Kiedy mija zima i dzień się wydłuża, wraz z budząca się naturą również i ludzie budzą się do życia. Nabieramy więc energii, zaczynamy więcej planować, działać i się ruszać. Rosnąca temperatura, zmienna pogoda, która sprzyja rozwojowi roślin, mijające ferie zimowe w szkołach i nadlatujące ptaki – wszystko to świadczy o czasie, w którym pora przyszykować się na zmiany.
Robimy porządki w życiu, w domu, w pracy i w wyglądzie. A jeżeli tego nie robimy, to mało prawdopodobne, że zaczniemy takie spektakularne zmiany latem czy jesienią, gdy urlopy i myśl o zakończeniu różnych spraw przed zbliżającą się zimą całkowicie pochłoną nasz czas. Wiosna to najlepszy czas na kilka podstawowych zmian. Wszystkie przemiany wpływają na jakość życia i nastrój. Poniżej kilka kluczowych zmian, które warto wprowadzić tej wiosny.
Zmiana aranżacji wnętrza
Wiosna to najlepsza pora na zmianę swojego otoczenia. Warto zacząć od wnętrza i ogrodu, każda zmiana w otoczeniu wpływa bowiem na przemianę nas samych. Kiedy nie mamy możliwości, by zmienić mieszkanie, nie budujemy właśnie domu i nie czeka nas akurat żadna przeprowadzka, które w istotnym stopniu zawsze wpływają na zmianę naszego życia na lepsze, warto wprowadzić zmiany w miejscu, w którym obecnie jesteśmy. Jeżeli nie możemy dokonać spektakularnych zmian we wnętrzu związanych z większym remontem czy zmienić wszystkich mebli, warto skupić się na zmianach drobnych. Drobne zmiany są niekiedy wręcz decydujące w całym odbiorze wnętrza. Możemy przemalować istniejące płytki w łazience na nowy kolor (służą temu farby renowacyjne), zmienić kolor ścian lub wprowadzić ekskluzywną tapetę w najbardziej wizytowym miejscu. Istniejące meble można przemalować farbami w sprayu lub okleić okleiną do mebli, zmienić tapicerkę na sofie i fotelach lub dodać kolorowe poduszki, które odmienią ich wygląd. Decydującą zmianę zauważyć można także po zmianie stylu firan i zasłon, doniczek na rośliny bądź pościeli. Warto także poszukać nowego stylu zastawy i dodatków. Każdy posiłek na nowych talerzach, pyszna poranna kawa w nowym kubku albo wieczór z lampką wina w nowoczesnym kieliszku będą poprawiać nasz nastrój kilka razy dziennie.
Drobne zmiany może wprowadzić każdy, a jeżeli planujemy w tym roku zmianę mieszkania czy chcemy dobrze zaaranżować nowo wybudowany dom – wiosna to idealny okres na przygotowanie projektu wnętrza i zaplanowanie wszystkich wydatków, zanim się rozpocznie aranżację wnętrz. Dzięki temu mamy czas na poszukanie wyposażenia i materiałów w promocyjnych cenach, możemy podzielić koszty realizacji zakupu niezbędnych produktów, a tym samym – zmniejszyć wydatki na całą realizację.
Wykonanie ogrodu/aranżacja balkonu, tarasu
Wiosna to również, a nawet przede wszystkim, najlepszy czas na ogród. Jest to optymalny moment, w którym warto wykonać projekt oraz rozpocząć jego realizację, jeżeli pragniemy cieszyć się swoim otoczeniem już tego lata. Im wcześniej wykonany projekt, tym lepiej; warto tą kwestią zająć się już zimą, ale wiosna to nadal czas, kiedy najwięcej inwestorów decyduje się rozpocząć projektowanie i realizację z myślą odmienienia swojej przestrzeni na lato. Zimą czy wiosną do projektu ogrodu, balkon bądź tarasu warto podejść nieco inaczej niż do projektu wnętrz. Wnętrza możemy realizować przez cały rok, uzupełnić i wyposażać dodatkami o każdej porze roku. Z terenami na zewnątrz jest zupełnie inaczej. W tym przypadku mamy określony czas do wykonania realizacji, a samo przygotowanie projektu trwa od kilku dni (w przypadku małych obszarów) nawet do kilku miesięcy (w przypadku dużych terenów). W gorszych latach sezon kończy się późną jesienią, w lepszych – może trwać nawet do stycznia. Mimo to nie wszystkie prace można wykonać o tej porze roku. Można zająć się pracami budowlanymi, przygotowaniem gruntu pod przyszłą realizację albo detalami, jak wysypanie ozdobnych materiałów na rabaty (kamienia czy kory), ale będziemy mieć problem z nasadzeniem roślin (które w tym czasie są dostępne w ograniczonym zakresie) czy sprawdzeniem działania systemu nawadniania (z których musi zostać wypuszczona woda przed zimą). Zatem rozpoczynając pracę nad ogrodem wiosną, musimy zdawać sobie sprawę, że sam projekt, a później realizacja, zajmą trochę czasu; nadejście zbyt szybko zimy może wymusić zakończenie wszelkich prac nawet w październiku. Na szczęście, w ostatnich latach zimy w Polsce są bardzo łagodne, więc czas na ogród rozciąga się od lutego do grudnia – warto korzystać z tych atutów natury.
Istniejące ogrody wiosną wymagają jedynie zmian pielęgnacyjnych – odświeżenia roślin czy posprzątania po zimie. Dla nowych ogrodów to najlepszy czas na rozpoczęcie wszelkich przedsięwzięć.
Podobnie jest w przypadku balkonów i tarasów. Większość Polaków posiada swoje małe zewnętrzne przestrzenie właśnie przy mieszkaniach. Mało kiedy są one w pełni wykorzystywane, a nawet w większości przypadków właściciele nie wiedzą, jak dobrze je wykorzystać i zaaranżować. Niewielkie, choć z ogromnymi możliwościami, stają się często miejscem (przechowalnią) dla wszelkich przetworów, rupieci czy rowerów. Ich przeznaczeniem jest wytyczenie miejsca na świeżym powietrzu – miniogrodu, w którym możemy wypoczywać, pracować, a nawet ćwiczyć. To tu warto, aby znalazły się zioła w doniczkach (idealne do przygotowania na wiosnę), stolik, przy którym będzie można napić się porannej wiosennej kawy i posiedzieć przy komputerze, a także fotel, w którym zasiądziemy z książką. Sposobów na aranżacje jest mnóstwo i warto zająć się tym właśnie wiosną. Dzięki przemyślanemu zagospodarowaniu, będziemy mogli korzystać z balkonu i tarasu każdego ciepłego dnia w roku oraz korzystać z uroku świeżego powietrza przez cały sezon.
Anna Ryplewska
Kobieta przedsiębiorcza, architekt krajobrazu i projektant wnętrz. Prowadzi firmę Pracownia Aranżacja – www.pracownia-aranzacja.pl/www.projekt-wnetrz.com.pl. Kreatorka nowych marek i wieloletnia blogerka prowadząca kilka blogów o zróżnicowanych tematykach.