Zdrowy kręgosłup ucznia – jak o niego zadbać?
Niewystarczająca ilość aktywności fizycznej, przeciążone tornistry, nieprawidłowa pozycja podczas nauki – to niestety smutna rzeczywistość wielu uczniów. Według danych Instytutu Matki i Dziecka aż 90% dzieci cierpi na różnego rodzaju wady postawy, najczęściej dotyczące kręgosłupa. Co więcej, liczba czynników sprzyjających ich powstawaniu wciąż się zwiększa1. Jak możemy zmienić te pesymistyczne statystyki?
Podczas codziennej nauki, odrabiania prac domowych czy zabawy dziecko najczęściej siedzi przy swoim biurku. Dlatego to właśnie ono powinno być najważniejszym z mebli, kupionym z rozwagą i dokładnie dopasowanym do potrzeb malucha. Warto wybrać biurko z regulowanym blatem, dzięki czemu będzie ono „rosło” wraz z dzieckiem i posłuży mu przez wiele lat. Aby uczniowi łatwiej było zachować odpowiednią i zdrową dla kręgosłupa postawę, zdecydujmy się na biurko z blatem uchylnym. Dzięki niemu dziecko będzie siedziało wyprostowane, bez konieczności pochylania się nad książkami. Takie rozwiązanie popiera fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski, podkreślając dodatkowo, że odciążenie szyi, ramion i górnej części grzbietu wpłynie pozytywnie również na zdolność koncentracji. Kolejną zaletą uchylnego blatu jest fakt, że możemy przechowywać na nim jedynie książki, zeszyty lub kartki papieru – reszta przedmiotów pozostaje schowana w szufladzie, co pozwala utrzymać sprzyjający nauce porządek.
Zwróćmy też uwagę na jakość materiałów, z których wykonano zarówno sam blat, jak i całe biurko. Decydując się na te wysokiej jakości możemy mieć pewność, że nie ulegną szybko zniszczeniu. Choć kusić nas mogą typowo dziecięce, wesołe kolory, to pamiętajmy, że biurko w bardziej neutralnych barwach będzie podobać się dziecku dłużej, nawet kiedy stanie się nastolatkiem. Unikatową kolekcje takich biurek opracowała niemiecka firma Paidi GmbH której wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest firma Kids Concept z Gdyni www.kidsconcept.pl
Krzesło? Ale jakie …..
Wybierając krzesło dla ucznia musimy pamiętać o wyregulowaniu go tak, by cały kręgosłup przylegał do oparcia, natomiast kąt pomiędzy udem dziecka a jego łydką wynosił odrobinę ponad dziewięćdziesiąt stopni. Zwykłe krzesło ze standardową regulacją nie spełnia takiej funkcji brak w nim regulowanego podparcia odcinka lędźwiowego w pozycji góra -dół o którym pomyślała również firma Paidi GmbH. Oczywisty jest fakt że odcinek lędźwiowy kręgosłupa 1 klasisty o wzroście ok 130 cm jest niżej niż gimnazjalisty o wzroście 170 cm stąd potrzeba takiej regulacji. Warto zadbać o ergonomiczne, regulowane i wyprofilowane krzesło dla zapewnienia idealnej ochrony kręgosłupa.
Tornister dobry dla kręgosłupa
Według danych Instytutu Matki i Dziecka często zdarza się, że uczniowie noszą codziennie na plecach aż 10 kg. Tymczasem waga plecaka powinna stanowić maksymalnie 10-15% masy ciała, a zatem ok. 4,5-5 kg1. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest pozostawianie większości podręczników w specjalnych szkolnych szafkach – warto, aby rodzice spróbowali wpłynąć na władze szkolne w tej kwestii. Ważny jest także dostęp do zbiorników z wodą mineralną czy zdrowej żywności, dzięki czemu maluchy nie muszą nosić ze sobą butelek z wodą bądź drugiego śniadania. Część nauczycieli wybiera też podręczniki składające się z kilku części omawianych kolejno na lekcjach – to również pozwala nieco „odchudzić” plecak.
Jakie cechy powinien mieć idealny, zdrowy dla kręgosłupa tornister?
-
Niska waga – idealny tornister jest lekki. Waga po zapakowaniu to maksymalnie 10-15% wagi dziecka (najwyżej 8 kg).
-
Regulowane szelki – szelki powinny posiadać regulację przy ramionach, tak by plecak całą tylną powierzchnią przylegał do pleców.
-
„Oddychający” materiał – szerokie szelki oraz tylna część plecaka powinny być wykonane z przepuszczających powietrze materiałów.
-
Pas biodrowy – powinien być ergonomiczny i solidny, aby równomiernie rozłożyć ciężar i odciążyć ramiona.
-
Usztywniana konstrukcja – zwiększa komfort użytkowania, a także chroni schowane w plecaku przedmioty przed zniszczeniem.
-
Elementy odblaskowe – zwiększają bezpieczeństwo malucha na drodze.
Magdalena Kordaszewska
Ekspert ds. artykułów dla dzieci, www.zabawkowicz.pl