyna, jak ją wykryć i leczyć?

Szkarlatyna jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez bakterie paciorkowca. Przenosi się ją drogą kropelkową, a zarażenie następuje od osoby chorej lub nosiciela. Jej objawami jest m.in. ostra, swędząca wysypka, którą wielu z nas pamięta z okresu dzieciństwa.

Dosyć często płonicą zarażamy się od kogoś, kto ma anginę, bo ona także wywołana jest przez paciorkowce. Szkarlatyna znana jest od pokoleń i zazwyczaj nie jest trudna do zdiagnozowania, ale jak zaznaczają lekarze – współcześnie jej objawy bywają nietypowe.

Ponieważ płonica łatwo się rozprzestrzenia, w przypadku zachorowania jednego członka rodziny, wszyscy domownicy powinni się przebadać. Każdy może stać się nosicielem.

Jakie są objawy szkarlatyny?

Zanim pojawią się pierwsze symptomy choroby, mogą minąć dwa do czterech dni od momentu zarażenia. Później następują objawy, przypominające anginę.

  • Ból gardła.
  • Wysoka gorączka.
  • Nalot na języku.
  • Nudności, bóle brzucha.

Najczęściej jednak szkarlatynę zwiastuje wysypka, która pojawia się dopiero po dwóch-trzech dniach od pierwszych objawów, na przykład gorączki. Wysypka, przypominająca czerwone łebki od szpilki, ogniskuje się w zgięciach łokci i pod kolanami. Jest jednak widoczna również na innych partiach ciała, w szczególności pod pachami, na pośladkach, piersiach i podbrzuszu. Charakterystyczny dla szkarlatyny jest rumień, pojawiający się na policzkach. Wokół ust i nosa skóra pozostaje jednak blada (nazywa się to trójkątem Fiłatowa).

Swędząca wysypka może ustąpić w ciągu doby lub do kilku dni. Po około dwóch tygodniach skóra zacznie się łuszczyć na podeszwach stóp oraz dłoniach.

Diagnozowanie szkarlatyny

Płonicę można stwierdzić jedynie poprzez konsultację z lekarzem specjalistą, który przeprowadzi badania kliniczne. Możliwe jest również badanie wymazów z gardła (robione na miejscu) lub badania laboratoryjne, w tym wypadku morfologię.

Kto jest szczególnie podatny na szkarlatynę?

Płonica występuje najczęściej u dzieci pomiędzy drugim a dziesiątym rokiem życia. Dotyka również osoby dorosłe. Ponieważ wysypka tworzy wówczas większe wykwity na skórze, często mylona jest z alergią. Więcej na ten temat przeczytacie na www.zdrowemaluchy.pl.

Jak leczyć płonicę?

Szkarlatynę leczy się antybiotykami (penicyliną). Chory powinien leżeć w łóżku i przyjmować letnie płyny, aby zapobiec odwodnieniu. Kuracja antybiotykowa trwa zazwyczaj przez około dwa tygodnie.

Oceń