Together Magazyn » Zdrowie » Żyj zdrowo, pij soki!

Żyj zdrowo, pij soki!

Truizmem będzie stwierdzenie, że picie soków to podstawa zdrowego żywienia. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że nie każdy sok dostępny na sklepowej półce rzeczywiście będzie odpowiadał zasadom zdrowego żywienia.

W erze wszechobecnych cukrów, słodzików i konserwantów niemal z cudem graniczy znalezienie tego właściwego napoju, który uzupełni nasze zapotrzebowanie na witaminy, a przy tym nie będzie posiadał wysokiego indeksu glikemicznego. Jednym z rozwiązań jest kupowanie tak zwanych „soków jednodniowych”, których data przydatności do spożycia jest bardzo krótka. Ale tak wysokiej jakości produkt, odpowiadający wszelkim normom zdrowotnym po prostu kosztuje. Warto pokusić się o znalezienie alternatywny przyjaznej dla kieszeni.

Soki świeżo wyciskane to jest to!

Dużo tańszym rozwiązaniem są… świeże owoce i warzywa, dzięki którym uzyskujemy dostęp do wszystkich dobrodziejstw natury u samego źródła. Ich przechowywanie nie nastręcza tylu problemów, z którymi mamy do czynienia w przypadku soków jednodniowych. A jeśli zależy nam na czasie i chcielibyśmy swoją partię witamin i mikroelementów przyswoić bardzo szybko (na przykład każdego ranka, tuż przed wyjściem do pracy), to powinniśmy rozważyć samodzielną produkcję świeżo wyciskanego soku. Pokrótce wspomnimy o zaletach takiego rozwiązania.

naturalny-zdrowy-sok-z-ananasaPrzede wszystkim dostajemy wszystko to, co daje nam natura pod postacią warzyw i owoców bez konieczności konsumowania niepotrzebnych konserwantów, barwników czy wzmacniaczy smaku, a przy tym nie redukujemy wartości odżywczych przez pasteryzację. Po drugie zyskujemy czas – dobra wyciskarka soków potrafi uzyskać napój z praktycznie każdego owocu i warzywa dosłownie w kilka minut. A co nie mniej istotne – oszczędzamy. Zakup owoców, z których zrobimy pożywny sok jest dużo mniej kosztowny niż naturalny, ekologiczny napój dostępny w sklepach. W tej sytuacji nawet zakup wyciskarki do soków renomowanej marki jest się nam w stanie zwrócić w rok czy dwa.

Jak już wspomnieliśmy, dobra wyciskarka do soków (w przeciwieństwie do zwykłej sokowirówki) potrafi uzyskać wyciąg z niemal każdego warzywa i owocu. Warto więc przeanalizować pokrótce, jakich witamin i składników odżywczych możemy sobie w ten sposób dostarczyć.

Przede wszystkim będą to witaminy z grupy B. Są one odpowiedzialne za wiele funkcji naszego organizmu, od przemian chemicznych i węglowodanowych począwszy, na wyglądzie skóry i stanie naszej pamięci kończąc. Bogatym źródłem ważnych witamin w tej grupy są na przykład jagody, a szczególnie dobrym źródłem witaminy B7 będą: arbuz, banan, melon, kalafior czy buraki.

Nie możemy rzecz jasna pominąć słynnej witaminy C, której w dużych ilościach dostarczymy organizmowi, pijąc sok z pomarańczy, grejpfrutów czy żurawiny.

Nieco niedocenianym, ale równie istotnym składnikiem, są przeciwutleniacze (antyoksydanty), które wspierają nasz układ odpornościowy. Powinniśmy ich szukać na przykład w granatach, wiśniach czy winogronach.

To oczywiście tylko część zalet, które oferują nam świeżo wyciskane soki. Ale oprócz urozmaicenia menu znaczenie mają też kwestie techniczne, czyli sposób, w jaki przyrządzimy nasz sok.

Wybierz dobrą wyciskarkę soków

Powstało już wiele opracowań, w których porównywane są wyciskarki soków i sokowirówki. Jasne jest, że ilość i jakość soku powstałego z szatkowania warzyw i owoców w sokowirówkach jest dużo mniejsza niż uzyskana z tłoczenia napoju w wyciskarce. Dlatego eksperci nie mają wątpliwości, że to właśnie wyciskarka do soków jest najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą codziennie wypić pełnowartościowy napój z przygotowanych wcześniej kompozycji warzywno-owocowych. My ze swojej strony chcielibyśmy polecić wyciskarkę do soków Kuvings – a więc firmy, która, dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu w konstruowaniu tego typu urządzeń, może zapewnić, że uzyskany za pomocą jej produktu napój będzie smaczny, zdrowy, a pulpa pozostała po wytłoczeniu będzie sucha (nie zmarnuje się żadna kropla soku!). Przy czym konserwacja tego właśnie urządzenia będzie tak łatwa, że bez problemu przeprowadzi ją osoba bez doświadczenia w obcowaniu z kuchennymi sprzętami.

Zatem korzystajmy z tego, co nam daje natura i pijmy świeże soki! W końcu to kwestia nie tylko zdrowia, ale i dobrego samopoczucia na co dzień. Więcej informacji na temat zdrowotnych właściwości soków znajdziesz na blogu Vita-My.pl.

sok-z-marchwi-samo-zdrowieArt. sponsorowany

Oceń