12 lipca zakończył się rejs laureatów konkursu Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku „Świat za sto lat”. Po siedmiu dniach żeglowania załoga zacumowała w Marinie Gdańsk. Uczestnicy szczęśliwi i dumni odebrali dyplomy dokumentujące „chrzest morski” z rąk Kapitana Andrzeja Kopytko.
To było coś nowego. Nie raz oglądaliśmy z plaży pływające w oddali jachty, a teraz mieliśmy okazję wziąć udział w rejsie i zobaczyć jak wygląda życie na wodzie. Dużo się nauczyłem i jeśli tylko będę miał szansę, chciałbym kontynuować żeglarską edukację – mówił Kuba, uczeń liceum ogólnokształcącego z Nakła nad Notecią.
Trasa rejsu wiodła wzdłuż polskiego wybrzeża z przystankami w Gdańsku, Gdyni, w Sopocie, w Jastarni, we Władysławowie oraz na Helu, gdzie uczestnicy wzięli udział w szkoleniu przeprowadzonym przez pracowników Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.
Swoje pierwsze żeglarskie szlify uczniowie zdobywali na pokładzie wyjątkowej jednostki – True Delphia. To jacht przystosowany do żeglugi oceanicznej, na którym Kapitan Andrzej Kopytko planuje w 2017 roku wystartować w regatach samotniczych przez Atlantyk – OSTAR 2017, w ramach realizowanego projektu Ocean17 (www.ocean17.pl), którego partnerem honorowym jest polska stocznia jachtowa Delphia Yachts.
To był wspaniały czas. Czas nauki, pracy, sprawdzenia się w trudnych warunkach (załoganci podczas tego rejsu wypływała ponad 12 godzin w warunkach 7-8 w skali Beauforta), ale także doskonała okazja do budowania patriotycznych postaw, koleżeństwa i współpracy. Załoga pomimo młodego wieku i pierwszego kontaktu z morskim żeglarstwem spisała się wspaniale. Czasami żeglarze ze stażem morskim nie radzą sobie w trudnych warunkach tak jak ta młodzież. Dla mnie – żeglarza samotnika było to bardzo budujące doświadczenie, które mocno przywróciło wiarę w młode pokolenie oraz sens i potrzebę wychowania młodzieży w duchu i tradycji żeglarskiej – podsumował rejs Kapitan Andrzej Kopytko.
Czas pokaże czy po tym tygodniu uczniowie złapią bakcyla i żeglarstwo stanie się ich nowa pasją. Z pewnością na długo pozostaną wspomnienia – zmagania się z żywiołem i własnymi słabościami oraz współpracy, która na pokładzie jachtu jest szczególnie ważna.
Wakacyjny rejs tradycyjnie już jest nagrodą główną w konkursie organizowanym każdego roku w ramach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. Ponadto zwycięzcy otrzymali wodoodporne aparaty fotograficzne Fujifilm XP80, dzięki którym mogli niezależnie od warunków dokumentować swoją żeglarską wyprawę. Ogólnopolski konkurs realizowany jest dzięki zaangażowaniu sponsorów Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku – Ferrero Polska w ramach akcji Kinder+Sport oraz Grupy LOTOS. Laureaci wybrani zostali spośród autorów prawie trzystu prac nadesłanych z całej Polski. Zadanie konkursowe nawiązywało do hasła Światowego Dnia Wody 2015 – „Woda a zrównoważony rozwój”. Konkurs „Świat za sto lat” został wpisany w program polskich obchodów 70. rocznicy istnienia ONZ. Patronat honorowy objął Minister Środowiska oraz Ośrodek Informacji ONZ w Polsce. Wsparcia merytorycznego udzieliła Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.
Zapraszamy do lektury dziennika pokładowego, który pisali uczestnicy wyprawy na stronie Facebook.com/ProgramEdukacjiMorskiej oraz fotorelacji na stronie:
www.programedukacjimorskiej.pl
Program Edukacji Morskiej w Gdańsku
Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest realizowany od 2010 roku na zlecenie Prezydenta Miasta Gdańska przez Fundację Gdańską. Pomysłodawcą akcji jest Mateusz Kusznierewicz, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich. W ramach Programu wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po wodach Kanału Portowego i Zatoki Gdańskiej. Podczas rejsów uczą się podstaw żeglowania, pogłębiają wiedzę z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznają swoje miasto od strony wody. Celem Programu Edukacji Morskiej jest promocja sportu oraz przybliżenie i popularyzacja wśród młodych mieszkańców Gdańska tradycji morskiej i bogatego dziedzictwa ich miasta. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny. Sponsorami Programu są – Ferrero Polska, w ramach akcji Kinder+Sport oraz Grupa LOTOS S.A.
Program Edukacji Morskiej w Gdańsku 2015 został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Patronat medialny nad konkursem „Świat za sto lat”: Cogito, MIASTO NA PLUS.
Zachęcamy do odwiedzania:
www.ProgramEdukacjiMorskiej.pl
www.facebook.com/ProgramEdukacjiMorskiej, www.youtube.com/user/PEMGdansk