Kładziesz się spać, a rano wstajesz i jesteś dalej zmęczony? Przyczyn tego stanu może być kilka. W ostatnich latach statystyki bezsenności szybują w górę. Stres, problemy natury psychicznej, nadmierne obciążenie, przepracowanie – wszystkie te czynniki mogą wpływać na komfort naszego snu. Jak poradzić sobie z bezsennością i odzyskać energię?
Przyczyny bezsenności
Coraz więcej osób ma dziś problemy ze snem. Kładziemy się wieczorem, a rano wstajemy wykończeni kolejną bezsenną nocą. Cały następny dzień jesteśmy zmęczeni, rozdrażnieni, mamy problemy z koncentracją. Przyczyn takiego stanu może być kilka:
- Chodzimy zbyt późno spać, a rano musimy wstać
- Budzimy się, ale nie wstajemy od razu, tylko dosypiamy
- Stresujemy się
- Chrapiemy
- Budzimy się często w nocy, np. z powodu potrzeby wizyty w toalecie, skurczów mięśni
- Cierpimy na bezsenność spowodowaną zbyt niskim poziomem melatoniny.
Kilka zasad zdrowego, regenerującego snu
Za nasz zegar biologiczny odpowiada m.in. melatonina, hormon wytwarzany w naszym organizmie. To właśnie poziom melatoniny reguluje rytm dnia i nocy. Wydzielając się wieczorem, wywołuje uczucie senności i umożliwia głęboki, odżywczy sen. Żeby się wysypiać, musimy zadbać o jej odpowiedni poziom w organizmie. Jak to zrobić?
- Starajmy się zaplanować dni tak, żeby pora snu była zawsze taka sama, także w weekendy
- Gdy budzik zadzwoni rano, wstańmy od razu, nie ustawiajmy drzemek. Może to doprowadzić do tego, że organizm wpadnie w fazę snu głębokiego i gdy wstaniemy, będziemy bardziej zmęczeni niż wcześniej
- Kładąc się spać, wszystkie stresujące sytuację zostawmy za sobą, zrelaksujmy się, pomyślmy o czymś miłym
- Zadbajmy o to, by miejsce do spania było przytulne, takie, w którym czujemy się dobrze
- Zadbajmy o wygodny materac
- Wietrzmy sypialnie przed spaniem. W pomieszczeniu nie powinno być za ciepło
- Łóżko niech służy tylko do spania, nie oglądajmy w nim telewizji, a nawet nie czytajmy książki, bowiem to może zakłócić sen
- Przed pójściem spać warto się wyciszyć, posłuchać relaksującej muzyki, poczytać książkę, wziąć kąpiel
- Przed snem warto wybrać się na krótki spacer. Odpręży to nasze mięśnie, oczyści głowę i pomoże w lepszym śnie
- Nie jedzmy przed snem obfitych, ciężkostrawnych potraw
- W razie potrzeby sięgnijmy po Melatoninę w tabletkach, które pozwoli przywrócić odpowiedni poziom hormonu w organizmie. Szczególnie przyda się osobom pracującym zmianowo i na wypadek podróży ze zmianą strefy czasowej.
Chrapanie? Niestety ta przypadłość może doprowadzać do bezdechów i nocnego wybudzania. Na rynku dostępne są preparaty, które minimalizują chrapanie. Warto się z nimi zapoznać.
Jeśli cierpimy na bezsenność, pomyślmy, dlaczego tak się dzieje. Jeśli znajdziemy przyczynę, może uda nam się zminimalizować problem. Pomóc może wizyta u psychologa, który nauczy, jak radzić sobie ze stresem. Dobrym wyborem jest też Melatonina – odpowiedni preparat pozwoli uzupełnić jej poziom w organizmie, więcej znajdziesz na https://melatonina.pl/.
Dobry sen – lepszy dzień
Stosując się do wszystkich zaleceń, sprawimy, że po dobrze przespanej nocy obudzimy się zregenerowani i gotowi stawiać czoła nowym wyzwaniom. Człowiek wypoczęty, to człowiek uśmiechnięty i pozytywnie nastawiony do życia. Pamiętajmy, że zdrowy sen wpływa na cały nasz układ odpornościowy i zdrowe serce!