Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jakie elementy powinien zawierać plac zabaw obok przedszkola?

Jakie elementy powinien zawierać plac zabaw obok przedszkola?

Place zabaw dla przedszkoli

Zaprojektowanie placu zabaw dla przedszkola wymaga zastosowania takich urządzeń i sprzętów, które będą równocześnie maksymalnie bezpieczne, różnorodne i ciekawe. Planując wyposażenie przedszkolnego placu zabaw, powinniśmy pamiętać, że będą z niego korzystać zarówno maluchy (czyli dzieci w wieku 3-4 lat), jak i starszaki (czyli dzieci w wieku 5-6 lat). Ta trzyletnia różnica wieku, na tym etapie rozwoju sprawia, że oczekiwania całej grupy przedszkolnej są bardzo zróżnicowane. Najmłodsze przedszkolaki dopiero oswajają zabawowe urządzenia – do tej pory korzystały najczęściej z miniaturowych zjeżdżalni i dziecięcych huśtawek oraz piaskownic. Z kolei pięcio i sześciolatki to dzieci będące progu tzw. złotego okresu rozwoju fizycznego, z zaangażowaniem zdobywające nowe umiejętności, sprawnie pokonujące kolejne przeszkody i szukające coraz większych i ciekawszych wyzwań.

Zabawa i rozwój fizyczny

Dobrze zaprojektowany przedszkolny plac zabaw pozwala na podejmowanie różnorodnych aktywności przez dzieci w różnym wieku. Jest miejscem, w którym najmłodsi mogą bezpiecznie się bawić, rozwijając swoje umiejętności społeczne oraz wyobraźnię, a starsi – pracować nad rozwojem dużej motoryki, koordynacji ruchowej i ogólnej sprawności. To doskonała alternatywa dla ćwiczeń ruchowych przeprowadzanych w salach!

Wyposażenie przedszkolnego placu zabaw

Ilość sprzętów i urządzeń, w które wyposażymy przedszkolny plac zabaw w dużej mierze zależy od budżetu, którym dysponujemy oraz wielkości terenu, na którym realizowana będzie inwestycja. Oto najważniejsze elementy, których nie powinno zabraknąć na żadnym placu zabaw:

Piaskownica

To raj dla najmłodszych dzieci i prawdziwe pole do popisu dla dziecięcej wyobraźni. W piaskownicy można bawić się w wiele rozmaitych rzeczy oraz wznosić mniej i bardziej zaawansowane budowle (od małych babek, po duże zamki otoczone murami). Piaskownica to również miejsce, w którym dzieci uczą się współpracy, rozwiązywania konfliktów i zawierania kompromisów. Piasek doskonale nadaje się również do ćwiczenia małej motoryki i koordynacji ręka-oko, a kreatywne nauczycielki mogą go wykorzystać do realizacji zadań edukacyjnych (rysowanie na piasku za pomocą patyczków, przeliczanie babek lub foremek, utrwalanie nazw kolorów i figur geometrycznych, odszukiwanie podobieństw, tworzenie zbiorów i wiele innych).

Domki zabawowe

To mniejsze i większe konstrukcje, z których można korzystać na wiele różnych sposobów. Są świetną bazą do rozmaitych zabaw i mogą pełnić role: domków, zamków, warowni lub baszt, sklepików, obserwatoriów astronomicznych i wiele innych. Podczas korzystania z domków zabawowych dzieci, podobnie jak w przypadku piaskownic, dzieci będą trenowały umiejętności społeczne i interpersonalne oraz trenowały wyobraźnię.

Zjeżdżalnie i równoważnie

To już urządzenia aktywizujące i zachęcające do podejmowania zabaw ruchowych. Korzystanie ze zjeżdżalni jest doskonałą nauką balansowania i takiego panowania nad własnych ciałem, by zabawa nie kończyła się upadkiem na pupę. Równoważnie z kolei są świetnym treningiem równowagi – można je pokonywać w różny sposób, stopniując poziom trudności kolejnych zadań. Młodsze dzieci wymagają najczęściej asysty przy większych zjeżdżalniach, dlatego często stosowanym rozwiązaniem jest montaż domku ze zjeżdżalnią przeznaczoną dla maluchów (krótszą i mniej stromą). W nauce balansowania własnym ciałem sprawdzają się również bujaki sprężynowe.

Ścieżki zdrowia dla dzieci

Ścieżka zdrowia dla dzieci wykonana w ramach placu zabaw to idealny sposób na wdrożenie przyszłych uczniów do podejmowania zaplanowanych i skoordynowanych ćwiczeń fizycznych, z którą to formą zetkną się w szkole, na lekcjach wychowania fizycznego. W skład takiej ścieżki zdrowia mogą wejść różnego rodzaju urządzenia, w tym wspomniane już wyżej równoważnie, ale również: grzybki i grzybki na rurkach, rozmaite pomosty i poręcze, mniej i bardziej skomplikowane przeplotnie oraz slalomy.

Trampoliny ziemne

To nowość w ofercie wyposażenia placów zabaw, którą z pewnością pokochają dzieci w każdym wieku. Trampoliny ziemne gwarantują doskonałą zabawę, będąc równocześnie świetnym sposobem na zdrową porcję ruchu na świeżym powietrzu.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Przedszkolny plac zabaw musi spełniać absolutnie wszystkie normy, a każde zamontowane na nim urządzenie i sprzęt – posiadać niezbędne atesty. Bardzo ważny jest również wybór i montaż odpowiedniej nawierzchni. Nawierzchnia bezpieczna to nawierzchnia, która będzie amortyzowała ewentualne upadki dzieci. Do najczęściej stosowanych obecnie nawierzchni zalicza się płytki gumowe i maty przerostowe.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Acitveline, która tworzy bezpieczne, angażujące i nowoczesne w formie place zabaw dla przedszkoli i nie tylko.

Oceń