Together Magazyn » Art. zewnętrzny » To może popsuć Ci karnawałową zabawę

To może popsuć Ci karnawałową zabawę

Święta i okres karnawałowy to czas, który sprzyja spotkaniom oraz zabawie w gronie rodziny i przyjaciół. Jednak bardzo często zdarza się, że bogate świętowanie przypłacamy własnym zdrowiem i samopoczuciem. Dlatego żeby miło zapamiętać chwile z najbliższymi, warto wiedzieć, co może nam je popsuć i jak postąpić w razie niekomfortowych sytuacji.

Niestrawność

Jest to jedna z najczęstszych dolegliwości, które towarzyszą zbyt obfitym i ciężkostrawnym posiłkom. Szacuje się, że około 20-30% populacji co jakiś czas doświadcza niestrawności. Zwykle daje się poznać ona jako uczucie pełności i pieczenia w górnej części brzucha. Objawy zazwyczaj nie są bardzo nasilone, ale powodują dyskomfort, który może być uciążliwy i utrzymywać się kilka dni. Dlatego jeżeli przytrafią się takie dolegliwości trawienne, można sięgnąć po środki doraźnie uśmierzające objawy np. Iberogast (https://www.iberogast.pl/), leki rozkurczowe z drotaweryną lub zobojętniające np. omeprazol, pantoprazol.

Wzdęty brzuch

Najczęściej objawia się w postaci powiększonego obwodu brzucha i dyskomfortu spowodowanego nadmierną ilością gazów w jelitach. Wzdęcia są zjawiskiem prawidłowym i częściowo powstają w wyniku przedostawania się połkniętego powietrza do dalszych odcinków przewodu pokarmowego oraz są produkowane przez bakterie fermentujące pokarm w jelitach. Wytwarzanie nadmiernych ilości gazów może być wywołane nieprawidłowym trawieniem, nietolerancją niektórych węglowodanów (np. laktoza) i często uczuleniem na gluten (celiakia). Wzdęcia mogą także występować w przebiegu chorób tj. zespołu jelita drażliwego czy zespołu przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego. Pomocne w przypadku wzdęć mogą okazać się preparaty zmniejszające napięcie powierzchniowe gazów w jelitach, zawierające np. simetykon.

Zgaga

Objawia się pieczeniem w okolicy zamostkowej, które może podchodzić na wysokość gardła. Jest to bardzo nieprzyjemne uczucie, które związane jest ze zbyt obfitym posiłkiem i może nasilać się przy schylaniu. Główną przyczyną jest cofanie się treści pokarmowej wraz z kwasem solnym z żołądka do przełyku, co działa drażniąco i wywołuje podrażnienie błony śluzowej. Najczęściej zgaga sugeruje chorobę refluksową przełyku, która polega na upośledzeniu kurczliwości dolnego zwieracza przełyku i zarzucania treści pokarmowej do jego światła. Jeżeli chcemy uniknąć zgagi, postawmy na mniejsze porcje posiłków spożywane częściej oraz wstrzymajmy się od późnych kolacji. Dodatkowo warto obserwować, które potrawy wzmagają objawy zgagi, aby na przyszłość po prostu ich unikać. Natomiast szybką ulgę w leczeniu zgagi przyniosą preparaty zobojętniające kwaśny sok żołądkowy np. omeprazol oraz leki prokinetyczne, które przyspieszą perystaltykę przewodu pokarmowego.

Ból brzucha

Ból brzucha to bardzo częsta dolegliwość, która może być związana z przejściowymi zaburzeniami w obrębie przewodu pokarmowego. W okresie świątecznym może sugerować nadmierne wypełnienie żołądka, w którym treść pokarmowa naciska na ściany i powoduje jego bolesność. Ból brzucha umiejscowiony w dolnej części może sugerować przepełnienie jelit i związane z tym nadmierne ciśnienie w nich panujące, które powinno ustąpić po wypróżnieniu lub oddaniu gazów. Kurczowe bóle brzucha mogą natomiast wskazywać na zatrucie pokarmowe, które najczęściej jest połączone z biegunką lub wymiotami. W przypadku bólu brzucha można sięgnąć po preparaty rozkurczające z drotaweryną lub leki prokinetyczne. Na biegunki i zatrucia najlepsze będą leki przeciwbakteryjne (np. nifuroksazyd) oraz węgiel aktywny w celu neutralizacji toksyn w jelitach i zmniejszenia częstości wypróżnień.

Oceń