Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Serwer współdzielony, VPS czy dedykowany? Jakiej usługi potrzebuję?

Serwer współdzielony, VPS czy dedykowany? Jakiej usługi potrzebuję?

Zakup pierwszej usługi hostingowej może sprawić klientowi sporo problemów, głównie ze względu na wiele pojęć, które po prostu mogą być dla niego całkowicie niezrozumiałe. Poniżej wyjaśniamy, co oznaczają poszczególne określenia, dla kogo są przeznaczone wskazane opcje i wskazujemy istotne słowa, które warto znać przed wyborem danej usługi serwerowej.

3 rodzaje usług serwerowych

Większość firm hostingowych ma w swojej ofercie trzy rodzaje usług serwerowych. Te usługi to:

  • Serwer współdzielony – w przypadku serwera współdzielonego cała jego powierzchnia zostaje podzielona pomiędzy wielu użytkowników. Każdy użytkownik konta korzysta z niego w ograniczonym zakresie – pod względem powierzchni, transferu, obciążenia procesora, pamięci RAM i wielu innych czynników. Jest to najprostsza i zdecydowanie najtańsza usługa serwera. Sprawdzi się ona najlepiej w prowadzeniu blogów, serwisów informacyjnych, stron firmowych i innych, które nie będą stawiały serwerowi bardzo dużych wymagań. Konta hostingowe mogą stawiać liczne ograniczenia, w tym odnośnie do liczby domen, baz danych, plików i wiadomości e-mail na dzień. Wybierając usługę, warto zwrócić uwagę szczególnie na te ograniczenia.
  • Serwer VPS – serwery VPS stoją pod względem możliwości ponad serwerem dzielonym, ale poniżej serwera dedykowanego. Wcale jednak nie muszą się one wiązać z wysokimi kosztami. Np. serwery w Az.pl w pakiecie VPS Micro kosztuje aktualnie 14,76 zł brutto miesięcznie. Co daje taki serwer? Zdecydowanie większe możliwości – doskonale sprawdza się on w ramach prowadzenia sklepów internetowych czy serwisów WWW z dużą liczbą unikatowych użytkowników. W tym przypadku mamy do czynienia z wirtualnym serwerem, gdyż do naszej dyspozycji nie zostaje oddana cała moc danego sprzętu, lecz tylko jego część. Jednak korzystających jest wielokrotnie mniej niż w przypadku serwera współdzielonego. Serwery VPS dają zdecydowanie większe możliwości administracyjne – m.in. możemy instalować dowolne aplikacje czy nawet zmienić system operacyjny.
  • Serwer dedykowany – w przypadku tej oferty do dyspozycji klienta oddawana jest pełna moc danej maszyny i jest to usługa przeznaczona przede wszystkim dla bardzo wymagających. Taki serwer sprawdzi się w przypadku dużych sklepów internetowych czy portali z bardzo dużą liczbą odwiedzających. Popularny dedyk daje pełne możliwości administracyjne – można instalować dowolne aplikacje czy system operacyjny. Usługa ta jest zdecydowanie droższa niż wyżej wspomniane.

Pojęcia, które warto znać

Wybierając usługi serwerowe, możecie natrafić w opisach ofert na wiele określeń, które mogą być niezrozumiałe. Przedstawiamy znaczenie wybranych:

  • Transfer bez limitów – mamy tutaj do czynienia z podobnymi zasadami jak w przypadku transferu naliczanego, np. kiedy korzystamy z internetu w telefonie. Za każdym razem, kiedy ktoś wchodzi na naszą stronę, wykorzystuje pewien transfer. Brak limitów oznacza, że usługa nie zostanie nam zablokowana ze względu na wykorzystywanie bardzo dużej ilości transferu. Pamiętajmy jednak, że transfer to tylko jeden z wielu parametrów, które mają znaczenie. Duża liczba użytkowników może mieć wpływ na liczbę operacji w bazie danych, obciążenie procesora i wiele innych parametrów.
  • Certyfikat SSL – jego instalacja sprawia, że nasza strona korzysta z szyfrowanego, bezpiecznego połączenia i nie zostanie oceniona przez np. wyszukiwarkę Chrome jako niezabezpieczona.
  • Cpanel/Direct admin/panel autorski – tak najczęściej będą określone panele zarządzania usługą hostingową. Zazwyczaj autorski panel otrzymamy u renomowanych dostawców usług serwerowych. Każde z wymienionych rozwiązań ma swoje plusy i minusy.
  • SLA – skrót ten oznacza ciągłość działania usługi. Im wyższy, tym oczywiście lepiej, ale nie spodziewajmy się w tym wypadku, że jego poziom wyniesie 100 proc. Pamiętajmy, że serwery są np. aktualizowane.

Wybieramy usługę serwerową

Serwery VPS, współdzielone, a może dedykowane? Każda z wymienionych usług przeznaczona jest dla innego rodzaju stron. Większość użytkowników zaczyna od serwera współdzielonego, a dopiero wraz z rozwijaniem swojej strony czy sklepu pojawia się konieczność postawienia na serwer dający większe możliwości.

Oceń