Together Magazyn » Aktualności » Śpiwory puchowe vs. syntetyczne – co wybrać na wyprawę?
najlepszy śpiwór na wyprawę pod namiot

Śpiwory puchowe vs. syntetyczne – co wybrać na wyprawę?

Zdrowy, dający regenerację i odpoczynek sen to jeden z najważniejszych kryteriów, które wpływają na powodzenie wyprawy górskiej. Wszak organizm po całym dniu aktywności i mobilizacji potrzebuje kilku godzin na naładowanie baterii i ogrzanie, dlatego zanim wyruszysz w górską wyprawę, koniecznie zaplanuj, jaki śpiwór turystyczny zabierzesz ze sobą. Nasz artykuł ma za zadanie porównać śpiwór puchowy z syntetycznym, dlatego jeśli jesteś na zakupie ekwipunku na wyprawę górską, koniecznie zobacz nasze zestawienie.

Dlaczego wybór śpiwora wyprawowego to tak ważna kwestia?

Nawet jeśli wyruszasz na komercyjną wyprawę górską, musisz liczyć się z tym, że będziesz wiódł życie nomada, z wszystkimi przywilejami i wadami tego stylu podróżowania. Jednym z najważniejszych elementów Twojego ekwipunku będzie śpiwór ekspedycyjny, który musi być nie tylko ciepły, ale i wygodny w transporcie, rozkładaniu, składaniu i przechowywaniu. Te wszystkie cechy sprawią, że nie tylko odpoczniesz i zregenerujesz się po wspinaczce, ale także bez większych problemów zabierzesz śpiwór ze sobą.

Śpiwór puchowy – poznaj jego właściwości

W wysokich górach panują zmienne i często ekstremalnie trudne warunki atmosferyczne, a sam namiot, choć jest niewątpliwą ochroną przed wiatrem, może nie zagwarantować komfortu termicznego, szczególnie w nocy. Absolutną koniecznością jest posiadanie wysokiej jakości śpiwora z puchu, który będzie gwarantował uczucie ciepła nawet przy temperaturach do -39°C. Bez względu na rozwój technologii wciąż to puchowe wypełnienie należy do najcieplejszych i przede wszystkim najlżejszych, co niewątpliwie ma znaczenie podczas wyprawy w góry. Producenci śpiworów puchowych dbają również o wysoką możliwość kompresji produktów, która ułatwia transport i przechowywanie ekwipunku.

Jak dbać o śpiwór puchowy?

Śpiwór z gęsiego puchu posiada doskonałą trwałość, co sprawia, że nawet po wielokrotnych praniach wciąż zachowuje swoje pierwotne właściwości, choć aby puch nie uległ zbryleniu podczas prania, należy przestrzegać zaleceń producenta. Dbanie o śpiwór puchowy to absolutna konieczność, jeśli chcesz korzystać z niego przez lata, a wierzymy, że jego niezawodna jakość sprawi, że stanie się on wyborem na wiele górskich wypraw. Warto wspomnieć, że puchowy śpiwór należy wietrzyć po użyciu i raczej nie przechowywać go złożonego. Dlaczego? Ściśnięty puch będzie tracił sprężystość, a przy tym będą zmniejszały się jego właściwości termoregulacyjne.

Śpiwór wysokogórski syntetyczny – czy to dobry wybór?

Jeśli aktualnie nie dysponujesz większym budżetem, który możesz przeznaczyć na zakup polskiego śpiwora puchowego, alternatywą będzie śpiwór syntetyczny. Choć producenci wciąż je doskonalą, nie są one w stanie zagwarantować aż takiego komfortu termicznego jak puchowe odpowiedniki. Nie oznacza to jednak, że są bezużyteczne w górach! Musisz jednak pamiętać, że śpiwory syntetyczne kompresowanie degraduje jeszcze szybciej niż puchowe, dodatkowo każde pranie przyspiesza ich zużycie.

Gdzie kupić najlepszy śpiwór alpinistyczny?

Jeśli Twoja wyprawa należy do tych bardziej wymagających, zachęcamy, aby wcześniej skompletować odzież i ekwipunek, koniecznie zwracając uwagę na wysoką jakość wykonania i opinię użytkowników. Bez wątpienia osoby, które mają doświadczenie w górskich ekspedycjach, bardziej docenią produkty wykonane z kaczego lub gęsiego puchu niż te wypełnione syntetyczną ociepliną. Od wielu lat czołową marką specjalizującą się w outdoorowej odzieży i akcesoriach z puchu gęsiego jest Pajak – rodzinna firma, znana na rynku od 1983 roku. To właśnie śpiwory puchowe marki Pajak polecamy na górskie wyprawy, gdzie panować będą zmienne i trudne warunki atmosferyczne.

Oceń