Together Magazyn » Więcej » Gdzie na spacer z dzieckiem?

Gdzie na spacer z dzieckiem?

Aglomeracja Trójmiejska jest otoczona zarówno pięknymi lasami, wzgórzami morenowymi, jak i plażami. Nie brakuje tutaj miejsc do czynnego wypoczynku lub długich spacerów z dziećmi. Na które warto zwrócić szczególną uwagę?

Ulubionym miejscem spacerów dla tysięcy mieszkańców Trójmiasta jest pas nadmorski. Praktycznie trasę od granicy Nowego Portu i Brzeźna aż do Sopotu-Kamiennego Potoku można bez trudu pokonać, korzystając z alejek o utwardzonej nawierzchni. Problemów nie sprawi zatem prowadzenie dziecięcego wózka. Jest to również ulubione miejsce rowerzystów. Wycieczka całym pasem nadmorskim to oczywiście odległość kilkunastu kilometrów, zatem jej piesze pokonanie może kosztować sporo czasu i wysiłku. Warto jednak skorzystać z niepowtarzalnego uroku nadmorskiego brzegu i świeżego powietrza, , nawet kosztem krótszego dystansu, zwłaszcza jeśli spacerujemy z dziećmi.

Gdynianie tradycyjnie spacerują po Skwerze Kościuszki i Bulwarze Nowowiejskiego. To również atrakcyjne miejsca, choć w sezonie turystycznym mocno zatłoczone. Kolejnym obowiązkowym punktem na gdyńskiej mapie spacerów jest Orłowo. Warto odwiedzić nie tylko molo, ale i pobliski park. Parki są także dużą atrakcją dla spacerowiczów w Sopocie. Na sopockim molo również nie brakuje rodzin z dziećmi, niezależnie od pory roku.

Najsłynniejszym gdańskim parkiem jest oczywiście Park Oliwski. To miejsce – tłumnie oblegane przez spacerowiczów, zwłaszcza w weekendy – wyróżnia się wyjątkowym urokiem, pięknie zachowaną i pielęgnowaną roślinnością, wśród której można znaleźć rzadkie okazy. Zwiedzających przyciąga też oranżeria. W oliwskim parku nie brakuje urokliwych zakątków i alejek, które mają swój niepowtarzalny klimat.

W Oliwie na uwagę zasługują jeszcze inne miejsca, spośród których warto wymienić Wzgórze Pachołek, z widokową wieżą, ogród zoologiczny i Dolinę Radości. Zwłaszcza to ostatnie miejsce niekiedy jest niedoceniane, całkiem niesłusznie, przez mieszkańców Trójmiasta. Otoczona Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym Dolina Radości to wspaniały szlak do pieszych wędrówek. Malowniczy krajobraz bardziej tu przypomina górskie niż morskie pejzaże. Choć sama Dolina jest nieznacznie oddalona od ruchliwych ulic i dzielnic, można odnieść wrażenie, że jest odległą, cichą i spokojną enklawą.

Chociaż tereny zielone w Trójmieście często są, niestety, dewastowane lub anektowane przez kierowców na parkingi, i tak nie można narzekać na ich brak w obrębie całej aglomeracji. Gdańskie parki, niekoniecznie te najpopularniejsze, są idealnym miejscem do rekreacji dla całych rodzin. Warto wybrać się do Parku Regana na gdańskim Przymorzu, gdzie już od kilku lat funkcjonuje Kraina Zabawy dla dzieci w różnym wieku. Obiekt ten właśnie został powiększony kosztem zagospodarowania nieużytków między ulicami Pomorską i Piastowską. Nowe, oświetlone alejki zyskali zarówno miłośnicy spacerów, jak i jazdy na rowerze. Łącznie na terenie parku można korzystać z trzech placów zabaw wyposażonych w nowoczesne sprzęty. Jeśli ktoś jeszcze nie odkrył terenów spacerowych w Parku Jelitkowskim, Brzeźnieńskim czy Oruńskim, powinien nadrobić te zaległości. Również niewielkie parki, jak Park Kuźniczki we Wrzeszczu, mają swój niewątpliwy urok.

Oceń