Together Magazyn » Rodzic » Gdzie wyrobić dziecku paszport?

Gdzie wyrobić dziecku paszport?

Pomimo tego, że granice Unii Europejskiej są otwarte , warto jednak wyrobić dziecku paszport. Jest to przepustka dla egzotycznych wycieczek, a także pierwszy, poważny dokument, którym Twoja córka czy syn będą mogli się posługiwać. W Trójmieście nie jest trudno o wykonanie paszportu, a my powiemy co nie co o tym, jak go zrobić.

Obecne paszporty różnią się od tych, które mogliśmy sobie wyrobić jeszcze 15 lat temu. Poza kolorem – niebieski został zamieniony na bordowy, zmieniły się i zabezpieczenia. Obecne dokumenty są biometryczne. Oznacza to, że przy wyrabianiu każdego z nich, pobierane są odciski palców. Zmieniły się także oznaczenia stron oraz miejsce, w którym są zawarte dane personalne.

Biura paszportowe

Na terenie Trójmiasta, można skorzystać z dwóch biur paszportowych. Pierwsze z nich mieści się w Gdańsku przy ulicy Okopowej 21/27 (wejście od ul. Rzeźnickiej). Czynne jest w godzinach 8:00 – 15:30 w każdy poniedziałek, 10:00 – 17:45 we wtorki oraz od 8:00 do 15:30 w środy, czwartki i piątki. Kolejnym miejscem, w którym można wyrobić dziecku paszport, to biuro w Gdyni przy ulicy Legionów 130. Czynne jest w godzinach 8:30 – 15:00 w poniedziałek, środę, czwartek i piątek. We wtorek można się tam wybrać między 11:00 a 18:00.

Ułatwieniem w załatwianiu spraw jest system kolejki. Każdy zainteresowany odbiera bilecik z numerem. Następnie oczekuje się na wywołanie. Mieszkańcy Trójmiasta bardzo dobrze oceniają pracę tych dwóch biur, z reguły sprawy są załatwiane bardzo szybko i sprawnie. Kolejki nie są długie, a pracownicy urzędowi chętnie udzielają porad w wypełnianiu wniosków.

Jak długo są ważne paszporty?

Robiąc paszport dziecku (do lat 18-stu) wymagana jest zgoda rodziców lub opiekuna prawnego. Jeżeli Państwa pociecha ma więcej niż 5 lat, powinna być obecna przy wypełnianiu wniosku. Paszporty biometryczne z reguły są ważne do 10 lat, jednak są wyjątki. Urząd Paszportowy przyjął regułę, że dla osób poniżej 13 roku życia, wydaje się dokument, który jest ważny tylko przez 5 lat.

Warto też zapoznać się z opłatami za wyrobienie dokumentu. Dzieci mogą skorzystać z dużych zniżek, te, które mają powyżej 7 lat, muszą posiadać przy sobie ważną legitymację szkolną, aby skorzystać z takiej możliwości. Wyrobienie paszportu dziecku do 5 roku życia, to wydatek rzędu 30 złotych (cena regularna). Osoby w przedziale 5 – 13 lat, także zapłacą 30 zł, jednak jest to cena ulgowa. W przypadku braku legitymacji, rodzic będzie musiał zapłacić 60 złotych. Dzieci powyżej 13 roku życia z ważną zniżką będą płacić 70 zł (cena regularna to 140 złotych). Dokument wydaje się w 30 dni od daty złożenia wniosku.

Oceń