Together Magazyn » Zdrowie » W jaki sposób uzupełnić brakujące zęby? Podpowiadamy!
wjakisposobuzupelnicbrakujacezebypodpowiadamy

W jaki sposób uzupełnić brakujące zęby? Podpowiadamy!

Uzupełnianie brakujących zębów to spore wyzwanie – metod jest kilka i różnią się one nie tylko ceną, ale przede wszystkim efektami, jakie można osiągnąć. Dziś jako wzorzec, jeśli chodzi o uzupełnienie braków zębowych, często podaje się implanty zębów, ale to nie jest jedyna metoda!

Jeśli nie wszczepienie implantu, to co?

Możliwości uzupełnienia braków zębowych jest kilka, oto lista tych najpopularniejszych.

  • Korony zęba, które można założyć w przypadku utraty jednego zęba lub jego ukruszenia. Mogą też być zakładane na implant zęba. Są trwałe, estetyczne i zapewniają maksymalny komfort. Korona protetyczna jest w miarę prosta do wykonania, ale musi być przygotowana z najlepszych materiałów.
  • Most protetyczny to rozwiązanie, które sprawdza się w przypadku bezzębia częściowego. Mosty protetyczne zakłada się na naturalne zęby, ale możliwe jest ich założenie po fazie leczenia implantologicznego. Są trwałe, komfortowe, ale relatywnie drogie.
  • Protezy ruchome i stałe różnych typów. Jeśli chodzi o uzupełnienia protetyczne, to protezy są chyba najbardziej znane. Mogą być wykonane z różnych materiałów, używane w przypadku utraty sąsiednich zębów lub niekoniecznie. Wykonuje się je dziś na trwałej podbudowie z tlenku cyrkonu. Cena protez ruchomych jest ich sporym atutem, natomiast uzupełnienie stałe wygrywa komfortem i trwałością.
  • Wkłady korony zęba pozwalają wzmocnić osłabiony lub uszkodzony ząb. Wymagaj, aby sztuczny ząb założyć na zdrowy i dobrze rozwinięty korzeń zęba.
  • Onlay/inlay to nowoczesne rozwiązanie z zakresu protetyki pozwalające na odtwarzanie uszkodzonych zębów. Ta technologia nie pomoże w przypadku utraconych zębów, ale jeśli jest on jedynie uszkodzony – nawet dość poważnie – to dzięki wkładom inlay i nakładom onlay można osiągnąć znakomity efekt i przywrócić pełnię funkcji.

Jak przebiega uzupełnienie brakujących zębów?

Oczywiście każda technologia ma tu swoje niuanse, natomiast warto zwrócić uwagę na kilka niekiedy pomijanych aspektów. O ile podstawowe procedury są dobrze znane, o tyle dentysta zawsze może zmodyfikować je w odpowiedni sposób, jeśli będzie tego wymagała sytuacja w jamie ustnej pacjenta.

  • Przed założeniem mostu protetycznego czy wkładu albo dowolnego innego wypełnienia, konieczne jest opanowanie toczących się procesów chorobowych, w tym próchnicy czy zapalenia dziąseł.
  • Niektóre metody, w tym mosty protetyczne, wymagają założenia elementów montażowych na oszlifowanych zębach. Ten proces jest bezbolesny, ale u niektórych pacjentów może podnosić poziom dyskomfortu.
  • Choć dawniej się tak robiło, dziś już raczej się odchodzi od sugerowania pacjentom, by usunęli pojedyncze zdrowe zęby i zdecydowali się na protezę całkowitą. Jeśli nie ma na przykład ryzyka zaniku kości, to taka procedura w większości nic nie da.
  • Leczenie implantologiczne może być wymagane w celu przygotowania przed wybranymi metodami protetycznymi, aby można było stabilnie osadzić uzupełnienie.
  • W zdecydowanej większości przypadków konieczne będzie odbycie kilku wizyt. Niekiedy leczenie implantologiczne przeprowadza się na jednej wizycie, ale w tym przypadku celem nie jest skrócenie czasu, tylko uzyskanie jak najlepszego i trwałego efektu leczenia.

Którą metodę wybrać?

Utrata zęba to zawsze problem, ale jeszcze nie koniec świata. Długa lista zabiegów protetycznych pozwala zwykle każdemu pacjentowi zaproponować kilka rozwiązań do wyboru. Ponieważ różnią się one między sobą cenami, łatwością utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej czy choćby trwałością zastosowanych materiałów, przy wyborze konkretnej metody nie należy ograniczać się jedynie do weryfikacji cennika.

Sprawdź, co możesz zrobić, żeby się znów uśmiechnąć

Stałe i ruchome protezy, mosty protetyczne, implanty, korony, wkłady – to wszystko uzupełnienia, które mogą polecić Ci dentyści i protetycy z HCentrum w Gdańsku. Umów się na wizytę i sprawdź, co zrobić, żeby odzyskać piękny uśmiech i przyjemność z jedzenia swoich ulubionych potraw. Stworzymy dla Ciebie indywidualny plan leczenia i pomożemy Ci podjąć odpowiednią decyzję, wyjaśniając wszystkie wątpliwości.

Oceń