Together Magazyn » Sport » Żółto-niebieska historia gdyńskiego futbolu

Żółto-niebieska historia gdyńskiego futbolu

Arka Gdynia. Żółto-niebieska historia gdyńskiego futbolu

Choć gdyńska Arka tylko raz sięgnęła po najwyższe laury w historii piłki seniorskiej, zdobywając w 1979 roku Puchar Polski, to zasługuje na szczególne miejsce w historii polskiego i oczywiście pomorskiego sportu. To klub z wieloletnimi tradycjami, które nabierały szczególnego znaczenia w kontekście historycznym. Arka Gdynia narodziła się razem ze swoim miastem, do dziś będąc jego integralną, nieodłączną częścią.

Chociaż obecnie wiele faktów można wyjaśnić niemal ze 100-procentową pewnością, kibice gdyńskiej Arki i Bałtyku nadal toczą spory, który klub jest starszy. Dokumentująca historię Arki monografia Macieja Witczaka Żółto-niebiescy wskazuje na kontynuację tradycji KS Gdynia z 1929 roku i taka data jest oficjalnie wskazywana przez Klub. Nie wiadomo, czy uda się kiedykolwiek jednoznacznie rozstrzygnąć ten spór. Niemniej jedno jest pewne – obie ekipy z pewnością mają swoje korzenie w duchu sportowej rywalizacji, który był obecny w młodziutkim wówczas mieście. Warto bowiem pamiętać, że Gdynia dopiero od 1926 roku formalnie była miastem, zresztą o ogromnej dynamice rozwoju. Chęć sportowej rywalizacji od początku współtworzyła polskie „okno na świat”.

W powojennej historii Gdyni dość szybko podejmowano inicjatywy, które miały przywrócić sportową rywalizację na profesjonalnym poziomie. W 1946 roku powstaje Rybacki Klub Sportowy MIR. Osoby związane z tą drużyną będą już tworzyć przyszłą Arkę. W 1952 roku, jednym z kluczowym dla historii tego klubu, po raz pierwszy użyto nazwy „Arka” (Klub Sportowy Kolejarz-Arka Gdynia). Rok później drużyna wywalczyła awans do III ligi. Warto odnotować, że praktycznie do dziś Arka Gdynia nie grała w niższej lidze. Jest to osiągnięcie, którego mogą pozazdrościć gdyńskiemu klubowi inne zespoły.

Gdyńska Arka przez wiele lat swojej bogatej historii była silnym ośrodkiem szkolenia i wychowania młodzieży. Pierwszy sukces juniorzy żółto-niebieskich odnieśli już w 1956 roku, zdobywając brązowy medal Mistrzostw Polski. Trzy lata później, w 1959 roku, juniorzy święcili swój największy tryumf w dotychczasowych zmaganiach – srebrny medal Mistrzostw Polski. Ten sam sukces powtórzyły drużyny Juniorów Starszych w latach 2010 i 2013. Juniorzy Starsi zdobyli w 2012 też złote medale. Tradycje sukcesywnego szkolenia młodych zawodników nadal są więc kultywowane. Z klubu wywodzi się wielu zdolnych sportowców, którzy rozpoczynali swoją przygodę w żółto-niebieskich koszulkach.

Gdyńskim kibicom z pewnością zapadł w pamięci 1974 rok, w którym świętowano historyczny awans do najwyższej klasy rozgrywkowej drużyny seniorów. Łącznie Arka Gdynia spędziła w ekstraklasie 12 sezonów, strzelając w sumie 344 bramki i wygrywając 103 mecze. W 1979 roku zespół zdobył Puchar Polski i był uczestnikiem rozgrywek o Puchar Zdobywców Pucharów. Trzykrotnie piłkarzom gdyńskiej Arki udało się dotrzeć do półfinałów rozgrywek o Puchar Polski (1982 r., 2012 r., 2014 r.).

Nie da się ukryć, że w historii rozgrywek ligowych o Mistrzostwo Polski drużynie gdyńskiej Arki wciąż brakuje spektakularnych sukcesów. Póki co, rywalizuje ona w rozgrywkach I ligi, ze zmiennym szczęściem. Nie zmienia to faktu, że gdyński klub jest silnym ośrodkiem piłkarskim, miejscem ważnym dla tysięcy gdynian, wreszcie – żywą częścią dziejów miasta. Kibice gdyńskiej Arki należą do najbardziej zagorzałych fanów w Polsce. Również działaczom i trenerom nie można odmówić zaangażowania. Samo miasto Gdynia też wspiera Arkę, co pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość tego klubu.

Arka Gdynia

ul. Olimpijska 5, 81–538 Gdynia

Tel.: 58 785 30 70

Faks: 58 785 30 71

e-mail: ssa@arka.gdynia.pl

www.arka.gdynia.pl

Oceń