Together Magazyn » Aktualności » Ile wydamy na remont małej kuchni?

Ile wydamy na remont małej kuchni?

Masz dość starej, podniszczonej kuchni? Bardzo słusznie – zdecydowanie warto zadbać o to pomieszczenie i je wyremontować. Problem jednak w tym, że w oczywisty sposób wiążą się z tym pewne wydatki. Warto je dokładnie przeliczyć.

Opłytkowanie kuchni

Czasami chodzi o położenie nowych płytek, kiedy indziej również o zdjęcie już obecnych, ale poniszczonych. Koszt samych kafelków może się wahać od 20 do 90 złotych za metr kwadratowy, przy czym zawsze należy wziąć pod uwagę ryzyko uszkodzeń w trakcie transportu lub samego remontu i nabyć ich około 10-15 procent więcej, niż to wynika z faktycznego metrażu podłogi i tej części ścian, które chcesz nimi pokryć.

Do tego trzeba jeszcze doliczyć pracę robotników. Usługa skuwania starych płytek zaczyna się od 22 zł za m2, układanie – od 38 zł za m2 (choć czasem warto zapłacić więcej za usługę sprawdzonej firmy remontowej). Do tego trzeba jeszcze uwzględnić koszt fug i kleju (odpowiednio po 8 i 0,7 zł za kg).

Czy warto wybierać przy tym tańsze płytki? Niekoniecznie – często mają one niższą odporność, co za tym idzie wyższą ścieralność. A przecież nie po to remontujesz kuchnię, by szybko straciła nowy wygląd.

Wymiana wyposażenia

Remont kuchni to dobry moment na wymianę starego, odrapanego i być może zbyt małego zlewu, ale tez na zainwestowanie w nowe AGD. Jakie to oznacza koszta? Najtańsze zlewy można kupić nawet poniżej 200 zł, ale zawsze warto wybrać taki, który pozwoli na komfortowe wykorzystywanie – i tu już cena może podskoczyć do 400-600 złotych. Do tego trzeba tez doliczyć baterię. Ta w zależności od modelu może kosztować od 150 do kilkuset złotych. Okap nad piekarnik to kolejne kilkaset złotych.

Samo AGD to już dodatkowe kilka tysięcy. W przypadku lodówki od 800 do 3000 zł (w zależności m.in. od jej wielkości), piekarnik i zmywarka po około 1000 zł (droższe modele mają więcej możliwości).

Co z meblami? Możesz je kupić gotowe lub na wymiar. Tu, na przykładzie kuchni posiadającej 8 m2 powierzchni, musisz się liczyć z wydatkami od nieco ponad 1000 zł do nawet 4000-5000.

Przeczytaj także: Szczegółowe wyliczenia kosztów remontu małej kuchni

Bądź gotowy na niespodzianki

Pamiętaj, że w trakcie remontu mogą pojawić się niespodziewane okoliczności. Dlatego też odpowiadając sobie na pytanie ile kosztuje remont małej kuchni, uwzględnij dodatkowy margines błędu. Choćby na wypadek, gdyby z jakiegoś powodu były konieczne dodatkowe prace albo gdyby okazało się, że nowy sprzęt AGD jest droższy, niż pierwotnie oszacowaliśmy.

Co jednak gdy w trakcie remontu uznamy, że warto postawić na materiały lepsze, niż pierwotnie planowaliśmy? Takie nieprzewidziane wydatki mogą się zdarzyć i często są uzasadnione. Na przykład może się okazać, że gotowe meble nie do końca pasują wymiarami do wybranych sprzętów AGD i zamiast nich będziesz musiał zamówić meble na wymiar. W takich przypadkach nieprzewidziane wcześniej wydatki możesz pokryć dzięki szybkiej pożyczce przez internet, np. za pośrednictwem https://www.vivus.pl/moje-finanse/pozyczki-online/. Nie wymaga ona formalności, więc wszystko odbywa się szybko i nie wymaga przestoju w pracach remontowych.

Oceń