Together Magazyn » Aktualności » Czym kierować się przy wyborze studiów?

Czym kierować się przy wyborze studiów?

Przed maturzystami nie tylko najważniejszych egzamin w ich dotychczasowym życiu, ale też trudna decyzja do podjęcia, a mianowicie, na jakie studia się zapisać. Polskie uczelnie oferują wiele różnorodnych kierunków – od tych humanistycznych, po artystyczne i nauki ścisłe. Nie dziwi więc, że absolwenci szkół średnich mają nie lada zagwozdkę. Jesteś jednym z tych niezdecydowanych? Poniżej podpowiemy Ci, czym kierować się przy wyborze kierunku studiów i odpowiedniej uczelni.

Zainteresowania

Jaki jest największy błąd maturzystów? Część z nich decyduje się na studia, które wybierają ich rówieśnicy, nawet jeśli nie są do końca zgodne z ich umiejętnościami, ale przede wszystkim zainteresowaniami. A to ogromny błąd! Zainteresowania odgrywają kluczową rolę przy wyborze kierunku. Pasjonat fotografii lub literatury współczesnej, nie do końca odnajdzie się na automatyce i robotyce. Podobnie jak zapisujący się na studia licencjackie z zarządzania humanista. Pamiętaj, studia mają przygotować Cię do pracy w określonym zawodzie. Jeśli więc, nie chcesz w przyszłości go wykonywać, nie ma sensu zapisywać się na modny lub zachwalany przez kolegów kierunek.

Zapotrzebowanie na rynku pracy

Zainteresowania to ważna sprawa, ale warto mieć na uwadze potrzeby rynku pracy oraz prognozy na przyszłość. W Twoim mieście prężnie działa branża IT, a Ty nieźle radzisz sobie z komputerami? Czas pomyśleć o informatyce. Zauważyłeś, że jak grzyby po deszczu powstają firmy transportowe? Logistyka jest dostępna w wielu polskich szkołach wyższych. Gdzie możesz dowiedzieć się więcej na temat rynku pracy? Zanim dokonasz opłaty rekrutacyjnej, odwiedź agencje pracy lub specjalistę z zakresu doradztwa zawodowego, który opowie Ci nieco więcej na temat reguł rządzących poszczególnymi branżami oraz zapotrzebowania na ekspertów z danych dziedzin.

Wybór specjalności i kadra wykładowców

Wybrałeś już kierunek, który chcesz studiować? Jeśli tak, to zastanów się trochę dłużej nad wyborem odpowiedniej uczelni. Przede wszystkim, zwróć uwagę na kadrę wykładowców, zwłaszcza gdy decydujesz się na studia ekonomiczne lub techniczne. Dlaczego? Wiedza teoretyczna jest bardzo ważna (bez niej nie można przejść do praktyki), ale nie najważniejsza. Staraj się wybierać szkoły, w których wykładają praktycy – osoby prowadzące własną działalność, aktywne na arenie międzynarodowej oraz takie, które mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem. W ten sposób możesz pracować na autentycznych case studies oraz poznać wiele interesujących ciekawostek na temat wybranej przez siebie dziedziny. Nie zapominaj też o wyborze specjalności. Niestety, ale większość studentów bagatelizuje tę decyzję. A ma ona kluczowe znaczenie! W końcu na dodatkowych zajęciach realizowanych w ramach specjalizacji, student ma szansę stać się ekspertem z pewnej dziedziny. Dlatego wybieraj takie, które Cię interesują, ale też odpowiadają potrzebom rynku pracy.

Oceń