Kiedy stajesz się rodzicem, Twoje priorytety znacznie się zmieniają. W zasadzie wszystko dopasowane jest do potrzeb najmłodszego członka rodziny i tak będzie już przez długi, długi czas. Ale to najzupełniej normalne i każdy człowiek z rozwiniętym instynktem opiekuńczym uczyni dokładnie tak samo jak Ty
Tylko trzeba zawsze pamiętać o tym, aby w ferworze dogadzania maluchowi nie zapomnieć o innych aspektach, również istotnych w jego dopiero rozpoczynającym się życiu. Szczęścia bowiem nie będą mu gwarantować wspaniałe zabawki, drogie ubranka czy różne elektroniczne gadżety, a to, że dasz mu możliwość właściwego rozwoju na każdym etapie i w każdym względzie – zwłaszcza społecznym, co znacznie pomoże szkrabowi w późniejszym życiu.
Dlaczego rozwój społeczny jest ważny?
Teoretycznie proste pytanie, na które jednak nie wszyscy rodzice znają odpowiedź. Dlatego też tak wiele osób ignoruje ten aspekt wychowawczy, co niestety później odbija się niekorzystnie na dziecku i jego otoczeniu. Musisz pamiętać, że dziecko od najmłodszych lat chłonie wiedzę jak gąbka… Nawet tę, którą przekazujesz mu nieświadomie, uważając, że przecież z pewnością niczego nie zapamięta, bo jest jeszcze takie malutkie. A okazuje się, że dziecko od najmłodszych lat chłonie, a następnie powiela Twoje zachowanie. I to właśnie przedkłada się na jego odpowiedni lub też nie, rozwój społeczny. A dlaczego to ważne? Ponieważ powielanie niewłaściwych wzorców, może zrobić z niego w przyszłości nieszczęśliwego, samotnego człowieka… A tego dla swojego maleństwa nie chce żaden rodzic! Pierwsze relacje? Właśnie z Wami!
To właśnie Ty i Twój partner, rodzice, jesteście pierwszymi osobami, z którymi dziecko nawiąże społeczne relacje. Dlatego tak ważne jest, abyś wraz z ojcem dziecka zwracała uwagę na swoje zachowanie, ponieważ ten mały człowieczek, który właśnie przytula się do mamy czy taty, pilnie wszystko koduje. I już kilka tygodni po urodzinach zobaczysz, ze widok mamy go uspakaja, że podświadomie jej szuka, ponieważ ma z nią i jej zachowaniem dobre skojarzenia. Ale spokojnie tato, na Ciebie też przyjdzie pora, i maluch zacznie Cię rozpoznawać. Jak do tego dążyć? Odpowiedź jest prosta – trzeba z maluchem spędzać jak najwięcej czasu, niech się zaznajomi z głosem, zapachem, rysami twarzy rodziców. Ale uważaj – nie może być tak, że dziecko całe swoje relacje społeczne opierać będzie na Waszej dwójce. Jest to naturalne tylko przez chwilę, a później musi nauczyć się nawiązywać relacje także z dalszym otoczeniem. Maluch wszędzie z Tobą
Wiadomo, że nie jest to proste, ale postaraj się brać swojego szkraba ze sobą dość często. W ten sposób również stymulujesz jego rozwój społeczny, ponieważ siłą rzeczy, będzie on miał kontakt z innymi ludźmi. Czy to pani w sklepie, która nie będzie mogła oderwać się o ślicznego bobasa, czy ciocie i wujkowie, których będziecie spotykać w różnych miejscach i sytuacjach – każda z tych osób będzie dla dziecka doskonałym „materiałem” do nauki nawiązywania relacji. Maluch bardzo z tego skorzysta, mimo że Tobie może się to wydawać niemożliwe.
Stymuluj rozwój
Oczywiście, mowa tutaj już o nieco większych dzieciach, które za sobą mają okres niemowlęcy. Warto z maluchem często przebywać w towarzystwie innych dzieci – ale najlepiej w tym samym lub bardzo podobnym wieku. Pobudza to ich ciekawość, uczą się nawiązywania kontaktów z rówieśnikami. Może to podłożyć pierwszy kamień węgielny pod umiejętność współpracy – bawiąc się razem, dzieci nawiązują bowiem formę współpracy. Naturalnie, nie można wprowadzać wszystkiego od razu, albo mimo wyraźnego sprzeciwu dziecka. Musisz poczekać, aż maluch będzie gotowy do dalszych etapów społecznego rozwoju. Zachęcaj zatem, ale nie zmuszaj, aby dziecko się nie zniechęciło i nie kojarzyło rozmowy czy zabawy z ciocią, z innymi dziećmi w piaskownicy, jako konieczność i przykry obowiązek.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Enfamil