Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Co warto zwiedzić w Lublinie?

Co warto zwiedzić w Lublinie?

Lublin to metropolia, w której żaden turysta nie będzie się nudził. Dowiedz się, jakie zabytki kryje w sobie miasto i zaplanuj wycieczkę po najważniejszych punktach i atrakcjach!

Zamek królewski

Według bloga Eko Taxi (https://lublin.ekotaxi.pl/atrakcje-turystyczne-w-lublinie/), spacer po historycznym centrum Lublina najlepiej zacząć od zamku, który jest jedną z najcenniejszych budowli na terenie całego kraju. W jego gotyckich murach odbyły się dwa ważne wydarzenia w historii przedrozbiorowej Polski: podpisanie aktu unii polsko-litewskiej oraz hołd pruski. Warto o tym wiedzieć, gdy podziwia się XIV-wieczną kaplicę Trójcy Świętej pokrytą oryginalnymi rusko-bizantyńskimi freskami. W przylegającym donżonie – średniowiecznej wieży mieszkalno-obronnej, znajduje się natomiast Mauzoleum Ofiar Więzienia. Upamiętnia ono okres 128 lat, gdy twierdza służyła jako miejsce zsyłki więźniów politycznych.

Najlepsze widoki na miasto

Nic nie sprawia większej przyjemności niż podziwianie panoramy miasta w piękny słoneczny dzień. Jeżeli podczas waszego pobytu dopisze pogoda, wybierzcie się na Wieżę Trynitarską – najpopularniejszy punkt widokowy w Lublinie. Budowla ma aż 60 m wysokości, a z jej górnego tarasu można dostrzec nawet znacznie oddalone od centrum miejsca, np. obóz na Majdanku czy ogród botaniczny UMCS. Na szczyt prowadzi dokładnie 207 kamiennych schodków. Trud wspinaczki zostanie wynagrodzony – będziecie mogli z bliska przyjrzeć się blaszanemu kogucikowi, który dumnie spogląda z iglicy zabytkowej baszty na miasto. Według legendy miał on przestrzegać mieszkańców grodu przed zbliżającym się niebezpieczeństwem.

Państwowe Muzeum na Majdanku

Majdanek to potoczna nazwa jednej z dzielnic Lublina – Majdanu Tatarskiego. Podczas II wojny światowej na jego terenie naziści utworzyli obóz koncentracyjny, w którym zgładzono ponad 78 tys. osób. Po wyzwoleniu Polski pozostałości po dawnym miejscu kaźni objęto opieką muzealną. Na terenie 90 ha do dziś zachowały się m.in. komory gazowe, krematorium, rowy egzekucyjne oraz jedno z pięciu pól więźniarskich. W baraku nr 62 utworzono multimedialną wystawę poświęconą straceńcom. Zwiedzający mogą także obejrzeć mauzoleum z charakterystyczną betonową kopułą oraz monumentalny pomnik ku czci zabitych. Wizyta na Majdanku z wiadomych względów nie należy do łatwych i przyjemnych – trzeba się na to przygotować. Wstęp na teren kompleksu jest bezpłatny.

5/5 – (2 głosów)