Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Łazienka bezpieczna dla malucha

Łazienka bezpieczna dla malucha

Łazienka bezpieczna dla malucha

Istnieją takie miejsca w domowym zaciszu, które musimy mieć stale na oku, zwłaszcza, gdy pojawia się dziecko. Zagrożenie może czaić się wszędzie, trzeba zatem być czujnym i zawczasu minimalizować wszelkie ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji.

Szczególnie problematyczna może być łazienka – przestrzeń, która mocno przyciąga maluchy. Nie zawsze jest to jednak miejsce, w którym najmłodsi są w pełni bezpieczni. O czym trzeba pamiętać, aranżując łazienkę, z której korzystają dzieci, aby maksymalnie ograniczyć ewentualne zagrożenia?

Poniżej przedstawiamy szereg prostych porad i wskazówek, co zrobić, żeby zoptymalizować domową przestrzeń i dostosować ją do potrzeb bezpieczeństwa małych użytkowników.

Usunięcie wszystkich niebezpiecznych substancji z zasięgu małych rączek

Dzieci są zazwyczaj niezmiernie ciekawe świata. Dlatego też z wielką chęcią zaglądają wszędzie tam, gdzie tylko się da. Szczególnie niebezpieczne mogą być dla nich domowe środki czystości oraz kosmetyki przechowywane w łazienkach. Dziecko może spróbować je wypić lub przypadkowo wylać na siebie, podrażniając delikatną skórę.

Aby temu zapobiec, należy zawsze i bezwzględnie trzymać całą domową chemię poza zasięgiem najmłodszych, najlepiej w zabezpieczonych, zamkniętych szafkach, których nawet najsprytniejsze małe rączki nie dadzą rady samodzielnie sforsować.

Instalacja pod specjalnym nadzorem

Wszystkie urządzenia elektryczne zawsze budzą dziecięcą ciekawość. Warto trzymać je zatem w miejscach, do których najmłodsi nie mogą się dostać. Niektóre elementy instalacji znajdują się jednak stosunkowo nisko, a ich całkowite zakrycie ze względów czysto funkcjonalnych nie wchodzi w rachubę. Przede wszystkim mowa o łazienkowych gniazdkach elektrycznych.

Przepisy przeciwporażeniowe zalecają, aby wszystkie gniazda montowane w łazience były wyposażone w specjalną klapkę z dodatkową uszczelką, która zapobiega dostaniu się wody do wnętrza instalacji. Modele tego typu oferuje na przykład internetowy sklep elektryczny Gajwer.pl.

Czasami może to jednak nie wystarczyć. Wówczas warto zamontować dodatkowe zatyczki do gniazdek. Są to zazwyczaj proste elementy z tworzywa sztucznego, które wkłada się bezpośrednio do gniazd. Dzięki temu jesteśmy w stanie uchronić maluchy przed porażeniem prądem.

Niebezpiecznie śliska wanna i brodzik

Wanna to uwielbiana przez maluchy przestrzeń do przyjemnej kąpieli oraz nieskrępowanej zabawy. Może być ona jednak również dość niebezpieczna, grożąc poślizgnięciem i upadkiem. Aby temu zapobiec, warto zamontować na stałe specjalne, gumowe maty antypoślizgowe, dzięki którym nasz maluch będzie stabilnie stał i siedział w wannie lub brodziku. Dodatkowo powinno się zakrywać ręcznikiem na czas wychodzenia z wanny metalowe elementy, jak kran, bateria prysznicowa itp., o które łatwo się uderzyć.

Woda w przestrzeni łazienki

Kąpiel to okazja do świetnej zabawy, podczas której woda rozchlapuje się na wszystkie strony. Należy zwrócić na to szczególną uwagę, aby nie doprowadzić do poślizgnięcia na mokrej posadzce. Warto zakupić zatem specjalne dywaniki, które dodatkowo zwiększają komfort malucha tuż po wyjściu z wanny.

Odpowiednie warunki cieplne – ile stopni powinno być w łazience?

Łazienka to przestrzeń, w której muszą panować szczególne warunki, zwłaszcza pod względem temperatury. Zazwyczaj powinna być ona o 2-3 stopnie wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach. Szczególnie trzeba o to dbać, gdy z łazienki korzystają dzieci, bardzo wrażliwe na zmiany temperatur.

Rozwiązaniem staje się przyjemne ogrzewanie podłogowe, dające komfortowe odczucie ciepłej posadzki. Jeśli uważamy, że temperatura wciąż jest zbyt niska, można zakupić także niewielkie, kompaktowe grzejniki naścienne, które skutecznie i szybko dogrzewają każde wnętrze.

Praktyczna blokada sedesu

Oczywiście na wszystkich szafkach w całym domu powinniśmy zamontować specjalne blokady, które chronią zawartość przed ciekawskimi odkrywcami. Oprócz szuflad i półek warto także zabezpieczyć sedes.

Jeśli obawiamy się, że dziecko mogłoby przytrzasnąć sobie palce, wówczas warto zakupić po prostu wolnoopadającą deskę. Jeżeli natomiast zależy nam na tym, żeby nie miało w ogóle dostępu do wnętrza, wtedy można zakupić blokadę, która całkowicie uniemożliwi uniesienie klapy.

Pełne bezpieczeństwo małego odkrywcy

Nieustanna chęć poznawania świata przez najmłodszych przyjmuje rozmaite oblicza i niesie różne zagrożenia. Oczywiście nie jesteśmy w stanie uchronić dzieci przed wszystkim, warto jednak wyeliminować największe ryzyko, aby maluch mógł spokojnie korzystać ze wszystkich przestrzeni, nawet tak niebezpiecznych jak łazienka. Pozwoli to na przyjemne odkrywanie domowych zakamarków, bez bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia dziecka.

Oceń