W polskim społeczeństwie pokutuje stereotyp psychologa jako lekarza dla osób z problemami psychicznymi. W efekcie wizyta w gabinecie psychologicznym jest wstydliwym doświadczeniem, do którego mało kto się przyznaje. Rodzice wzbraniają się przed jej odbyciem wraz ze swoim dzieckiem, podczas gdy mogłaby ona pomóc w rozwiązaniu nawet poważnych problemów, jakie mogą rzutować na życie młodego człowieka.
Kiedy warto odbyć spotkanie z psychologiem?
Odkąd poradnie psychologiczne w dużym stopniu decydują o odwleczeniu momentu pójścia sześciolatka do szkoły, stały się one bardziej popularne wśród rodziców. Poradnia psychologiczna w Warszawie, podobnie jak w innych miastach, oceniała czy dziecko jest na pewno gotowe na pójście do szkoły.
Obecnie obowiązek szkolny dla 6-latków jest zniesiony, co nie oznacza jednak, że rodzice powinni całkowicie zaniechać wizyt w poradniach psychologicznych. Pomagają one bowiem w rozwiązywaniu wielu problemów związanych z nauką i wychowaniem młodych ludzi. W poradni zarówno rodzice, jak i małoletni mogą otrzymać wsparcie psychologów, pedagogów, czy logopedów. Poradnia w takim wymiarze jest postrzegana jako placówka oświatowa, która ma pomagać w skutecznej nauce dzieciom i w lepszym wykorzystywaniu ich talentów. Także nauczyciele czerpią korzyści ze współpracy z poradniami psychologicznymi, ponieważ na tej podstawie mogą doskonalić metody pracy i rozwiązywać problemy z uczniami.
Nie tylko dla dzieci z zaburzeniami
Błędem jest twierdzenie, że wizyta w poradni psychologicznej będzie odpowiednia wyłącznie do dzieci z zaburzeniami. Poradnie pracują po to, aby wspierać we wszechstronny sposób rozwój także całkowicie zdrowych dzieci, które z reguły nie sprawiają problemów wychowawczych.
Do poradni psychologicznej można się zgłosić z dzieckiem już na etapie edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Trzeba to zrobić, jeśli w wieku 4-5 lat nie mówi pełnymi zdaniami, mówi niewyraźnie lub nie wymawia prawidłowo wszystkich głosek. Wizyta w poradni polecana będzie dla dzieci z problemami z aklimatyzacją w przedszkolu, dla tych, które nie są zainteresowane kontaktami z rówieśnikami, podejmują wyłącznie, dziwne, niezróżnicowane zabawy oraz niechętnie rysują. Pracownicy poradni pomogą także w przypadku problemów wychowawczych, kiedy dziecko jest krnąbrne, zachowuje się agresywnie i miewa ataki histerii. Psycholog pomoże w doborze właściwych metod wychowawczych. To tylko jedne z wielu zadań, jakich podejmują się poradnie psychologiczne w stosunku do najmłodszych pacjentów.