Together Magazyn » Sport » Crossfit – intensywny trening dla profesjonalistów

Crossfit – intensywny trening dla profesjonalistów

Czy nieludzkie wręcz zmęczenie może być stanem pożądanym? Wielu miłośników crossfitu odpowie na to pytanie twierdząco. Walka ze samym sobą, z własnymi słabościami, w dążeniu do ściśle określonego celu jest dla nich największą wartością.

Dzięki znakomitym wynikom, które uzyskują ćwiczący, crossfit coraz bardziej zyskuje na popularności na całym świecie. Jest to stosunkowo nowa, bo powstała na początku XXI wieku odmiana treningu. Jej twórcą jest Amerykanin, Greg Glassman, który wdrożył tę metodę w ćwiczeniach kalifornijskich policjantów. Później crossfit zaczęli stosować również amerykańscy żołnierze i strażacy.

Co wyróżnia tę metodę treningową? Na pewno kompleksowość i intensywność. Podczas treningu rozwija się 10 najważniejszych zdolności siłowych. Ćwiczący trenują zatem podnoszenie ciężarów, sprawność atletyczną i odporność. Wzmacniają też wydolność krążeniową i oddechową, siłę i wytrzymałość mięśni, rozciągliwość, szybkość, sprawność, psychomotorykę, równowagę i precyzję. Słowem: metoda crossfit umożliwia rozwój siły i masy mięśniowej w celu wzmocnienia rozwoju siły mięśni na co dzień. Trening wyróżnia intensywność i dość krótki czas trwania. Ćwiczy się bez przerw, seriami powtórzeń danego ćwiczenia; jedna zasadnicza sesja treningowa trwa 5–30 minut.

W zasadzie założenia crossfit są banalnie proste – należy ćwiczyć z intensywnością, która w szybkim czasie doprowadzi do skrajnego wyczerpania organizmu. Można właściwie robić w tym celu wszystko: biegać, skakać, wykonywać pompki, przysiady, skłony itp. Treningowi najczęściej towarzyszy improwizacja, a nie z góry założony plan. To podstawowa różnica w stosunku do klasycznych ćwiczeń na siłowni, gdzie trenujący koncentrują się raczej na określonych partiach mięśni. Dla osób, które czynnie nie trenują, taka forma sportu może być zdumiewająca i niedorzeczna. Jednak miłośnicy tej metody przekonują, że daje ona niezwykłą satysfakcję.

Czy crossfit to sport dla każdego? Jak twierdzą instruktorzy, wśród ćwiczących przeważają mężczyźni w młodym i średnim wieku, jednak w niektórych siłowniach odsetek kobiet sięga nawet 50%. Co ciekawe, crossfit uprawiają również osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z kulturystyką, choć jest to typowa dyscyplina siłowa. Często ćwiczenia podejmują osoby prowadzące siedzący tryb życia, pracujące w biurach czy urzędach. W zasadzie każdy powinien sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy odpowiada mu trening polegający na doprowadzeniu się do skrajnego wyczerpania, czy raczej woli mnie intensywne formy ćwiczeń. Sprawdzanie granic swojej wytrzymałości może być ciekawym doświadczeniem. Niemniej część lekarzy, pochwalając zalety umiarkowanego wysiłku fizycznego, przestrzega przed przetrenowaniem, o które nietrudno w przypadku crossfitu. Na kontuzje i nadmierne przeciążenie organizmu są szczególnie narażone osoby, które na co dzień nie uprawiają sportu. Na pewno powinny one ćwiczyć crossfit pod okiem trenera, bez podejmowania samodzielnych, ryzykownych prób.

Początkowo crossfit był popularny głównie w Warszawie, następnie – w innych dużych miastach Polski. Obecnie każda większa siłownia czy klub fitness oferuje tego typu trening. Również w Trójmieście bez trudu można odnaleźć kluby oferujące ćwiczenia w zakresu crossfitu. Miłośnicy tej formy treningu ćwiczą również na trójmiejskich plażach i w lasach. Przybywa też instruktorów, którzy specjalizują się w tej dziedzinie. Uwzględniając efektywność ćwiczeń, można przypuszczać, że moda na crossfit – mimo różnych kontrowersji natury zdrowotnej – nadal będzie się rozwijać.

Oceń