Together Magazyn » Aktualności » Startup – na dobry początek

Startup – na dobry początek

 

Każdy biznes zaczyna się od pomysłu, a dobra koncepcja to już bardzo wiele, w myśl powiedzenia „pieniądze leżą na ulicy”. Problemy może sprawiać realizacja pomysłów biznesowych. Wszelkie uproszczenia dla początkującego przedsiębiorcy są zawsze mile widziane. A co w sytuacji, gdy mamy tylko i wyłącznie dobre pomysły, bez środków własnych? Rozwiązaniem może być idea start-up.

Co to jest startup?

Startup można inaczej określić jako rozruch przedsiębiorstwa. Właśnie w okresie startowym zaczynają się krystalizować określone koncepcje, które w przyszłości mają zaprocentować ustaleniem modelu biznesowego i osiąganymi zyskami. Zanim to jednak nastąpi, trzeba przebrnąć przez etap prób i błędów – te będą nieuniknione. Celem fazy startup nie jest zatem osiąganie zysku za wszelką cenę, lecz dążenie do rozwoju. Słowem: jest to forma biznesowego eksperymentu. Dopiero gdy pomysł stworzony w startupie spotka się z uznaniem, do gry włączają się inwestorzy, którzy finansują powodzenie całego przedsięwzięcia. W momencie gdy firma zaczyna przynosić zyski, następuje jej przejęcie lub fuzja, praktycznie przestaje być startupem.

Firma czy start-up?

Osoby, które wcześniej nie spotkały się z pojęciem startup, mogą w ten sposób postrzegać wszelkie firmy, które rozpoczynają działalność na rynku. Jednak nie każda młoda firma prowadzi tę działalność. Na przykład, jeśli otwieramy sklep i mamy sprecyzowany model biznesowy, praktycznie od razu wpisujemy się w określony schemat funkcjonowania na rynku. Natomiast idea startup opiera się na innowacyjności i poszukiwaniu nowych rozwiązań, nawet kosztem braku zakładanego zysku w początkowej fazie działalności. Z tych powodów wiele firm rozpoczynających działalność w ramach startupów funkcjonuje w obszarze wysokich technologii. Przykładowo, nowatorstwo jest już wpisane w sam proces tworzenia oprogramowania komputerowego czy aplikacji na smartfony. Startup wydaje się w takich przypadkach naturalnym wyborem.

Wady i zalety startupów

Startup należy postrzegać jako formę zdobywania cennych doświadczeń. Na tym polega jego ogromna wartość, również szkoleniowa. Nie każde przedsięwzięcie tego typu musi się zakończyć powodzeniem; natomiast niemal każdy startup jest znakomitym poligonem doświadczalnym dla młodych przedsiębiorców, którym zależy na rozwoju. Zaletą startupów są niskie koszty prowadzenia działalności, natomiast zysk może się okazać wyższy niż w przypadku standardowego modelu biznesowego. Może tak być, lecz nie musi. Konieczność ponoszenia ryzyka to norma w przypadku startupu. Jednak przykłady takich przedsięwzięć, jak Facebook, Uber czy Dropbox, dobitnie wskazują, że ryzyko może się opłacić.

Dla kogo startup

Obserwując rozwój współczesnych startupów, można przyjąć, że jest to domena młodych, kreatywnych osób, które realizują swoje pasje na polu nowych technologii. Nie można jednak zawężać startupów wyłącznie do branży high-tech, choć tam rzeczywiście najłatwiej o sukces. Startup ma przecież to do siebie, że nie znosi ograniczeń. Faza eksperymentów i krystalizowania się biznesplanu nie powinna opiera się na barierach. Warunek jest jeden: nie można zakładać, że na pewno się nam uda. Podsumowując, startup jest dobrym rozwiązaniem dla osoby, która może poczekać na zyski, bo ma świadomość, że czas i pomysły są najbardziej wartościową inwestycją w przyszłość.

3/5 – (2 głosów)