Od 2009 roku polskie prawo przewiduje możliwość zamiany kary pozbawienia wolności na tzw. dozór elektroniczny. Jest on formą kontroli skazanego oraz jego miejsca pobytu, umożliwia mu jednak wykonywanie pracy zarobkowej oraz prowadzenie życia rodzinnego. System dozoru elektronicznego stosuje się w określonych przypadkach. Wyjaśniamy, kto może na taki rodzaj odbywania kary pozbawienia wolności.
Na czym polega system dozoru elektronicznego (SDE)?
System Dozoru Elektronicznego (SDE) to forma kontroli osoby skazanej, pozwalająca mu na odbycie kary na wolności. Skazanemu zakłada się na nogę specjalną opaskę z nadajnikiem, która informuje o miejscu jego przebywania. Dzięki temu skazany może chodzić do pracy, pobierać naukę i prowadzić życie osobiste – wszystko na zasadach i w czasie określonym przez sąd. Mimo takiej formy kontroli, dozór elektroniczny jest w wielu przypadkach skuteczniejszą formą kary, pozwalającą jednocześnie na zachowanie w miarę normalnego funkcjonowania. SDE umożliwia sądom zastosowanie łagodniejszej formy kary w stosunku do skazanych, w przypadku których całkowite odizolowanie od społeczeństwa poprzez umieszczenie w zakładzie karnym, nie jest zasadne.
O rodzajach i sposobach kontroli zachowania osoby skazanej informuje Kodeks karny. Mówi on m.in. o tym, że dozór elektroniczny może przybrać trzy formy. Dozór mobilny służy do monitorowania bieżącego miejsca pobytu skazanego, bez względu na to, gdzie on się znajduje. Z kolei dozór zbliżeniowy pozwala kontrolować odległość skazanego od konkretnej osoby. W przypadku kary pozbawienia wolności wykonuje się jednak wyłącznie dozór stacjonarny, dzięki któremu wiemy, czy skazany przebywa w określonym czasie, w ustalonym miejscu.
Odpowiadając na pytanie zadane w tytule – karę pozbawienia wolności można zamienić na dozór elektroniczny, ale tylko w określonych przypadkach.
Kiedy można zastosować dozór elektroniczny?
Sąd penitencjarny może zezwolić skazanemu na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeśli jednocześnie zostanie spełnionych kilka warunków. Skazany nie może być wielokrotnym recydywistą, a kara pozbawienia wolności, którą wobec niego orzeczono, nie może przekraczać jednego roku i sześciu miesięcy. Sąd musi także uznać, że SDE jest wystarczającym środkiem do osiągnięcia celów wymierzonej kary. Aby SDE miało rację bytu, osoba skazana musi posiadać określone miejsce stałego pobytu, a jej współlokatorzy powinni wyrazić zgodę na tę formę odbywania kary. Ostatnim warunkiem są czynniki czysto techniczne, które muszą być spełnione, aby zastosowano dozór elektroniczny. Jak złożyć wniosek o dozór elektroniczny?
Wniosek o zastosowanie SDE może być złożony przez skazanego lub jego adwokata od razu po uprawomocnieniu wyroku. Do wniosku należy dołączyć uzasadnienie, w którym skazany wyjaśni, dlaczego dozór elektroniczny ma w jego przypadku zastosowanie.
Pomocne informacje do opracowania artykułu zostały zaczerpnięte ze strony: https://adwokat-wroclawski.pl/