O tym, że stoły drewniane są piękne i chętnie wykorzystywane w aranżacji wnętrz, wie z pewnością wielu. Drzewo bowiem jest materiałem wdzięcznym, dającym szerokie możliwości aranżacyjne, a przy tym wprowadzającym przytulny klimat do domowych przestrzeni. Wykorzystywane w wielu stylach, od nowoczesnego, po klasyczny czy inspirowany krajami dalekiej Północy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, z jak wielką różnorodnością gatunków drzewa mamy do czynienia, albowiem ile rodzajów, tyle przeznaczeń.
Stoły drewniane – z czego mogą być wykonane?
W kategorii drewnianych mebli prym wiedzie buk. To bowiem materiał podatny na obróbkę, co decyduje o jego głównej zalecie. Dodatkowo może być pokrywany lakierami, naturalnymi olejami czy bejcami – bez obaw o utratę naturalnych właściwości. Jego młodszym bratem jest buk twardzielowy, inaczej nazywany rdzeniowym. Choć nie cieszy się tak wielką popularnością jak klasyczny buk to jednak skrywa w sobie oryginalny urok. Wykonane z niego stoły drewniane charakteryzują się zdecydowanym usłojeniem oraz różnokolorową barwą – od żółtoczerwonawej po czerwono-brązową.
Wymieniając gatunki drewna, z jakich produkuje się domowe wyposażenie, nie można pominąć dębu. To bowiem niekwestionowany król w tym temacie, którego trwałość, wytrzymałość i szlachetny wygląd jest ceniony od stuleci. Chętnie wybierany także ze względu na naturalną barwę, która czyni dębowe stoły drewniane unikatowymi. Największym zainteresowaniem cieszy się dąb sęczny – z wyraźnie zaznaczonymi sękami.
Alternatywą dla buku i dębu jest drewno jesionowe, wykazujące się oryginalną kolorystyką. Cenione przez klientów ze względu na jasną, słoneczną barwę oraz delikatne, ale równomierne usłojenie. Jednak, aby możliwe było czerpanie satysfakcji z jego imponującego wyglądu, konieczne są zabiegi konserwujące. Tylko regularne pokrywanie jesionowych stołów drewnianych lakierem zapewni im długi i nieskazitelny wygląd.
A może coś bardziej ekskluzywnego?
Dla najbardziej wymagających klientów, dla których trwałość jest równie ważna jak estetyka, polecanym gatunkiem drzewa będzie orzech amerykański. Dla wielu Polaków stanowiący synonim egzotyczności, głównie z powodu charakterystycznej, ciemnej kolorystyki i oryginalnego usłojenia. Jednak ponadprzeciętnym walorom wizualnym towarzyszy również cena, nierzadko kilkakrotnie większa od tradycyjnych, rodzimych gatunków drzewa. Dlatego na zakup stołów drewnianych z orzecha amerykańskiego mogą pozwolić sobie tylko nieliczni.
Artykuł powstał we współpracy z https://stolpluskrzesla.pl/c294-stoly-drewniane