Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Czy klimatyzacja powoduje u ciebie ból gardła? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Czy klimatyzacja powoduje u ciebie ból gardła? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Powoli zaczyna być nam trudno w ogóle wyobrazić sobie lato bez klimatyzacji – średnie temperatury idą w górę. O ile rzeczywiście staje się ona w takim momencie ogromnym komfortem, o tyle też może nieść duże zagrożenie dla zdrowia. Ból gardła, suchość błon śluzowych, infekcje – to tylko niektóre ze skutków nieprawidłowego używania klimatyzacji. Jak powinno się z niej korzystać i jak reagować na ból gardła, który wywołuje?

Dlaczego klimatyzacja może nam zagrażać?

Zgadza się, najczęściej przyczyną niepożądanych skutków w postaci infekcji czy też bólu gardła od klimatyzacji jest nasze złe użytkowanie urządzenia klimatyzującego (zarówno tego w budynkach, jak i samochodach). Po pierwsze, bardzo często nastawia się temperaturę na zbyt niski poziom. Warto wiedzieć, że nie powinno być za dużej różnicy pomiędzy tą, która panuje na zewnątrz, a zastaną w pomieszczeniu. Skoki temperatur – wręcz swego rodzaju „szok termiczny” – są dla organizmu znacznym obciążeniem. Układ odpornościowy ma trudności, żeby odpowiednio reagować. Po drugie, nie powinno się ustawiać nawiewu na newralgiczne miejsca, czyli w kierunku głowy, zatok. Po trzecie, należy koniecznie pamiętać o odpowiednim oczyszczaniu klimatyzacji, szczególnie jeśli nie była używana przez dłuższy czas – np. w czasie zimy, a chcemy już rozpocząć z nią letni sezon. W filtrach bardzo łatwo gromadzą i namnażają się bakterie oraz grzyby, które nie będąc niwelowane, wpadną wprost do naszych dróg oddechowych.

Co więcej, bakterie i grzyby mogą docierać do nas nie tylko z samego urządzenia. Jako że klimatyzowane pomieszczenia mają zamknięty obieg powietrza, bardzo łatwo rozprzestrzeniają się w nich także bakterie i wirusy przenoszone z człowieka na człowieka. Niezwykle szybko może doprowadzić to do infekcji, których jednym z głównych symptomów jest przede wszystkim właśnie ból gardła. 

Rada dla wszystkich

Warto pamiętać także o nawilżaniu powietrza. Zarówno ogrzewanie, jak i właśnie klimatyzacja znacznie je wysuszają. Może powodować to nie tylko ból gardła, lecz także chrypkę czy suchy kaszel. Pojawiają się wtedy również trudności z przesuszonymi oczami oraz skórą. Najbardziej komfortowa wilgotność powietrza dla naszego organizmu to zakres 45-65 proc. Jeśli spada poniżej, pamiętajmy o regularnym wietrzeniu pomieszczeń lub też zainwestujmy w odpowiednie nawilżacze. 

Klimatyzacja i ból gardła – oto sposoby na jego pokonanie 

  • Miód

To znakomity, naturalny środek przeciwzapalny, przeciwwirusowy, przeciwbakteryjny, ale również łagodzący i nawilżający. Dzięki temu wykorzystywany jest zarówno w leczeniu przeziębienia i grypy, jak i w terapii różnego typu problemów z gardłem.

Napój z mleka, miodu i masła – mleko podgrzewamy (nie może być jednak bardzo gorące, ponieważ zabije wtedy właściwości lecznicze miodu), dodajemy łyżkę miodu i łyżeczkę masła. Mieszamy, aż składniki całkowicie się rozpuszczą. Wypijamy małymi łykami.

Terapeutycznie zadziała w tym przypadku nie tylko miód, lecz także masło. Zawarty w nim tłuszcz osiądzie na gardle i tym samym utworzy warstwę ochronną, która ułatwi regenerację oraz nawilży błony śluzowe.

  • Preparaty apteczne

Warto zaopatrzyć swoją apteczkę w takie produkty, jak roztwór do płukania gardła, aerozol czy też pastylki do ssania. Dostępne są bez recepty, a najczęściej działają zarówno nawilżająco, przeciwzapalnie, jak i przeciwbólowo. Pamiętajmy jednak, aby korzystać z takich środków, które mają w sobie naturalne składniki, jak chociażby wspomniany wcześniej miód.

  • Ziołowe napary 

Zioła to kolejny naturalny środek, który od wieków stosowany jest w medycynie. Mają bardzo szerokie zastosowanie, a w przypadku problemów z gardłem można korzystać z nich zarówno w formie napoju, inhalacji, jak i płukanki. 

Na które zioła warto postawić? Na suchość gardła pomoże m.in. nagietek, lipa, rumianek czy też szałwia, która ma również właściwości bakteriobójcze oraz ułatwiające poradzenie sobie z kaszlem. Bez czarny zadziała przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, a w przypadku kaszlu także wykrztuśnie. Podobnie jak tymianek, który posiada również właściwości odkażające – na zdrowie!

5/5 – (1 głosów)