Together Magazyn » Więcej » Moda i Uroda » Twoja twarz przedwcześnie się starzeje? Sprawdź możliwe przyczyny!
kobieta nakłada krem przeciwzmarszczkowy na twarz

Twoja twarz przedwcześnie się starzeje? Sprawdź możliwe przyczyny!

Choć starzenie się skóry dotyczy każdego, nie u każdego przebiega w tym samym tempie. Mają na to wpływ geny oraz prowadzony tryb życia, na który składa się na przykład dieta, aktywność fizyczna, palenie papierosów oraz nieodpowiednio dobrana pielęgnacja. Przedwczesne starzenie się skóry może wynikać również z przewlekłego stanu zapalnego, który dotyczy komórek skóry. Czym jest inflammaging i jak się przed nim bronić?

Inflammaging, czyli przedwczesne starzenie się skóry

Skóra twarzy starzeje się w różnym tempie – zależnym od genetyki, a także czynników zewnętrznych i wewnętrznych, jak dieta, stres, hormony, pielęgnacja, a nawet zanieczyszczenia powietrza. Jeśli jednak dostrzegasz, że twoja twarz starzeje się wyjątkowo szybko, może okazać się, że to dzieje się to za sprawą inflammagingu.

Termin ten oznacza przedwczesne starzenie skóry i jest połączeniem słów: inflammation (tłum. zapalenie) + aging (tłum. starzenie się).

Do użytku wprowadził go w 2000 roku Claudio Franceschi – profesor immunologii z Uniwersytetu Bolońskiego.  Według niego nieprzerwana ekspozycja skóry na czynniki stresogenne wywołuje stałą odpowiedź układu odpornościowego. Przewlekły stan zapalny na poziomie komórkowym może powodować zmiany prowadzące do przedwczesnego starzenia się skóry.

Co wywołuje inflammaging?

Jest kilka czynników stresogennych, które sprawiają, że skóra reaguje odpowiedzią immunologiczną. Inflammaging mogą powodować albo nasilać:

 • niezdrowa dieta,
 • zanieczyszczenia środowiskowe,
 • promieniowanie UV,
 • palenie papierosów,
 • stres,
 • źle dobrana pielęgnacja,
 • przewlekłe choroby.

Stan zapalny, o którym mowa w przypadku inflammagingu nie objawia się tak, jak te pojawiające się w czasie choroby. Może być wręcz całkowicie bezobjawowy.

Jak walczyć z inflammagingiem?

Przed inflammagingiem można na szczęście skutecznie się bronić. Przede wszystkim trzeba postawić na pielęgnację skoncentrowaną na tym problemie, najlepiej składającą się z produktów przeznaczonych właśnie do przedwcześnie starzejącej się skóry twarzy. Taką linię ma w swojej ofercie na przykład Bioderma. Opracowana przez ekspertów linia Sensibio tworzy trzyetapowy model pielęgnacji, który maksymalizuje zdolność skóry do obrony przed inflammagingiem. Podstawą pielęgnacji jest:

 • woda micelarna Sensibio H2O do codziennego oczyszczania,
 • Sensibio Defensive Serum, spowalniające starzenie się skóry,
 • krem Sensibio Defensive, nawilżający i łagodzący podrażnienia, jako domknięcie pielęgnacji.

Obrona przed inflammagingiem powinna obejmować także inne działania. Niezwykle istotne jest:

 • dostosowanie diety – wprowadzenie do jadłospisu 5 porcji warzyw, szczególnie tych bogatych w przeciwutleniacze, oraz produktów pełnoziarnistych, zawierających błonnik,
 • ograniczenie przebywania na słońcu i obowiązkowe stosowanie kosmetyków z filtrami – promienie UV mogą powodować nadmierną reaktywność wrażliwej skóry, a ponadto w bezpośredni sposób przyczyniają się do przyspieszenia procesów starzenia skóry,
 • kontrolowanie stresu – zarządzanie stresem nie jest łatwe, natomiast przynosi organizmowi olbrzymie korzyści; stres wywołuje bowiem stan zapalny i „uruchamia” procesy immunologiczne w organizmie,
 • aktywność fizyczna – joga, bieganie, pływanie, jazda na rowerze, boks… każda z aktywności powoduje wydzielanie się endorfin, które pomagają zarządzać stanem zapalnym i kontrolują proces naprawy komórek.

Aby walka z inflammagingiem była skuteczna, musi składać się z kilku połączonych ze sobą elementów. Niezwykle ważna jest pielęgnacja i dobrze dobrane kosmetyki, natomiast wsparciem powinny być codzienne, zdrowe nawyki: ruch, rezygnacja z papierosów, odpowiednio długi sen i właściwe odżywianie.

Oceń