Już niebawem druga edycja kampanii „Sopot naturalnie”. Dlaczego nie może cię tam zabraknąć? Naturalnie dlatego, że o poważnych sprawach będziemy mówić w niepowtarzalnie miłej atmosferze na wyjątkowym pikniku zorganizowanym dla wszystkich Sopocian i nie tylko.
Najpierw zła wiadomość – w Unii Europejskiej marnuje się rocznie 88 mln ton żywności, a Polska niestety w tych statystykach zajmuje niechlubne 5. miejsce. To jeden z problemów, na który chcemy zwrócić uwagę.
Dobra wiadomość jest taka, że powstała kampania edukacyjna „Sopot naturalnie” – zainicjowana rok i adresowana głównie do mieszkańców Sopotu. Projekt ma na celu zmianę nawyków dotyczących produkcji odpadów, w szczególności plastikowych, lepszej segregacji śmieci, picia zdrowej sopockiej kranówki, ograniczenia marnowania żywności.
W drugiej odsłonie kampanii Sopot zachęca również m.in. do rozsądnych zakupów odzieżowych, wybierania artykułów wykonanych z naturalnych składników, bycia ekomobilnym i oszczędzania energii elektrycznej. Dbanie o przyrodę i ekologiczny styl życia to już dziś nie fanaberia, ale konieczność, a przy tym wyraz głębokiej społecznej świadomości i odpowiedzialności za siebie i za innych.
Najlepsza zaś jest informacja, że już 19 września, w sobotę, w godz. 11.00–15.00 na sopockim rynku odbędzie się wielki ekopiknik „Jestem ekoodpowiedzialny”. Zaprezentujemy na nim 9 kolejnych kroków do bycia bardziej ekoodpowiedzialnym. Ulotki oraz gadżety, które będą wspierać w podejmowaniu wyzwań (bawełniany worek, lunch box i ekonotatnik) będzie można odebrać podczas tego wyjątkowego spotkania.
Widzimy się zatem na terenie targowym, gdzie znajdzie się m.in. strefa warsztatów, targ zero waste, będą proekologiczne wykłady i dyskusje, sprzedaż rękodzieła i ekologicznych produktów. Będzie także możliwość oddania głosu na projekty budżetu obywatelskiego.
Zapamiętaj adres: Sopot Wyścigi, ul. Polna 8–10 i przygotuj się na wiele ekoatrakcji:
● strefę warsztatów „Plasitic is not so fantastic” (o szkodliwości, jaką niesie za sobą wszechobecność plastiku oraz tego, co powstaje podczas jego rozpadu, czyli mikroplastiku, stanowiącego ogromne zagrożenie dla naszego środowiska morskiego)
● ekozabawki (będzie można zbudować żaglówki ze skrawków materiałów, kory i pudełek po żywności, domki dla ptaków z kartonów po mleku, pociąg z tekturowych rolek, np. po papierze toaletowym, zabawki z wytłoczek po jajkach);
● permakultura (o uprawach w harmonii z naturą; uczestnicy zbudują skrzynki do sadzenia, poznają różne ciekawe rozwiązania, które mogą zainspirować do tego typu upraw nawet na balkonach);
● gry ekologiczne z nagrodami (gra dla dzieci i dorosłych, która uczy i wyjaśnia zależności, jakie występują w klimacie i wyjaśnia jak zmiany klimatyczne wpływają na środowisko naturalne);
● jak być less waste – praktyczna nauka proekologicznych działań
● targ zero waste – produkty ułatwiające bycie ekoodpowiedzialnym
● strefa gastronomiczna i strefa relaksu
● wykłady i dyskusje
● punkt do głosowania na budżet obywatelski
Piknik odbędzie się w zależności od rozwoju pandemii, ale wierzymy, że wszystko się uda!