Jeszcze do niedawna o zwrot kosztów wynajmu auta zastępczego mogły ubiegać się tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą. Obecnie sytuacja wygląda znacznie lepiej, ale wciąż niewiele osób wie, komu dokładnie przysługuje auto zastępcze, za które ubezpieczyciel zapłaci ze składek OC sprawcy wypadku.
Jakie mamy prawa, jeśli nie spowodowaliśmy wypadku, a nasz samochód trafił do warsztatu
Auto zastępcze przysługuje każdej osobie, której pojazd został uszkodzony w wypadku i która nie jest sprawcą tego zdarzenia. Samochód zastępczy, którego koszt wynajmu pokryje OC sprawcy, przysługuje poszkodowanemu na czas naprawy jego auta lub do czasu zakupu następnego pojazdu (wypłaty odszkodowania) w przypadku uznania szkody całkowitej. Wynajmując auto zastępcze, nie mamy obowiązku informowania o tym ubezpieczyciela. Nie musimy także określać sposobu jego wykorzystania.
Pamiętajmy jednak, że istnieją pewne ograniczenia. Auto, które zastąpi nasz uszkodzony pojazd, musi należeć do podobnej lub niższej klasy. Nie możemy liczyć na zwrot kosztów wynajmu luksusowego auta, jeśli dotychczas jeździliśmy pojazdem z segmentu B. Pamiętajmy, że zdarzenie drogowe należy niezwłocznie zgłosić towarzystwu ubezpieczeniowemu, jeszcze przed wynajmem auta zastępczego. Miejmy na uwadze też fakt, że koszt wynajmowanego pojazdu musi mieścić się w średniej stawce, obowiązującej na danym rynku. Ponadto firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty refundacji osobom, które posiadają drugi pojazd. Należy też pilnować okresu, na jaki wynajmujemy auto zastępcze, robią to również towarzystwa ubezpieczeniowe i szybko wychwycą celowe przedłużanie wynajmu, negując dodatkowo prawo do wypłaty refundacji.
Wynajem auta zastępczego z OC sprawcy – da się prościej
Sam proces odzyskiwania pieniędzy za wynajem może być niekiedy skomplikowany i czasochłonny, ponieważ firmy ubezpieczeniowe szukają pretekstów, by uniknąć pokrywania tego typu kosztów. Warto więc skorzystać ze specjalnych usług wypożyczalni samochodów, które oferują nie tylko możliwość wynajęcia pojazdu zastępczego, ale także załatwienie wszystkich formalności związanych z dochodzeniem prawa do refundacji za wynajęcie od towarzystwa ubezpieczeniowego.
To rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę – dobre wypożyczalnie umożliwiają bezgotówkowy wynajem auta zastępczego. W przypadku kiedy sami chcemy załatwić wszystkie formalności, musimy najpierw pokryć koszt wynajmu samochodu zastępczego z własnej kieszeni, a dopiero później ubiegać się o zwrot środków z ubezpieczenia sprawcy. Decydując się na bezgotówkowy wynajem auta, nie musimy wydawać własnych pieniędzy. Firma wynajmująca pojazd załatwi w naszym imieniu wszystkie formalności – dzięki temu będziemy mogli spokojnie korzystać z samochodu i nie wydamy na to ani złotówki.
Podsumujmy: jeżeli uczestniczyliśmy w zdarzeniu drogowym i nie jesteśmy jego sprawcą, przysługuje nam prawo do wynajmu auta zastępczego na koszt OC sprawcy. Należy jednak pamiętać o kilku prostych regułach, aby uzyskać pełny zwrot kosztów wynajmu samochodu zastępczego lub powierzyć wszystkie formalności profesjonalnej firmie, która zajmuje się wypożyczaniem samochodów.