ZdrowyPrzedszkolak.org to kampania na rzecz naturalnej diety. Jej celem jest poprawa jakości i poszerzenie świadomości w zakresie naturalnego odżywiania wśród dzieci, rodziców i pracowników placówek edukacyjnych.
W projekcie duży nacisk kładzie się przede wszystkim na naturalne odżywianie oparte na produktach najmniej przetworzonych, czyli takich, które przeszły krótką drogę od producenta do znalezienia się na talerzu. Produkty te mają najwyższą wartość odżywczą, a co za tym idzie, są najlepiej przyswajalne przez organizm. Dobrze zbilansowana i urozmaicona dieta pozwala na dostarczenie szybko rozwijającym się dzieciom odpowiedniej ilości składników odżywczych.
Zwracamy uwagę na sezonowość produktów i ich pochodzenie. Zależy nam, by w pierwszej kolejności były używane produkty z naszego regionu. Dzięki temu nie narażamy dzieci na kontakt z substancjami toksycznymi, które są używane do transportu owoców z krajów oddalonych o kilka tysięcy kilometrów. Unikamy żywności wysokoprzetworzonej, w której jest bardzo dużo węglowodanów prostych, czyli cukru białego, syropu fruktozowo-glukozowego. W tego typu produktach ukryta jest również bardzo duża ilość soli oraz szereg innych substancji chemicznych, które nie są obojętne dla organizmów dzieci – mogą stymulować układ nerwowy, a tym samym powodować nadpobudliwość czy brak koncentracji podczas zajęć.
Założeniem projektu jest praca nie tylko z pracownikami placówek, ale także z rodzicami i dziećmi. Połączenie edukacji żywieniowej na tych trzech poziomach przynosi bardzo dobre i trwałe rezultaty zmiany nawyków żywieniowych. Ważna jest komunikacja miedzy pracownikami placówki i rodzicami oraz informowanie ich co się dzieje, jakie zmiany zachodzą w przedszkolu i dlaczego to robimy.
Kolejny poziom to praca z dziećmi. Nic nie przyspieszamy, dajemy dzieciom czas na zmiany, staramy się wprowadzać raz na miesiąc jedną lub dwie nowe potrawy. W zależności od rodzaju jedzenia organizujemy dodatkowo warsztaty i pogadanki. Przykładem jest wprowadzenie do jadłospisu owsianki w Przedszkolu Kota Edwarda. Proces trwał około 6 miesięcy. Część dzieci jadła owsiankę w domu, część nawet nigdy jej nie spróbowała. Trzeba było działać powoli i rozważnie. Jak jest dzisiaj? Dzieci na śniadanie w przedszkolu jedzą owsiankę na wodzie, osobno podawane są dodatki, tj. orzeszki, suszone owoce. Dzieci mogą same dodawać je według własnego uznania. Udało się wyeliminować słodzone, przetworzone płatki, a najmłodsi lubią zdrowe śniadanie. Dzieci piją napary ziołowe, kawę zbożową, wodę. Pracownicy przedszkola dbają, by dzieci otrzymywały posiłki uwzględniające sezonowość.
Chcesz wziąć udział w kampanii?
Wystarczy wejść na stronę zdrowyprzedszkolak.org, wyrazić chęć wzięcia udziału w projekcie i dostarczyć jadłospis do weryfikacji. Nasi dietetycy dadzą wskazówki, jak można go zmienić, aby był dobrze zbilansowany i jak zamienić produkty wysokoprzetworzone na naturalne. Pokazujemy też, że często koszt naturalnych produktów jest niższy od tych wysokoprzetworzonych. Można również korzystać bezpośrednio z gotowych przepisów umieszczonych na naszej stronie zdrowyprzedszkolak.org oraz w wielu publikacjach na temat zdrowego odżywiania.
Dietetyk, moderator projektu ZdrowyPrzedszkolak.org