Góry są atrakcyjnym celem wakacyjnego wyjazdu z dziećmi. Pobyt w tym malowniczym rejonie kraju może przynieść całej rodzinie sporo frajdy, jeśli tylko zostanie zaplanowany rozważnie i z zachowaniem najważniejszych środków bezpieczeństwa. O czym warto pamiętać podczas rodzinnych wakacji w górach? 

Na górskich szlakach często widuje się dzieci w różnym wieku: od maluchów niesionych przez rodziców po małych piechurów dzielnie przemierzających górskie trasy na własnych nogach. To świadczy tylko o tym, jak atrakcyjnym pomysłem na wakacje jest dla rodzin z dziećmi pobyt w górach. Umożliwia on aktywny wypoczynek w otoczeniu dziewiczej przyrody i czerpanie z dobrodziejstw zdrowego klimatu. Warto jednak pamiętać, że górskie tereny mogą nieść za sobą także zagrożenia: nagłe zmiany pogody, trudne do pokonania stromizny. Aby się przed nimi uchronić, wystarczy trzymać się kilku najważniejszych zasad bezpieczeństwa. 

Grunt to dobry plan

Grunt to odpowiednio zaplanować wyjście w góry. Długość trasy należy dostosować do możliwości dzieci. Przed wyruszeniem na szlak warto zebrać o nim jak najwięcej informacji, dotyczących jego poziomu trudności, jakości podłoża czy ukształtowania terenu. W ten sposób uda się ograniczyć liczbę nieoczekiwanych sytuacji w trakcie wędrówki. Trzeba przy tym pamiętać, że mimo starań, niektóre zdarzenia mogą nastąpić niezależnie od nas, jak zranienie na skutek upadku czy ugryzienie przez żmiję. W takiej sytuacji dobrze mieć przy sobie apteczkę, aby dostatecznie szybko udzielić dziecku pomocy. Przyda się także spory zapas wody i prowiantu, dla ochrony przed osłabieniem i odwodnieniem. 

W góry “na cebulkę” 

Pogoda w górach jest zmienna i nieprzewidywalna. Jeśli wyruszamy na szczyt w pełnym słońcu, to nie oznacza, że u celu wciąż będziemy się cieszyć tak dobrymi warunkami. Po drodze może nas zaskoczyć wiatr, deszcz, a nawet mgła lub burza. Koniecznie trzeba się przygotować na taką ewentualność, zabierając dla dzieci ciepły sweter i kurtkę, które zabezpieczą je przed chłodnym wiatrem oraz płaszcz przeciwdeszczowy. Przydadzą się także chustka na głowę lub lekka czapka i krem z wysokim filtrem dla ochrony przed słońcem. Jeszcze tylko wygodne, stabilne obuwie, które zmniejszy ryzyko skręcenia kostki, i można bezpiecznie ruszać na szlak. Najlepiej z samego rana, aby zdążyć wrócić z wędrówki po południu. W tym czasie pogoda w górach jest bowiem najstabilniejsza, wieczory zaś przynoszą ochłodzenie.  

Hotel dla rodzin z dziećmi w górach

Potrzeba zachowania bezpieczeństwa podczas wakacji w górach nie mija wraz z zejściem ze szlaku. Warto o tym pamiętać jeszcze przed wyruszeniem w podróż, w momencie wyboru noclegu. Rezerwacja miejsca w obiekcie położonym w ruchliwej okolicy i pozbawionym udogodnień dla najmłodszych gości na pewno nie będzie dobrym pomysłem. Na co zatem zwrócić uwagę? Odpowiedni hotel dla rodzin z dziećmi w górach powinien przede wszystkim oferować przestronne pokoje rodzinne, które zapewnią dzieciom swobodę ruchu. Nie obejdzie się także bez atrakcji: zlokalizowanego w bezpiecznym miejscu placu zabaw, sali gier czy przeznaczonego dla dzieci basenu. Niektóre hotele przygotowują także specjalne oferty wakacji dla rodzin z dziećmi w górach, aby zapewnić w pełni udany pobyt w tym malowniczym regionie Polski. Jednym z takich obiektów, które są godne polecenia, jest Hotel Redyk dla rodzin z dziećmi w górach, blisko Zakopanego.

Bezpieczne wakacje z dziećmi w górach – o czym pamiętać?
Oceń ten post

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany