Together Magazyn » Aktualności » 5. Targi GRA I ZABAWA

5. Targi GRA I ZABAWA

To był weekend rekordów – 10 tysięcy odwiedzających, 1650 gier planszowych w festiwalowej wypożyczalni, 5000 wypożyczeń, ponad 80 premierowych tytułów, 90 wystawców z Polski i zagranicy i moc wrażeń! W niedzielę w AMBEREXPO zakończyły się 5. Targi GRA I ZABAWA, 13. Trójmiejskie Spotkania z Grami Planszowymi FESTIWAL GRAMY i Festiwal Ludzi Internetu LIKES FESTIVAL.

PREMIEROWE TYTUŁY, KULTOWE GRY, EMOCJONUJĄCE KONKURSY

Dwa targowo-festiwalowe dni minęły jak w oka mgnieniu. Tu nie było miejsca na nudę, bo w każdej minucie coś się działo: 16 turniejów, 11 mini-turniejów, mnóstwo konkursów z super nagrodami, bitwy komiksowe, pokazy układania kostek logicznych (gdański Żuraw ułożony z 4 tysięcy kostek Rubika to było coś!), warsztaty, spotkania z twórcami i wydawcami.

Wielkie emocje wzbudzały finały: Mistrzostw Polski w grze Królestwo w Budowie i Santiago, oraz mistrzostwa Dobble, a przede wszystkim finał plebiscytu Gra Roku. Po trzymiesięcznych zmaganiach i trzech etapach eliminacji Kapituła Konkursu zadecydowała, że tytuł Gry Roku 2016 zdobyła wydana przez Rebel.pl planszówka Tajniacy, a tytuł Zaawansowanej Gry Roku 2016 otrzymała gra Marco Polo wydawnictwa Albi.

W ramach Festiwalu GRAMY działała specjalna sala dedykowana premierom (ponad 100 tytułów!), przywiezionym prosto z październikowych targów SPIEL w Essen (Niemcy). I to jeszcze nie wszystko, bo można było też oglądać prototypy gier, uczestniczyć w spotkaniach z polską blogosferą planszówkową i w warsztatach dla początkujących twórców gier. Prawdziwą gratką była możliwość spotkania oko w oko z autorami najbardziej kultowych gier: Times Stories (Manuelem Rozoy) i Miasto Szpiegów: Estoril 1942 (Gilem d’Orey).

GRAĆ, GRAĆ, GRAĆ 🙂

Sercem imprezy była oczywiście GRALNIA, czyli 300 (zajętych non stop) stolików, przy których można było testować planszówki i karcianki z festiwalowej wypożyczalni – w tym roku w rekordowej liczbie 600 tytułów i 1650 gier! Od tych najprostszych po te najbardziej strategicznie zaawansowane. GRALNIA dostępna była również dla osób niepełnosprawnych. Tuż obok działała strefa Granie na Dywanie. Zasady gier tłumaczyło 45 wolontariuszy (tzw. żółte koszulki). A grali ze sobą wszyscy: rodziny, przyjaciele, znajomi i nieznajomi.

BAWIĆ SIĘ :))

Najbardziej rozbrykanym miejscem na targach była z pewnością STREFA MALUCHA z zabawkami do testowania, dmuchańcami, trampolinami i wielkoformatowymi grami planszowymi. Młodzi entuzjaści pociągów uczestniczyli w pokazach mini-kolei, zdobywając certyfikat małego maszynisty, a lubiący wyzwania sprawdzali swoje możliwości i umiejętności

w testach kompetencji wielorakich, testach uzdolnień plastycznych i podczas kreatywnych zabaw z zestawami lego mindstorms i z obwodami elektrycznymi.

CZYTAĆ :)))

Miłośnikom dobrej książki – tym najmłodszych i tym trochę starszym, dedykowany był FESTIWAL CZYTAMY. I tu też działo się niemało: prezentacje nowości wydawniczych, warsztaty, bitwy komiksowe, możliwość udziału w grach fabularnych i zabawach literowych, spotkania z autorami i ilustratorami. Głównym partnerem tej części imprezy była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku.

WIEDZIEĆ WIĘCEJ

Po raz pierwszy ekspozycji targowej towarzyszyła STREFA EDUKACJI: seminarium dla rodziców, pedagogów i nauczycieli (nad którym patronat objął Rektor Uniwersytetu Gdańskiego) oraz porady psychologiczne, konsultacje z zakresu diagnozy i terapii metodą Warnkego oraz przygotowane przez Poradnię Psychologiczną Agnieszki Trawickiej warsztaty dla rodzin patchworkowych.

LIKES FESTIVAL

Równolegle z Targami GRA i ZABAWA i Festiwalem GRAMY odbywał się Festiwal Ludzi Internetu LIKES FESTIVAL. Tu na publiczność czekały 3 strefy: LIKES ZONE – gdzie można było spotkać swojego ulubionego Youtubera, GAME ZONE – gdzie można było zagrać w ulubione gry i MUSIC ZONE – gdzie można było posłuchać swojej ulubionej muzyki na żywo. Wśród gwiazd Internetu znalazły się m. in.: Yoczok, Ponki, Hasztagi, Kosper, Paweł Izdebski i Magda Bereda.

JAK BĘDZIE ZA ROK?

Jedno jest pewne – emocji, wrażeń, radości, zabawy i kolejnych rekordów z pewnością nie zabraknie. Na kolejną edycję imprezy zapraszamy do AMBEREXPO w listopadzie 2017 roku.

www.graizabawa.pl

Oceń