Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Czy kolekcjonowanie znaczków pocztowych to drogie hobby?
pexels-pixabay-

Czy kolekcjonowanie znaczków pocztowych to drogie hobby?

Choć filatelistykę często podaje się jako jeden z popularnych przykładów hobby, to jej popularność wśród młodzieży jest znikoma. A szkoda, bo Polska ma długie tradycje filatelistyczne, a kolekcjonowanie znaczków pocztowych było niezwykle popularne w czasach PRL-u. To właśnie z tamtego okresu pochodzi duża liczba amatorskich kolekcji, które często kurzą się na dnie szafy. Czy warto zainteresować się filatelistyką? Czy zbieranie znaczków to drogie hobby?

Filatelistyka w praktyce – ceny i niezbędne akcesoria

Znaczki pocztowe można zbierać właściwie zawsze i wszędzie, bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy czy narzędzi. Mimo to większość kolekcjonerów decyduje się na zakup kilku specjalistycznych akcesoriów, których głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa przechowywanym znaczkom. Początkujący filatelista powinien zaopatrzyć się w klaser lub album na znaczki, a także specjalistyczną pincetę filatelistyczną. Dzięki niej można uniknąć dotykania znaczka, co pozytywnie wpływa na jego wygląd oraz stan zachowania. Co istotne, ceny akcesoriów filatelistycznych nie są przesadnie wysokie, dzięki czemu każdy może pozwolić sobie na rozpoczęcie przygody ze zbieraniem znaczków. Zachęcamy także do sprawdzenia strony https://www.filatelista.pl/ poświęconej znaczkom pocztowym.

Jak sprawdzić wartość znaczków pocztowych?

Wokół kwestii wyceny wartości znaczków pocztowych urosło wiele mitów. Jak sprawdzić wartość znaczków pocztowych i upewnić się, że posiadana kolekcja jest faktycznie warta uwagi? Po pierwsze, wbrew obiegowej opinii w zdecydowanej większości przypadków znaczki z zagiętymi rogami lub ze śladami stempla pocztowego są bezwartościowe – cenne są jedynie te egzemplarze, które są zachowane w idealnym stanie i nie posiadają żadnych odbarwień czy niedoskonałości. Po drugie, w przypadku większości znaczków polskich i europejskich cenne są przede wszystkim całe kolekcje tematyczne z konkretnych lat, a nie pojedyncze okazy. Nawet największe białe kruki sprzedawane osobno uzyskują niższe ceny od tego samego znaczka sprzedanego w kolekcji. Po trzecie, polskie znaczki z okresu PRL-u są w zasadzie bezwartościowe. Dotyczy to przede wszystkim egzemplarzy z lat 60, 70 i 80, a także tych nowszych. Pewną wartość pieniężną i kolekcjonerską posiadają natomiast kolekcje znaczków z okresu stalinizmu (do 1956 roku – zasada ta dotyczy znaczków ze wszystkich państw byłego bloku komunistycznego), a także te przedwojenne i z okresu wojny. Szczególnie cenne są zaś niestemplowane znaczki z okresu chińskiej rewolucji kulturalnej – były one niegdyś wysyłane do kolekcjonerów z Polski, a obecnie ich ceny dochodzą nawet do kilku tysięcy złotych za bloczek! Więcej o wycenie znaczków pocztowych przeczytasz tutaj.

Oceń