Aromaterapia — co to takiego? Mianem aromaterapii określa się terapię wykonywaną przy pomocy naturalnych olejków eterycznych wprowadzanych do organizmu przez drogi oddechowe, na przykład przez wdychanie, wąchanie lub inhalację albo przez skórę — kąpiel, masaż czy kompres. Aromaterapia nadaje się dla każdego. Jak rozpocząć swoją przygodę z tą dziedziną fitoterapii? W tym celu, należy zaopatrzyć się w zestaw do aromaterapii.
Dyfuzory do aromaterapii
Na sklepowych półkach znaleźć można różnego rodzaju dyfuzory do aromaterapii. Duż popularnością cieszy się dyfuzor zapachowy pod postacią ceramicznego kominika. Jego obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy wlać odrobinę olejku do znajdującego się w górnej części zbiorniczka, a do dolnej włożyć świeczkę typu tealight. Pod wpływem ciepłe, zacznie on odparowywać w powietrze. Dyfuzor do aromaterapii tego typu jest niedrogi i wymaga niewielkiej ilości olejku. Drugim z dostępnych rozwiązań jest dyfuzor olejków eterycznych patyczkowy, nazywany również trzcinowym. Składa się on z niewielkiej buteleczki częściowo wypełnionej olejkiem, w której znajduje się kilka rattanowych trzcin. Wciągają one produkt zapachowy, na bieżąco uwalniając go do otoczenia. Dyfuzor do olejków tego typu jest niedrogi i prezentuje się bardzo elegancko. Miłośnicy aromaterapii, zainteresować powinni się również nebulizatorami. Urządzenia tego typu są wyposażone w pompę powietrza wysyłającą skondensowane powietrze do dyszy. Dochodzi tam do wytwarzania się próżni zasysającej olejki i rozbijającej je na mikrocząsteczki pod postacią pary uwalnianej do pomieszczenia. Warto wspomnieć tutaj także o gadżecie do aromaterapii, jakim jest dyfuzor ultradźwiękowy. Składa się on ze zbiornika z pokrywką oraz elastycznej, wibrującej ultradźwiękowo membrany, która rozbija cząsteczkę wody, zamieniając ją w parę. Ta z kolei unosi się w powietrze, przenosząc lotne składniki olejków eterycznych i rozpraszając je po całym pomieszczeniu.
Olejki zapachowe
Olejki zapachowe stanowią połączenie olejków naturalnych oraz syntetycznych substancji zapachowych. Mogą być one również w 100% syntetyczne. Olejki zapachowe do domu najczęściej nie wykazują właściwości leczniczych. Ich głównym zadaniem jest aromatyzacja powietrza.
Olejki eteryczne
Olejki eteryczne to w pełni naturalne substancje czynne, które pochodzą z określonej części roślin — kwiatów, liści, nasion, korzenia czy kory. Olejki eteryczne naturalne najczęściej pozyskuje się z wykorzystaniem metody destylacji. Olejki eteryczne do dyfuzora intensywnie oddziałują na ludzki węch. Dodatkowo, olejki eteryczne do świec wspomagają leczenie szeregu różnych dolegliwości. Produkty tego typu znajdują zastosowanie nie tylko w aromaterapii. Wykorzystuje się je również do produkcji toników, odżywek czy maseczek do twarzy. Olejków eterycznych z powodzeniem używać można także do kąpieli oraz masażu. Do najpopularniejszych wyrobów tego typu zalicza się olejek lawendowy, z drzewa herbacianego, cytrynowy, pomarańczowy oraz różany.
Kadzidła do aromaterapii
Do aromaterapii wykorzystuje się również specjalne kadzidełka. Mianem tym określa się substancje zapachowe naturalnego pochodzenia uwalniane w czasie spalania. Kadzidła powstają na bazie różnorodnych aromatów. Po zapaleniu kadzidła do aromaterapii, stopniowo zaczynają uwalniać się zawarte w nim olejki eteryczne. Aromatyczny dym uwalnia się przez około 60 minut i utrzymuje się nawet do kilku godzin.