Together Magazyn » Styl życia » Wydatki partii jawne w internecie – pomysł zmiany ustawy

Wydatki partii jawne w internecie – pomysł zmiany ustawy

Ruszyła akcja “Chcemy wiedzieć”. Jej celem jest przesłanie do Sejmu gotowego projektu zmian w ustawie o finansowaniu partii politycznych, który nałożyłby na nie obowiązek publikacji w internecie raportów ze wszystkich wydatków. To pierwsza obywatelska inicjatywa prawna wypracowana za pomocą narzędzia CivilHub.org.

Obecnie partie polityczne przesyłają informacje o wydatkach w postaci papierowych dokumentów do Państwowej Komisji Wyborczej. Tylko nieliczni obywatele mają świadomość tego, że mają prawo wglądu do tych informacji.

– Największy problem jest natury praktycznej – mówi prezes Fundacji CivilHub Grzegorz Warzecha. – Nawet jeśli ktoś będzie na tyle zdeterminowany, że pojedzie do siedziby PKW, to ogromna liczba kartonów z często nieposegregowanymi dokumentami jest przeszkodą nie do przejścia – dodaje.

Organizatorzy “Chcemy wiedzieć” uważają,  że wydatki partii powinny być publicznie dostępne w internecie w formacie .xml. Dzięki temu każdy będzie mógł sprawdzić, czy publiczne środki były właściwie wykorzystywane.

Projekt poparł już Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego. – Zaletą pomysłu jest to, że obowiązek publikowania dokumentacji finansowej dotyczy wszystkich partii i powinien być zrealizowany na publicznej platformie, na wzór tej funkcjonującej już w Gdańsku – ocenia. Miasto ułatwiło niedawno dostęp do informacji publicznych mieszkańcom poprzez serwis Otwarty Gdańsk, gdzie każdy ma wgląd w dane dotyczące wydatków.

Jawność finansowania, rozumiana także jako dostęp do informacji o wydatkach partyjnych, może znacząco zwiększyć społeczną aprobatę dla partii politycznych i w ten sposób wzmocnić ustrój demokratyczny – zauważa Piotrowski.

CivilHub to rozbudowane narzędzie służące do realizacji oddolnych inicjatyw społecznych. Jeden z głównych modułów pozwala wypracować projekt zmian w prawie. Użytkownicy mogą zgłaszać swoje pomysły. Te zatwierdzone w głosowaniu są potem dopracowywane w kilku etapach, przy wsparciu prawników współpracujących z fundacją oraz z uwzględnieniem oceny skutków regulacji (OSR). Rezultatem jest gotowy projekt ustawy.

– To rewolucyjne podejście do obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Stworzyliśmy CivilHub, bo głęboko wierzymy, że zwykli ludzie najlepiej wiedzą, jak powinien wyglądać otaczający ich świat – mówi Grzegorz Warzecha.

Swoje poparcie dla pomysłu wyrazili już m.in. Ryszard Piotrowski oraz Piotr Waglowski.

#chcemywiedziec #hackujemypartie

Link do pomysłu:

https://civilhub.org/rzeczpospolita-polska-pl/ideas/jawnosc-wydatkow-partii-politycznych/

 

 

 

Oceń