Together Magazyn » Art. zewnętrzny » 9 na 10 osób nie wie o tej chorobie – test na białko w moczu może uratować Twoje nerki!

9 na 10 osób nie wie o tej chorobie – test na białko w moczu może uratować Twoje nerki!

W Polsce sytuacja osób zmagających się z chorobami nerek jest bardzo zła. Obecnie choruje nawet 4,5 miliona osób, z czego zaledwie niewielka ilość wie o chorobie.

Do lekarza zgłaszamy się najczęściej, gdy czujemy dyskomfort lub gdy coś nas boli. W przeciwnym razie najczęściej unikamy wizyt w przychodni i badań profilaktycznych, takich jak test na białko w moczu.

Należy pamiętać, że w przypadku nerek „nie doczekamy się na sygnały ostrzegawcze” ponieważ, nerki praktycznie nie bolą. Nawet kiedy są zniszczone w 90% i pracują resztkami sił – nie odczujemy bólu. Jest to powód, dla którego tak wiele osób trafia do nefrologa zbyt późno. Czasem jedynym ratunkiem są dializy lub przeszczep nerek.

Objawy chorych nerek

Zaczyna się niewinnie – ospałość, częstsze bóle głowy, obrzęki czy świąd skóry. Czy tak niewinne sygnały mogą zwiastować niewydolność nerek? Mogą. Nerki to najważniejszy filtr organizmu. Przepływająca przez nie krew ulega filtrowaniu – nerki usuwają toksyny i zbędne produkty przemiany materii, natomiast zatrzymują np. składniki budulcowe.

Kiedy nerki przestają działać prawidłowo organizm zaczyna powoli „zatruwać” się substancjami, które nie są prawidłowo usuwane. Na domiar złego, przez nieszczelną barierę filtracyjną w nerkach zaczynają uciekać również cenne składniki, takie jak białka. Powoduje to wiele zaburzeń w organizmie i prowadzi nieuchronnie do zaprzestania pracy nerek – jak wiadomo, człowiek bez nerek nie przeżyje.

Skąd biorą się zaburzenia pracy nerek?

Głównymi winowajcami są cukrzyca, nadciśnienie tętnicze krwi, przyjmowanie dużej ilości leków oraz dieta zawierająca dużo „sztucznych” dodatków. Zaleca się, aby osoby z grupy ryzyka wykonywały badanie na białko w moczu przynajmniej raz w roku.

Test na białko w moczu z apteki

Jest to proste badanie, które można przeprowadzić samodzielnie. Jeżeli chcesz wykonać w domu badanie nerek wybierz test na albuminę w moczu. Albumina jest to największe białko krwi, którego zadaniem jest transport innych cząsteczek oraz zatrzymywanie wody. Badanie albuminy jest bardziej dokładne niż badanie białka.

Paski do badania albuminy zanurza się w moczu pobranym do specjalnego pojemniczka dołączonego do zestawu testowego. Pozwala to na szybkie sprawdzenie czy Twoje nerki działają prawidłowo. Jeżeli wynik testu wskaże, że w moczu znajduje się zbyt duża ilość albuminy należy skonsultować się z lekarzem. Przeprowadzanie badań profilaktycznych pozwala zapobiegnąć rozwojowi choroby nerek. Takie badanie można wykonać również u najmłodszych. Białko w moczu u dzieci może pojawić się na skutek gorączki lub tak jak u dorosłych – może być pierwszym sygnałem ostrzegawczym, że nerki przestają działać prawidłowo!

Badanie na obecność białka w moczu jest elementem profilaktyki i stanowi bardzo często pierwszy etap rozpoznania choroby nerek. Jest to najtańsze i najłatwiej dostępne badanie, jakie można wykonać samodzielnie. Taki sposób monitorowania nerek jest zalecany również przez lekarzy.

Sprawdź więcej informacji na stronie labhome.pl

Oceń