Polacy, niezależnie od tego, w jakim kraju przebywają, imponują pracowitością i zaradnością. Wielu naszych rodaków ułożyło już sobie życie poza granicami ojczyzny i nie deklarują szybkiego powrotu na stałe. Nie zmienia to faktu, że często zwracają uwagę na tęsknotę za rodziną. I polskim smakiem.
Liczy się tylko cena?
Jeśli chodzi o produkty spożywcze, chyba jednak nie do końca. Jak wynika z badania zrealizowanego w ramach kampanii „Polska smakuje każdego dnia”, aż 73% mieszkańców województwa pomorskiego deklaruje, że jest w stanie zapłacić więcej za produkt rolno-spożywczy wiedząc, że pochodzi on z Polski. Badanie zrealizowano w dniach 14–15 marca 2017 w grupie 1038 osób powyżej 16. roku życia przez SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel w ramach kampanii promocyjnej „Polska smakuje każdego dnia”.
A zatem, robiąc zakupy, patrzymy nie tylko na cenę. Wprawdzie to wciąż najważniejszy czynnik, na który zwracamy uwagę podczas zakupów (61%), ale niemal równie ważne są dla nas smak (53%) oraz skład (50%). Tymczasem dla mieszkańców Pomorza najważniejszy jest smak (53%), w dalszej kolejności skład (51%), kraj pochodzenia produktu (44%) oraz rodzaj uprawy lub hodowli (38%). Cena jest dopiero piątą rzeczą, na którą Pomorzanie zwracają uwagę podczas zakupów (36%).
Wyniki tego badania świadczą o dużej świadomości polskich konsumentów. Coraz lepiej wiemy, jak i gdzie szukać produktów dobrej jakości, dobra żywność to gwarancja pysznej i zdrowej kuchni – komentuje Witold Boguta, Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
Tradycyjne smaki i tradycyjne Święta
Święta Wielkanocne to jeden z najważniejszych momentów kiedy możemy nacieszyć się polskimi smakami. Najczęściej spędzamy je z rodziną – tak deklaruje 80% Pomorzan. To właśnie czas spędzony z najbliższymi (66%) oraz świąteczna atmosfera (52%) są dla nas najważniejsze podczas Wielkanocy.
Wielkanoc to czas zatrzymania i powrotu do podstawowych wartości, jakimi są rodzina, zacieśnianie więzi, relacje z bliskimi. Świąteczna atmosfera to miejsca, bliscy, a także smaki potraw, jakie spożywamy. Zasiadając przy wspólnym stole, wytwarzamy bardzo intymną atmosferę. Kiedy spędzamy święta w tradycyjny sposób, stajemy się elementem wspólnoty. To nam daje poczucie bezpieczeństwa, spokój i radość – mówi Magdalena Chorzewska, psycholog i trenerka rozwoju osobistego.
Za granicą brakuje nam polskich smaków
Prawdziwą wartość polskich produktów doceniamy najbardziej z perspektywy, dlatego twórcy kampanii „Polska smakuje każdego dnia” zwrócili się o opinię Polaków, którzy przez jakiś czas mieszkali za granicą. Okazuje się, że w trakcie pobytu z daleka od kraju najbardziej brakowało im polskiego pieczywa (41%), naszych tradycyjnych potraw, takich jak pierogi, bigos czy zupy (41%), mięs i wędlin (38%), produktów mlecznych (13%) oraz owoców i warzyw (9%).
Tradycyjne produkty i potrawy jednoznacznie kojarzą się z domem, bliskością i rodziną. To smaki, do których wracamy i których nieustannie szukamy – twierdzi psycholog.
Tęsknota za polskim jedzeniem wpływa na to, co kupujemy po powrocie z zagranicy. Aż 65% Polaków, którzy mieszkali poza Polską po powrocie do kraju chętniej niż przed wyjazdem sięga po naszą rodzimą żywność.
Dlaczego wybieramy polskie?
Wybór polskich produktów wynika nie tylko z sentymentu. Polskie produkty wyróżniają się na tle innych niższym stopniem przetworzenia, oryginalnością odmian i rodzajów oraz unikatowymi recepturami, dzięki którym polscy producenci uzyskują wyjątkowe smaki. Z badań wynika, że polskie produkty cenimy przede wszystkim za ich smak, jakość i świeżość.
Polscy rolnicy od lat uprawiają tradycyjne, unikatowe odmiany roślin, hodują sprawdzone rasy zwierząt, a polscy przetwórcy wykorzystują tradycyjne receptury do uzyskania wyjątkowych smaków i zapachów. Ponadto polskie produkty są na miejscu, można je łatwiej i szybciej przetransportować z zachowaniem świeżości i naturalności. Polskie zakłady są certyfikowane, poddawane kontrolom i gwarantują najwyższą jakość. Mamy świetne jedzenie, jedno z najlepszych w Europie. Nasze rodzime produkty są cenione w Europie, ale także na całym świecie. Polska żywność powstaje w czystym środowisku w dużej mierze według tradycyjnych metod produkcji, a artykuły, które trafiają do konsumenta są najczęściej niskoprzetworzone i zdrowe. Doceniajmy je i kupujmy polską żywność – zachęca Witold Boguta.