Together Magazyn » Aktualności » Styl boho w mieszkaniu – jakie dodatki wybrać i jak urządzić wnętrze?
jak ozdobić dom w stylu boho

Styl boho w mieszkaniu – jakie dodatki wybrać i jak urządzić wnętrze?

„La bohème” to francuskie określenie cyganerii, czyli środowiska artystycznego, które ponad wszystko ceniło sobie twórczą swobodę i wolność. Przedstawiciele bohemy odrzucali materializm i wszelkie konwenanse, czemu dawali wyraz w sztuce, ubiorze i… wystroju wnętrz.

Inspirowany bohemą wnętrzarski styl boho kładzie nacisk na różnorodność, naturalność i intuicję. To Ty decydujesz, jak wyglądają wnętrza Twojego domu, bo to Tobie mają one służyć.

Urządzając kolejne pomieszczenia w stylu boho, możesz sięgać po różne rodzaje tkanin i materiałów oraz dowolnie łączyć wzory i kolory. Bazą stylu jest naturalny minimalizm, który aranżujesz wedle własnego uznania.

Planując wystrój domu, nie musisz podążać za jakąkolwiek modą! To Ty i Twoje potrzeby są kluczem do wnętrz w stylu boho.

Styl boho – czym się charakteryzuje?

Swobodny i nonszalancki styl boho pozwala na bezpretensjonalne zestawianie kolorów i wzorów oraz łączenie nowoczesnych materiałów z przedmiotami vintage. W boho wnętrzach ma być przede wszystkim wygodnie, przytulnie i po Twojemu.

Relaks w salonie ma wprawiać Cię w dobry nastrój, gotowanie w kuchni powinno być czystą przyjemnością dla wszystkich Twoich zmysłów, a czas spędzony w sypialni sprzyjać efektywnemu odpoczynkowi.

Nadrzędnym atrybutem stylu boho jest różnorodność. Istnieje jednak kilka cech, dzięki którym możesz świadomie urządzić swoje mieszkanie lub dom w tym artystycznym stylu.

  • Kolory – naturalne i wyraziste; baza kolorystyczna stylu boho to przede wszystkim biel, beże i brązy, do których dobierasz dodatki i dekoracje w soczystych barwach, m.in. turkusu, pomarańczy, zieleni czy miodowej żółci.
  • Materiały – naturalne i pochodzące z recyclingu; bazę stanowią najczęściej drewniane meble, a mniejsze sprzęty i dekoracje mogą być wykonane z wikliny czy rattanu; wśród tekstylnych dodatków królują te zrobione z bawełny, lnu i wełny.
  • Komfort – to podstawa! Wnętrza w stylu boho mają być przede wszystkim wygodne, z miękkimi tekstylnymi sofami i fotelami, podręcznymi stolikami kawowymi i pufami, mięsistymi kocami, mnóstwem poduszek i patchworkowych narzut.
  • Łączenie nowoczesności z vintage – urządzając wnętrza w stylu boho, możesz sięgać zarówno po nowoczesne meble, jak i dodatki wyszperane na pchlich targach – w dowolnych proporcjach!
  • Dodatki inspirowane Orientem i Afryką – w tej kategorii mieści się wszystko, co możesz przywieźć z podróży (ręcznie tkane dywaniki, koce, narzuty i poduszki w etniczne wzory, ręcznie robione rzeźby, maski i makramy, kolorowa ceramika, patery, tace drewniane), ale również doniczkowe rośliny w stylowych kwietnikach czy trawy pampasowe w okazałych wazonach.

Efekt? Komfortowe i pełne uroku wnętrze, urzekające spokojną kolorystyką, z barwnymi akcentami i etnicznymi wzorami, idealne dla Ciebie i Twoich bliskich.

A teraz sprawdź, jakie dekoracje do wnętrz sprawią, że Twój salon, kuchnia i sypialnia zyskają „boho wymiar”. Sporo inspirujących przykładów znaleźliśmy w sklepie dekoracjadomu.pl.

Salon w stylu boho. Zobacz modne dodatki!

Urządzenie salonu w stylu boho jest stosunkowo proste. Jeśli masz jasną i naturalną bazę – artystyczny efekt boho uzyskasz dobierając doń odpowiednie dodatki. To mogą być etniczne dywaniki, poduszki w awangardowe wzory, grube i mięsiste koce czy lampiony i lampy wiszące, wykonane z naturalnych materiałów…

Niezawodnym sposobem jest również sięgnięcie po rośliny. W przypadku boho sprawdzą się zarówno duże i zielone rośliny doniczkowe w efektownych kwietnikach, jak i suszone trawy w nietuzinkowych dekoracyjnych wazonach.

wazon metalowy antyczne złoto

Wazon metalowy antyczne złoto 53 cm fot. dekoracjadomu.pl

Świetnym przykładem kwietnika w stylu boho będzie kwietnik z osłonką Swen Natural. Nowoczesna konstrukcja została wykonana z czarnego metalu, który artystycznie kontrastuje z wiklinową osłonką na doniczkę. Trawy pampasowe i suszone bukiety doskonale będą się prezentować np. w wysokim (aż 53 cm!) wazonie metalowym antyczne złoto.

kwietnik z osłonką swen natural
Kwietnik z osłonką Swen Natural 80 cm fot. dekoracjadomu.pl

Elementy boho w kuchni. Sprawdź propozycje

Z salonów płynnie przejdźmy do kuchni. Tym bardziej, że te coraz częściej są otwarte na salon lub stanowią jego integralną część. Styl boho do kuchni wprowadzimy sięgając m.in. po etniczną ceramikę, podstawki, patery i drewniane tace do serwowania.

patera na ciasto 3 poziomy drewno mango
Patera na ciasto 3 poziomy drewno mango fot. dekoracjadomu.pl

Na kuchennym blacie możesz ustawić trzypiętrową etażerkę – paterę na ciasto z drewna mango, której kolejne poziomy opierają się na stylizowanej nodze w złotym kolorze. Obok niej doskonale będą się prezentować drewniane deski, różnego rodzaju podstawki i miseczki oraz podręczne patery na drobne przekąski, takie jak choćby okrągła taca z przegródkami z drewna teakowego.

patera na przekąski drewno teak
Patera na przekąski drewno teak 34 cm fot. dekoracjadomu.pl

Sypialnia blisko natury. Zobacz jak styl boho odmieni wnętrze

Styl boho z naturalnymi materiałami, bielą i jasnym beżem jest doskonałą bazą dla aranżacji, w której odpoczynek będzie naprawdę efektywny! Ozdoby do wnętrz sypialnianych należy dobierać z rozwagą, by nie przytłaczały i nie utrudniały wyciszenia.

lustro ścienne wyplatane z rafii
Lustro ścienne wyplatane z rafii 50 cm fot. dekoracjadomu.pl

W tej roli doskonale sprawdzą się lustra dekoracyjne z wiklinowymi lub rattanowymi ramami, które będą subtelnie dekorować pomieszczenie oraz pięknie odbijać i rozpraszać światło. Przykłady? Proszę bardzo!

  • Lustro ścienne Tropi Rafia – to lustro w kształcie oka, którego rama została wykonana z rattanu i włókien rafii w naturalnej, słomkowej barwie.
  • Lustro ścienne wyplatane z rafii – to okrągłe lustro w niezwykłej ramie plecionej z rafii, którego środek zdobią naturalne drewniane koraliki.
lustro ścienne tropi rafia
Lustro ścienne Tropi rafia 44×31 cm fot. dekoracjadomu.pl

Niewielka średnica luster sprawia, że najlepiej prezentują się w zestawach. Możesz połączyć je na ścianie z innymi lustrami bądź z dowolnymi dekoracjami, np. plakatami lub zdjęciami w drewnianych ramach, makramami czy maskami.

Oceń