Together Magazyn » Więcej » Moda i Uroda » 6 Porad dla Zrównoważonej Mody
Obraz u_d7hddm5o z Pixabay

6 Porad dla Zrównoważonej Mody

Jeżeli należysz do osób dbających o środowisko, z pewnością przy codziennych zakupach starannie wybierasz produkty spożywcze, preferując firmy dbając o ekologię i o etykę pracy. Czy wiesz jednak, że istnieje również zrównoważona moda? Odzież tworzona w ramach tej filozofii pomaga zmniejszyć ślad węglowy, ograniczyć odpady i zapewnić, że osoby pracujące przy jej produkcji będą otrzymywać godne wynagrodzenie. W tym artykule przybliżymy wam nieco jej temat i przedstawimy sześć porad, z których warto skorzystać, jeśli zależy ci na zrównoważonej modzie.

Nie kupuj zbyt wiele

Choć promocje i ciuchy z najnowszego sezonu kuszą każdego, to warto starannie zastanowić się nad garderobą. Przyjmuje się, że zgodnie z zasadą 80/20, przez 80% czasu chodzimy w 20% ubrań. Oznacza to, że większość tych nowych i modnych ciuchów, butów albo torebek i tak ostatecznie trafi w głąb szafy. Staranny wybór i przemyślane zakupy mogą zmniejszyć ilość niepotrzebnych odpadów, w formie ubrań których i tak nie będziemy później nosić.

Świadomie wybieraj marki odzieżowe

Choć coraz więcej marek odzieżowych stara się zaprezentować eko-stronę swojej działalności, warto zaufać tym sprawdzonym, które korzysta wyłącznie ze sprawdzonych dostawców, wykorzystuje ekologiczne materiały, a nawet optymalizuje łańcuchy dostaw dla zmniejszonego śladu węglowego. Wybierając zrównoważona moda dla dzieci i dorosłych z takich kategorii jak bio bawełna, materiały z recyklingu, wodooszczędna produkcja, czy certyfikowany puch z farm w których zwierzęta hoduje się w dobrych warunkach, przyczyniasz się do pozytywnej zmiany.

Wybieraj eko materiały

Coraz większa dostępność bawełny uprawianej w zrównoważony sposób, czy ekologicznej (czyli sztucznej) skóry, jest korzystna dla planety. Dziś materiały eko wcale nie oznaczają niższej jakości, a przeciwnie. Informacje o tym, czy odzież albo buty wykonana została z użyciem takich ekologicznych materiałów jest dostępna na metkach, albo stronach internetowych producentów. Istnieją nawet certyfikaty ekologiczne, takie jak niemiecki Oeko-Tex, czy amerykański Global Organic Textile Standard, które potwierdzą, że odzież jest przyjazna dla środowiska.

Zmniejszaj zużycie wody i energii

Dbanie o twoją odzież także może być ekologiczne. Ubrania warto prać na programach oszczędzających wodę, dostępnych szczególnie w nowych pralkach. Jest to nie tylko bardziej ekologiczne. Pozwoli ci także zmniejszyć rachunki, pozostawiając więcej w kieszeni. Wzrost cen energii w ostatnich miesiącach powinien także skłonić każdego do ograniczenia użycia elektrycznych suszarek do ubrań. Jeśli pogoda dopisuje, dobrze jest suszyć odzież na słońcu. Jeszcze jednym krokiem do przyjaznego dla środowiska może być użycie proszków do prania i detergentów, które nie zawierają zbyt dużo chemikaliów. Przyczynisz się tym do utrzymania czystości rzek i wód gruntowych.

Rozważ wymianę lub sprzedaż ciuchów

Jeśli masz stare ubrania, w których nie będziesz już chodzić, nie wyrzucaj ich od razu. Rozważ ich wymianę, korzystając z lokalnych targów ciuchów, na którym urządzane są takie sąsiedzkie wymiany, albo sprzedaj je w sieci. Możesz oddać je też za darmo potrzebującym, wybierając wiarygodne organizacje charytatywne, takie jak Polski Czerwony Krzyż. Z pewnością istnieje wielu potrzebujących, którzy będą mogli na tym skorzystać. Zrównoważona moda nie musi więc wiele kosztować, a może przynieść korzyści nie tylko środowisku.


Oceń