Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Budżet zawsze dopięty – finanse i rachunkowość kierunkiem z dużymi perspektywami!

Budżet zawsze dopięty – finanse i rachunkowość kierunkiem z dużymi perspektywami!

Każdą firmę – zarówno jednoosobową działalność gospodarczą, międzynarodową korporację, nowoczesny start-up z branży IT czy mały zakład szewski – łączy jeden aspekt: muszą mieć prowadzoną księgowość. Duże firmy preferują tworzenie własnych działów finansów i rachunkowości. Mniejsze, wolą zlecać prowadzenie rachunkowości zewnętrznym podmiotom. Nie ma jednak wyjątku – każdy biznes korzysta z usług księgowego. Jaki z tego wniosek? Osoby, które zdecydują się naukę rachunkowości i pracę w finansach nie powinny narzekać na brak zajęcia.

Praca w finansach i rachunkowości – od czego zacząć?

Praca w szeroko rozumianej księgowości wymaga odpowiedniego wykształcenia, ale jeszcze przed podjęciem nauki warto przeanalizować czy ma się do wykonywania tego zawodu predyspozycje. Jakie cechy powinien mieć doby księgowy? Na pewno powinna być to osoba dokładna, skrupulatna i sumienna. W tej pracy nie można sobie pozwolić na brak staranności, a błędy są często brzemienne w skutkach, najczęściej finansowych.

Patrząc z boku, można założyć, że praca w finansach i rachunkowości bywa monotonna. Jeśli jednak ktoś lubi pracę wymagającą skupienia, drobiazgowości, a liczenie i obcowanie z liczbami nie sprawia mu problemów, z całą pewnością dobrze odnajdzie się w tym zawodzie.

Edukacja niezbędna do podjęcia pracy w finansach i rachunkowości

Do podjęcia zawodu księgowego nie jest wymagane wyższe wykształcenie. Wystarczy roczna nauka na kierunku Finanse i Rachunkowość. Ofertę edukacyjną w tym zakresie można znaleźć między innymi na tej stronie: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/rachunkowosc-i-finanse. W toku nauki zdobywa się wiedzę z zakresu ekonomii, prawa podatkowego, zasad wyliczania pensji pracowników, a także umiejętności takie, jak rozliczanie wynagrodzeń i danin publicznych, przeprowadzania analiz finansowych, prowadzenia rachunkowości i wielu innych.

Trzeba jednak pamiętać, że każdy, kto chce związać swoją karierę z finansami i rachunkowością powinien ciągle się uczyć i dokształcać. Księgowość to dziedzina, która stale się zmienia. Wpływ na to mają pojawiające się co chwila nowe regulacje i przepisy – zarówno krajowe, jak i międzynarodowe. Pamiętać trzeba też o byciu na bieżąco z interpretacjami istniejących przepisów – ich wykładnia też może się zmienić, co pociągnie za sobą konieczność dostosowania do nowej sytuacji swojej pracy.

Należy też pamiętać, że zdobywając coraz większe kompetencje i wiedzę, a tym samy stając się lepszym specjalistą w swojej dziedzinie, można liczyć na lepsze zarobki – wyższe stanowisko, zmianę miejsca pracy, awans lub bardziej prestiżowe zlecenia.

Rachunkowość i finanse – perspektywy pracy

Skoro już mowa o potencjalnej pracy i ewentualnych zarobkach warto przyjrzeć się danym. Według serwisu wynagrodzenia.pl średnie zarobki młodszego specjalisty do spraw finansów i rachunkowości mogą wynosić około 2800-3000 złotych netto. Jak na pierwszą pensję, nie jest to mało. Z czasem zarobki będą z pewnością rosły – 25% najlepiej zarabiających starszych specjalistów może liczyć na zarobki rzędu 5000-6000 zł netto.

Największe perspektywy rozwoju w ramach jednej organizacji daje praca w dużych firmach i korporacjach. W mniejszych podmiotach struktura zatrudnienia jest najczęściej dość płaska, a możliwość awansu mniejsza.

Nie ma również nic złego w tym, aby popróbować różnych ścieżek kariery – zacząć na etacie w firmie, zdobyć doświadczenie, a potem pójść „na swoje”. Taka dowolność ma jedną podstawową przyczynę – osoby zajmujące się finansami i rachunkowością to bardzo pożądani specjaliści na rynku pracy, a jeśli mają renomę, mogą wręcz przebierać w ofertach.

Oceń