Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Typowe błędy przy wyborze pompy głębinowej
typowe-bledy-przy-wyborze-pompy-glebinowej

Typowe błędy przy wyborze pompy głębinowej

Wiele osób, które nie mają dostępu do bieżącej wody, korzysta ze studni. I choć niekiedy w dalszym ciągu widnieje na niej korba i wiadro, służą one jedynie celom dekoracyjnym. Żyjemy bowiem w czasach, w których liczy się komfort i wygoda, a wiele czynności wykonują za nas specjalistyczne urządzenia. Podobnie jest z pompowaniem wody, które jest możliwe dzięki użyciu pomp głębinowych. Aby działały one jednak efektywnie, powinny być dobrze dobrane. Dowiedz się, jakie są typowe błędy przy wyborze pompy głębinowej.

Do czego służy pompa głębinowa?

Pompy głębinowe to nowoczesne urządzenia przeznaczone do wydobywania czystej wody z dużych głębokości. Stosuje się je najczęściej do studni, których głębokość przekracza 8 metrów, a także do zbiorników wodnych. Pompy tego typu wykorzystywane są w różnych systemach nawadniających, a ich liczne zalety sprawiają, że mają zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w zakładach przemysłowych czy gospodarstwach rolnych. Z powodzeniem można je wykorzystać do zaopatrywania w wodę systemów hydroforowych, nawadniających i wodociągowych, a nawet do wydobywania wód mineralnych czy termalnych. Ich najważniejszą cechą jest możliwość wytwarzania dużego ciśnienia, dzięki czemu doskonale radzą sobie z pompowaniem wody z dużych głębokości. Co więcej zapewniają odpowiednie ciśnienie we wszystkich punktach poboru wody. Najczęściej charakteryzują się kompaktową budową – mają postać podłużnego walca, w którym znajduje się silnik i układ hydrauliczny. Aby jednak dobrze spełniały swoje funkcje, muszą być dobrane indywidualnie. 

Jak uniknąć błędów przy wyborze pompy głębinowej?

O to, jak uniknąć błędów przy wyborze pompy głębinowej, zapytaliśmy sprzedawcę pomp z firmy Dambat.

Pompa głębinowa będzie działała w pełni efektywnie tylko wtedy, jeśli przy wyborze uwzględni się jej najważniejsze parametry i dostosuje je do konkretnych potrzeb. Brak znajomości kwestii technicznych związanych z jej wykorzystaniem, może skutkować błędami w wyborze urządzenia. Z tego powodu przez zakupem warto zasięgnąć opinii producenta lub sprzedawcy albo też dokładnie przeanalizować panujące na posesji warunki i dobrać do nich urządzenie o właściwych parametrach technicznych.

Do najczęstszych błędów przy wyborze pompy głębinowej należą:

  • źle określona wysokość podnoszenia – wysokość podnoszenia to jeden z najistotniejszych parametrów, określa bowiem ciśnienie, jakie ma wygenerować pompa z uwzględnieniem ok. 20% strat liniowych i miejscowych. Jest to zatem różnica pomiędzy najwyżej położonym odbiornikiem cieczy a lustrem wody. Aby dobrać właściwą moc pompy, należy więc zmierzyć odległość od lustra wody do przyłącza wody w budynku, a następnie od przyłącza do najwyższego punktu odbiorczego. Obie wartości trzeba dodać do siebie, doliczając do nich 20% geometrycznej wysokości podnoszenia oraz 20 metrów dodatkowo, dzięki którym zostanie zachowana prawidłowa wartość wymaganego ciśnienia w kranie. Złe określenie tej wartości to jeden z najczęstszych błędów przy wyborze pompy, który sprawia, że nie tłoczy ona wody zgodnie z oczekiwaniami,
  • brak analizy warunków gruntowo-wodnych na działce. Z pewnością warto wiedzieć, na jakiej głębokości znajduje się warstwa wodonośna, czy występują duże wahania poziomu, a przede wszystkim, jaka jest jakość wody. Będzie to miało szczególne znaczenie, jeśli okaże się, że charakteryzuje się ona dużą zawartością piasku, trzeba będzie bowiem dobrać pompę o odpowiednich parametrach i wzmocnionej konstrukcji,
  • brak określenia wydajności oraz parametrów studni. Niezwykle istotne jest, aby średnica pompy była mniejsza od średnicy rury osłonowej, będącej częścią studni głębinowej. Umożliwi to nie tylko swobodny montaż urządzenia, ale także wymusi bieg wody przy pompie i zapewni lepsze chłodzenie silnika. Warto zbadać także wydajność studni. Zbyt mocna pompa w stosunku do wydajności studni, może skutkować zatarciem pompy, natomiast zbyt słaba nie poradzi sobie z właściwym pompowaniem wody,
  • wybór nieodpowiedniego zasilania – pompy głębinowe występują w dwóch wariantach zasilania – 230V lub 400V. Pierwsze wymagają zasilania jednofazowego, a tym samym można je podłączyć do zwykłego gniazdka. Drugie działają natomiast na zasilaniu trójfazowym, potrzeba zatem do nich siły.
  • zła wydajność pompy – wydajność pompy oznacza ile wody w litrach może przetoczyć pompa w ciągu minuty lub godziny. Przed wyborem urządzania, warto dokładnie określić zapotrzebowanie na wodę. W tym celu należy wziąć pod uwagę liczbę oraz rodzaj punktów poboru wody, a także wymagane ciśnienie. Dopiero wtedy będzie można dobrać pompę o określonej wydajności. Zbyt duża wydajność będzie generować niepotrzebne koszty, natomiast za niska przełoży się na zbyt małe ciśnienie wody, a w konsekwencji problemy z instalacją,
  • niepoprawny dobór sterowania pompy – pompą głębinową możemy sterować za pomocą różnego rodzaju urządzeń, np. zbiornika hydroforowego z wyłącznikiem ciśnieniowym, automatem bezzbiornikowym, przetwornicą częstotliwości czyli popularnym ,,falownikiem”. Wybór sterownika powinien być dostosowany do rodzaju użytkowania. Odpowiedni wybór sterowania przełoży się na wieloletnią i bezawaryjną pracę pompy.

Pompa głębinowa będzie działała w pełni efektywnie tylko wtedy, jeśli zostanie dobrana indywidualnie. Przed zakupem warto dokładnie poznać jej specyfikację techniczną i dostosować ją zarówno do swoich potrzeb, jak i do warunków panujących na działce. 

Oceń