Together Magazyn » Aktualności » Ząbkowanie nie musi być bolesne
Ząbkowanie

Ząbkowanie nie musi być bolesne

Które zęby najbardziej bolą przy ząbkowaniu? Najłatwiej powiedzieć, że wszystkie. Każdy rodzic, który przechodził ze swoim dzieckiem przez etap ząbkowania, reaguje na samo hasło. Trudno zapomnieć i zignorować nocny płacz, gorączkę i objawy bólu. To czas, o którym bardzo szybko chce się zapomnieć i przejść do kolejnego etapu w życiu.

Czy ząbkowanie zawsze boli?

Podczas ząbkowania mleczaki, powstałe z kości szczęki i żuchwy przemieszczają się w jamie ustnej dziecka. Aby wydostać się na powierzchnię, muszą przebić się przez kość oraz dziąsło. Dziecko w tym okresie może być marudne, mieć problemy ze snem, stracić apetyt, a w najgorszej wersji gorączkować i naprawdę płakać. Jednak nie dotyczy to każdego dziecka, dlatego lepiej nie zakładać, że będzie tak źle. Zdarza się bardzo często, że pierwszy ząbek stanowi dla rodziców dużą niespodziankę, bo nie zauważyli żadnych zmian w zachowaniu dziecka, a cała operacja przeszła bezboleśnie. 

Jak przebiega ząbkowanie?

Które zęby bolą najbardziej przy ząbkowaniu? Proces ząbkowania trwa bardzo długo, a jego część jest zupełnie dla rodzica niewidoczna. Pierwszy etap to tworzenie się z kości korony niewidocznego jeszcze zęba. Kolejny etap to ząb już widoczny w buzi, wyrastający aż do kontaktu z przeciwstawnym zębem. I trzeci etap, który polega na utworzeniu się korzenia zęba i ukształtowaniu wokół niego dziąsła. Najsilniejsze objawy bólu i niepokoju towarzyszą procesowi przebijania się zęba przez dziąsło. Proces ząbkowania trwa wiele miesięcy, od pojawienia się pierwszego ząbka do ostatniego może minąć od 17,5 do 25 miesięcy. Co pół roku pojawiają się kolejne zęby. Każdy z ząbków wyrzyna się od 3 do 5 dniu. Najsilniejsze objawy występują u dziecka w okresie pierwszych dwóch dni wyrzynania się każdego ząbka. 

Najczęstsze objawy występujące przy ząbkowaniu

Najczęściej występujące podczas ząbkowania objawy to:

  • osłabienie odporności dziecka
  • katar
  • zapalenie gardła
  • temperatura, do 38 stopni
  • dziecko jest płaczliwe i marudne
  • niespokojnie śpi
  • ma nieustannie zły humor
  • pod palcem można wyczuć rozpulchnione dziąsła
  • dziąsła zaczerwienione, obrzęknięte oraz bolesne
  • ślinotok
  • dziecko wkłada do buzi rączki i zabawki
  • policzek po stronie ząbkującego dziąsła może być zaczerwieniony

Wszystkie te objawy powinny ustąpić po 48 godzinach. Jeżeli jest inaczej, a jeszcze towarzyszy temu utrzymująca się dłużej niż dwa dni gorączka, występuje zasinienie miejsca, gdzie wyrzyna się ząb, pojawia się krwiak, wówczas rodzice powinni udać się z dzieckiem do dentysty. 

Czy można pomóc dziecku w okresie ząbkowania?

W ofercie sklepów z akcesoriami dla dzieci są gryzaki chłodzące. Warto jednak postarać się, aby były one dopasowane kształtem do miejsca, na które mają oddziaływać. Gryzaki chłodzące przechowuje się w lodówce przez okres od 60 do 90 minut, ale nie powinno się ich wkładać do zamrażalnika. Gryzaków chłodzących nie zaleca się dzieciom w trakcie infekcji dolnych dróg oddechowych czy infekcji uszu. W każdym innym przypadku przynoszą one dzieciom natychmiastową ulgę. 

Jednym ze skutecznych sposobów jest podanie dziecka do gryzienia i do ssania bursztynu bałtyckiego, który ponadto ma zdolności bakteriobójcze i przeciwbólowe. Bursztyn jest w postaci naszyjnika, a każdy z koralików jest przedzielony supełkami. Dzięki temu, sposób ten jest całkowicie bezpieczny. Innym, tzw. domowym sposobem jest podanie dziecku korzenia irysa. Zawiera on szereg substancji, takich jak: olejki eteryczne, krochmal, żywice, które łagodzą objawy dolegliwości ząbkowania. Starszym dzieciom można podać obrany i zimny ogórek do gryzienia czy łodygę włoskiego kopru. 

W przypadkach bolesnego ząbkowania można zastosować poduszeczki wypełnione twardymi nasionami, czy przedmiotami: soczewicą, fasolą mung, bursztynem. Dziecko ssie poduszeczkę, a jej zawartość delikatnie pomaga w spulchnianiu dziąseł. Warto tylko przygotować je w taki sposób, by usuwać zawartość poduszeczki każdorazowo do prania. 

Artykuł powstał we współpracy z Gabinetem Stomatologicznym Ziętek Clinic z Krakowa.

Oceń